Przedsiębiorcom ze stratą łatwiej o kredyt firmowy niż prywatny

Szymborska-Sutton Agata
rozwiń więcej
inforCMS
Przedsiębiorca, który osiągnął stratę wyższą niż 5% przychodów, ma nikłe szanse na kredyt. A jeśli już, to łatwiej mu będzie zaciągnąć pożyczkę na firmę, niż jako osoba prywatna – prowadzących działalność nie dotyczą bowiem ograniczenia wynikające z rekomendacji T.

Strata w działalności gospodarczej nie zawsze musi wynikać ze złej kondycji finansowej firmy. Jednorazowa amortyzacja, na przykład drogiego samochodu ciężarowego, czy wysokie nakłady na inwestycje w celu zwiększenia zysku firmy w przyszłości, mogą sprawić, że przedsiębiorstwo księgowo odnotuje stratę. Księgowo, bo na przykład amortyzacja, korzystna dla przedsiębiorców z  podatkowego punktu widzenia, jest faktycznie zapisem księgowym, tzw. kosztem niepieniężnym, pozwalającym prowadzącemu działalność na znaczne obniżenie podatku dochodowego. Wynikająca z takiej sytuacji strata nie oznacza, że przedsiębiorca ma problemy z płynnością finansową i wypłacalnością.


5% to maksimum

Problemy mogą się jednak pojawić, gdy prowadzący własną działalność zechce zaciągnąć kredyt. Banki nie lubią bowiem klientów firmowych ze stratą, uznając ich za kredytobiorców wysokiego ryzyka. - Z naszej praktyki wynika, że trudno jest otrzymać kredyt ze stratą przekraczającą 5% przychodów firmy - mówi Dorota Chutek, ekspert finansowy Tax Care. Oznacza to, że jeśli roczny przychód przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą wynosi na przykład 150 tys. zł, strata w tym samym okresie nie może przekroczyć 7,5 tys. złotych.


Większość rozpatruje wnioski „indywidualnie”

Banki niechętnie wypowiadają się w kwestii kredytów dla przedsiębiorców ze stratą. Na ankietę Tax Care, przeprowadzoną w 30 instytucjach finansowych, udzieliło odpowiedzi tylko kilkanaście. Co więcej, większość spośród tych banków nie odpowiedziała jednoznacznie, czy udzielą kredytu mikroprzedsiębiorcy, którego działalność przynosi stratę, stwierdzając ogólnie, że są to przypadki rozpatrywane indywidualnie. Pytaliśmy o przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, przy założeniu, że firma jest jego jedynym źródłem dochodu, a kredyt może być przeznaczony albo na cele prywatne (zakup mieszkania), albo na cele związane z działalnością gospodarczą. Założyliśmy również, że przedsiębiorca odnotował stratę w poprzednim roku, natomiast od stycznia 2012 r. jest już „na plusie”.


Zdecydowane „nie” dla przedsiębiorcy ze stratą

Kategorycznie wypowiedziały się w tej sprawie jedynie Bank Pocztowy, Nordea Bank, Polbank EFG oraz Raiffeisen Bank, które stwierdziły, że klient ze stratą nie może liczyć u nich na kredyt. Przy czym Bank Pocztowy nie udzieli w takiej sytuacji kredytu niezależnie od jego przeznaczenia, natomiast Nordea Bank dopuszcza taką możliwość przy finansowaniu prywatnej nieruchomości, ale nie przy pożyczce na cele związane z działalnością gospodarczą. W przeciwieństwie do Polbanku i Raiffeisen Banku, które rozważą udzielenie kredytu tylko na finansowanie firmy. Na drugim biegunie jest BNP Paribas Bank, który jako jedyny zdecydowanie deklaruje, że udzieli kredytu przedsiębiorcy ze stratą niezależnie od tego, czy jest to pożyczka indywidualna, czy na firmę.


Kto sprawdzi przyczynę straty?

