Właściwość rzeczowa w sprawach gospodarczych

Łukasz Matys
rozwiń więcej
Sprawy w pierwszej instancji mogą bowiem rozstrzygać sądy rejonowe lub sądy okręgowe.
Sąd właściwy to ten sąd, który zgodnie z przepisami prawa musi rozpatrzyć dany spór. Kodeks postępowania cywilnego mówi o właściwości rzeczowej i miejscowej. Właściwość rzeczowa to nic innego jak odpowiedź na pytanie czy sądem właściwym do rozstrzygania spraw w pierwszej instancji jest sąd okręgowy czy rejonowy.

Od określenia właściwości sądu zaczyna się pisanie każdego pozwu. Trzeba bowiem wiedzieć do kogo kierujemy dane pismo. O tym czy właściwy jest sąd rejonowy czy okręgowy rozstrzygają przepisy kodeksu postępowania cywilnego (art. 16-18).

Struktura sądów w Polsce

Zanim zacznie się omawiać właściwość rzeczową należy zwrócić uwagę, że sądy w Polsce mają hierarchiczną strukturę. To samo dotyczy sądów powszechnych. Zgodnie z postanowieniami ustawy o ustroju sądów powszechnych na samym dole piramidy są sądy rejonowe, wyższe piętro zajmują sądy okręgowe, najwyższe zaś sądy apelacyjne. Natomiast nad wszystkim „kontrolę” sprawuje Sąd Najwyższy.

Zobacz: Kiedy sąd będzie mógł zawiesić postępowanie?

Do jakiego sądu?

Powód w pierwszej kolejności musi określić, do sądu którego szczebla będzie wnosił pozew. Sprawy w pierwszej instancji mogą bowiem rozstrzygać sądy rejonowe lub sądy okręgowe.

Zgodnie z zasadą przewidzianą w k.p.c. większość spraw rozstrzyga sąd rejonowy, jako sąd pierwszej instancji. Tylko nieliczne sprawy podlegają kognicji sądu okręgowego. Jeżeli zatem przepisy kodeksu nic innego nie stanowią sprawę kieruje się do sądu rejonowego.

Do sądu okręgowego

Do właściwości sądów okręgowych należą sprawy:

  • o prawa niemajątkowe i łącznie z nimi dochodzone roszczenia majątkowe,
  • o ochronę praw autorskich i pokrewnych, jak również dotyczących wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych oraz o ochronę innych praw na dobrach niematerialnych,
  • o roszczenia wynikające z Prawa prasowego,
  • o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych, a w postępowaniu w sprawach gospodarczych sto tysięcy złotych,
  • o wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę o podziale spółdzielni.
  •  o uchylenie, stwierdzenie nieważności albo o ustalenie nieistnienia uchwał organów osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną,
  • o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji.

Przedsiębiorca musi zwrócić uwagę, że kognicji sądu okręgowego podlegają sprawy w których wartość przedmiotu sporu przekracza 100 000 zł. Jeżeli sprawy nie mają charakteru gospodarczego właściwość sądu okręgowego obejmuje roszczenia przewyższające kwotę 75 000 zł.

Zobacz: Kiedy sąd może sprawdzić wartość przedmiotu sporu?

A jednak w sądzie rejonowym…

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia również grupę spraw, które zawsze niezależnie od wartości przedmiotu sporu rozpatrywane są w pierwszej instancji przez sąd rejonowy. Katalog tych spraw obejmuje:

  • sprawy o alimenty,
  • sprawy o naruszenie posiadania i o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami
  • sprawy o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Sprawy te będą rzadko spotykane w obrocie gospodarczym jednak należy pamiętać o ich istnieniu.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...