Nowe rozporządzenie w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych

Sławomir Biliński
rozwiń więcej
inforCMS
Przedsiębiorcy nie muszą już sprawdzać w długiej liście ogólnych zezwoleń dewizowych, czy dana czynność obrotu dewizowego w kraju jest dozwolona. Od 15 maja 2009 r. zniesiono ogólne zezwolenia na odstępowanie od ograniczeń w dokonywaniu obrotu wartościami dewizowymi w kraju.

Dla przedsiębiorców nie oznacza to jednak żadnych nowych ograniczeń w zakresie dozwolonych czynności dewizowych.

Wydanie nowego rozporządzenia w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych to konsekwencja uchylenia 24 stycznia 2009 r. art. 9 pkt 15 ustawy - Prawo dewizowe1. Przypomnijmy, że uchylony przepis ograniczał przedsiębiorców w zawieraniu umów oraz dokonywaniu innych czynności prawnych, powodujących lub mogących powodować przeprowadzanie w kraju rozliczeń w walutach obcych. Po jego uchyleniu znikła potrzeba funkcjonowania ogólnych zezwoleń dewizowych określonych w § 3-11 i 14 starego rozporządzenia. Objęte nimi czynności są bowiem dozwolone z mocy prawa.

Kraje BIT

Tak jak dotychczas, rezydenci mogą bez ograniczeń wynikających z prawa dewizowego przekazywać do krajów BIT (patrz słowniczek), za pośrednictwem uprawnionych banków, waluty krajowe lub zagraniczne, z przeznaczeniem tych środków na podjęcie lub rozszerzenie w tych krajach działalności gospodarczej. Możliwe będzie także nabywanie za przekazane środki nieruchomości na potrzeby tej działalności.

SŁOWNICZEK

kraje BIT - kraje trzecie, z którymi Polskę wiążą umowy o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji (§ 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia).

Rozporządzenie utrzymało zrównanie z krajami BIT krajów trzecich, z którymi Wspólnoty Europejskie i ich państwa członkowskie zawarły wiążące Polskę umowy:

• o partnerstwie i współpracy,

• o stowarzyszeniu, lub

• inne podobne, zawierające postanowienia zobowiązujące do zapewnienia swobody przepływu kapitału w zakresie związanym z dokonywaniem inwestycji bezpośrednich, likwidacją tych inwestycji oraz transferem uzyskanych z nich przychodów (§ 1 ust. 2 rozporządzenia).

Wywóz i przywóz dewiz

Tak jak dotychczas, rezydenci i nierezydenci przekraczający granicę Polski z innymi państwami obszaru Schengen nie mają obowiązku zgłaszania organom celnym lub organom Straży Granicznej przywozu do kraju oraz wywozu za granicę:

• złota dewizowego lub platyny dewizowej bez względu na ilość oraz

• krajowych środków płatniczych o wartości przekraczającej łącznie równowartość 10 000 euro (§ 3 rozporządzenia).

Rozliczenia bez pośrednictwa banku

Zachowane zostało zezwolenie rezydentom i nierezydentom na dokonywanie w kraju rozliczeń związanych z obrotem dewizowym bez pośrednictwa uprawnionego banku. Muszą tu być jednak spełnione dwa warunki:

1) jedną ze stron rozliczenia będzie konsument w myśl art. 221 Kodeksu cywilnego (czyli osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową);

2) rozliczenie następuje w formie bezgotówkowej (§ 4 rozporządzenia).

Także w przypadku rozliczeń związanych z obrotem dewizowym między osobami fizycznymi w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą nie trzeba korzystać z pośrednictwa uprawnionego banku (§ 5 rozporządzenia).

Obrót dewizowy z zagranicą

Nowe rozporządzenie pozostawiło bez zmian zasady dotyczące zezwolenia na odstępowanie od ograniczeń w dokonywaniu obrotu dewizowego z zagranicą. Dla przedsiębiorców oznacza to, że nadal będą mogli bez zezwoleń m.in. nabywać w krajach BIT udziały i akcje w spółkach mających siedzibę w tych krajach, a także obejmować udziały i akcje w takich spółkach.

• rozporządzenie Ministra Finansów z 20 kwietnia 2009 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych - Dz.U. Nr 69, poz. 597

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...