Choć nie ulega wątpliwości, że banki są niechętne kredytowaniu przedsiębiorców ze stratą, pozytywne jest z pewnością to, że część spośród przepytanych przez Tax Care instytucji nie „zamyka się” na takich klientów od razu i nie odrzuca automatycznie ich wniosków kredytowych, tylko najpierw sprawdza, z czego faktycznie wynika strata. Przykładowo w Idea Banku udzielenie zarówno prywatnego, jak i firmowego kredytu jest możliwe pod warunkiem, że strata wynikała z amortyzacji czy poczynionych inwestycji - wówczas takie koszty księgowe nie stanowią kosztu przy liczeniu zdolności kredytowej. Podobnie wygląda sytuacja między innymi w BNP Paribas Banku, BOŚ Banku, BZ WBK (dla kredytów firmowych) czy Getin Noble Banku. Z praktyki kredytowej Tax Care wynika także, że w przypadku kredytów firmowych oświadczenia klientów dotyczące przyczyn straty przyjmują również Alior Bank, mBank i - co ciekawe - Nordea Bank, który oficjalnie w ankiecie Tax Care stwierdził, że nie udzieli firmowego kredytu przedsiębiorcy ze stratą. Skąd taka różnica pomiędzy teorią a praktyką? Dorota Chutek, ekspert finansowy Tax Care, przyznaje, że wiele zależy od doradcy w danym banku. - Nawet jeśli bank mówi generalnie, że nie udzieli kredytu klientowi ze stratą w działalności gospodarczej, w praktyce może być inaczej. Zaangażowani doradcy w bankach są w stanie przeforsować nawet trudne kredyty, występując na naszą prośbę o odstępstwo od ogólnie określonych przez dany bank zasad - wyjaśnia.


Łatwiej o kredyt firmowy niż prywatny

Z doświadczeń Tax Care wynika także, że w przypadku przedsiębiorców ze stratą relatywnie łatwiej o kredyt zaciągany na firmę, niż o kredyt prywatny. Wynika to faktu, że osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą nie dotyczą wytyczne rekomendacji T, które narzucają ograniczenia w przypadku kredytów w sytuacji, gdy przedsiębiorca zaciągałby go jako osoba prywatna.


Czy bank udzieli kredytu przedsiębiorcy ze stratą w działalności gospodarczej?

(założenia: kredyt dla przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą; firma jest jego jedynym źródłem dochodu, a kredyt może być przeznaczony albo na cele prywatne (zakup mieszkania), albo na cele związane z działalnością gospodarczą. Przedsiębiorca odnotował stratę w poprzednim roku, natomiast od stycznia 2012 r. jest już „na plusie”.


Bank

Kredyt hipoteczny prywatny

Kredyt na firmę (zabezpieczony hipoteką)

Czy bank udzieli prywatnego kredytu hipotecznego przedsiębiorcy ze stratą w działalności?

Czy oceniając zdolność kredytową przedsiębiorcy bank bierze pod uwagę, czy strata wynikała ze złej kondycji finansowej firmy, czy też np. z jednorazowej amortyzacji lub dużych inwestycji

Czy bank udzieli przedsiębiorcy ze stratą w działalności kredytu na cele związane z działalnością gospodarczą?

Czy oceniając zdolność kredytową przedsiębiorcy bank bierze pod uwagę, czy strata wynikała ze złej kondycji finansowej firmy, czy też np.z jednorazowej amortyzacji lub dużych inwestycji?

Bank BGŹ

indywidualnie

tak

indywidualnie

tak

Bank BPH

indywidualnie

tak

indywidualnie 

Bank Millennium

indywidualnie

indywidualnie

Bank Pocztowy

nie

BGK

nie dotyczy (bank nie ma w ofercie kredytów hipotecznych na cele prywatne)

n/d

indywidualnie

BNP Paribas Bank

tak

tak

tak 

tak

BOŚ Bank

indywidualnie

w uzasadnionych przypadkach.

indywidualnie

w uzasadnionych przypadkach.

BPS

tak, jeżeli dochód  z tego roku zniweluje stratę z roku ubiegłego

bank nie weryfikuje, z jakiego powodu powstała strata; przy obliczaniu dochodu miesięcznego uwzględnia wartość amortyzacji

indywidualnie

tak

BZ WBK

bd

bd

indywidualnie

tak

Getin Noble Bank

indywidualnie

tak

indywidualnie

tak

Idea Bank

tak, pod warunkiem, że strata wynikała z amortyzacji lub/i poczynionych inwestycji (koszty jednorazowe) - wówczas takie koszty księgowe nie stanowią kosztu przy liczeniu zdolności kredytowej

ING Bank Śląski

indywidualnie

Kredyt Bank

indywidualnie

nie

nie dotyczy (bank nie udziela kredytów hipotecznych na cele związane z działalnością gospodarczą)

n/d

Meritum Bank

n/d

indywidualnie

Nordea Bank

indywidualnie

tak

nie

n/d

PKO BP

indywidualnie (w ocenie może zostać uwzględniona informacja o jednorazowej amortyzacji)

indywidualnie

Polbank EFG

nie

n/d

 indywidualnie

 indywidualnie

Raiffeisen Bank

nie

n/d

indywidualnie

Indywidualnie

Źródło: Tax Care, VI 2012 r.

 

 

 


Agata Szymborska-Sutton,


Współpraca: Magdalena Piórkowska

 

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...