Kim jest interwenient uboczny?

Redakcja serwisu Biznes
rozwiń więcej
Kim jest interwenient uboczny? / fot. Fotolia
Interwenientem ubocznym jest osoba trzecia, która może przystąpić do jednej ze stron w trakcie toczącego się procesu. Musi jednak wykazać interes prawny o konieczności rozstrzygnięcia sprawy na korzyść danej strony. Jakie uprawnienia przysługują interwenientowi ubocznemu?

Zgodnie z art. 76 kodeksu postępowania cywilnego interwenientem ubocznym jest osoba trzecia, która przystępuje do toczącego się procesu do jednej ze stron. Przystąpić można w każdym stadium sprawy aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji w przypadku, gdy osoba trzecia ma interes prawny, aby sąd rozstrzygnął na korzyść jednej ze stron. Interwencja uboczna jest zatem traktowana jako środek zabezpieczenia osoby trzeciej w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia sprawy dla jednej ze stron procesu. Niedopuszczalne jest jednak zgłoszenie interwencji ubocznej w sprawie zakończonej prawomocnym orzeczeniem przed jego uchyleniem. Interwencja uboczna jest w ogóle możliwa i dopuszczalna dopóty, dopóki toczy się jeszcze postępowanie w sprawie, a po uprawomocnieniu się orzeczenia, sprawa jest już zakończona (post. SN, I CZ 62/13).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Interwenient uboczny nie jest stroną procesu. Musi jednak spełniać wszystkie wymagania związane z występowaniem przed sądem, czyli posiadać zdolność sądową, zdolność procesową lub należyte przedstawicielstwo. Za zgodą stron może również wstąpić na miejsce strony, do której przystąpił.

Ważność wstąpienia interwenienta ubocznego do sprawy uzależnione jest od zgłoszenia tego faktu na piśmie z podaniem interesu prawnego.

Pismo dotyczące wstąpienia interwenienta ubocznego podlega opłacie w wysokości 1/5 części opłaty za wniesienie pozwu rozpoczynającego proces oraz pismo doręcza się obu stronom postępowania.

Kim jest interwenient?

Uprawnienia interwenienta ubocznego

Zgodnie z art. 79 k.p.c. interwenient uboczny może podejmować wszelkie czynności procesowe związane ze sprawą. Nie mogą one jednak stać w sprzeczności z czynnościami podejmowanymi przez stronę, do której przystąpił. Za sprzeczną z czynnościami i oświadczeniami strony uznać należy każdą czynność procesową i każde oświadczenie interwenienta ubocznego, które zawierają treści przeciwstawne do czynności lub oświadczeń strony, do której interwenient uboczny przystąpił (post. SN, IV CSK 327/12). W ramach interwencji ubocznej nie można również cofać pozwu czy zmieniać roszczeń procesowych, bądź zawierać ugody. Dodatkowo interwenient uboczny powinien zaakceptować stadium procesu, w jakim się on znajduje.

Interwenientowi, podobnie jak stronie należy od momentu przystąpienia do sprawy doręczać wszelkie zawiadomienia o terminach i posiedzeniach sądowych jak również orzeczenia sądu. Przysługuje mu zarazem prawo do wniesienia środka odwoławczego, który biegnie od momentu doręczenia odpisu orzeczenia stronie. Pozostałe terminy przewidziane dla czynności procesowych biegną dla interwenienta indywidualnie.

Interwenient uboczny nie może podnieść zarzutu wadliwego prowadzenia postępowania przez stronę bądź błędnego rozstrzygnięcia sprawy.

Kto może być stroną w procesie?

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 76 – 83 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296),
  • art. 19 ust. 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. 2005 Nr 167 poz. 1398)
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...