Zwolnienie od kosztów sądowych

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi
spółka partnerska
rozwiń więcej
zwolnienia od kosztów sądowych
Postępowanie sądowe jest co do zasady odpłatne, a sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. Od powyższej zasady istnieją wyjątki, w postaci zwolnień od kosztów sądowych.

Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym reguluje ustawa z dnia 28 lipca 2005 r.  – o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (dalej jako ustawa) w artykułach od 94 do 118.

Koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki. Opłata pobierana jest od pisma wnoszonego przez stronę do sądu (opłata "za wniesienie"), rodzajem opłaty jest również opłata kancelaryjna, którą uiszcza się od wniosku o wydanie stronie z akt różnego rodzaju odpisów, wypisów, kopii, wyciągów oraz innych dokumentów (opłata "za wydanie"). Natomiast wydatki stanowią koszty, które powstają na skutek uwzględnienia wniosków zawartych we wniesionym piśmie.

Przepis art. 100 ustawy wprowadza możliwość całkowitego zwolnienia z kosztów sądowych stronę, który wynika z ustawy lub z orzeczenia sądu (zwolnienie ustawowe i zwolnienie sądowe).

Kiedy sąd może zarządzić rozprawę oddzielną?

Całkowite zwolnienie od kosztów sądowych oznacza, że strona nie ponosi opłat sądowych (w tym również opłaty kancelaryjnej) oraz wydatków, które obciążają tymczasowo Skarb Państwa. Zwolnienie od kosztów rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne oraz obejmuje postępowanie z powództwa wzajemnego.

W sytuacji gdy strona może ponieść tylko część kosztów sądowych, sąd może ją zwolnić od ponoszenia kosztów w części. Strona częściowo zwolniona od kosztów sądowych obowiązana jest uiścić opłaty oraz ponieść wydatki w takiej wysokości, jaka nie jest objęta zwolnieniem przyznanym przez sąd.

Częściowe zwolnienie od kosztów sądowych może polegać na zwolnieniu od poniesienia albo ułamkowej lub procentowej ich części, albo określonej ich kwoty, albo niektórych opłat lub wydatków. Może też polegać na przyznaniu zwolnienia co do pewnej części roszczenia lub co do niektórych roszczeń dochodzonych łącznie; roszczenia te lub ich części sąd oznacza w postanowieniu o przyznaniu częściowego zwolnienia od kosztów sądowych. Wydatki pokrywa tymczasowo Skarb Państwa

Zwolnienie sądowe niezależnie czy przyznane całkowicie czy częściowo nie ma mocy wstecznej i działa od chwili złożenia wniosku o jego uzyskanie. Sąd może udzielić częściowego zwolnienia, nawet gdy strona domagała się zwolnienia całkowitego.


Zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów.

Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru, który jest dostępny w budynkach sądowych i na stronach internetowych sądów. W przypadku braku złożenia oświadczenia lub gdy jest ono nie pełne, przewodniczący wzywa do jego uzupełnienia na podstawie art. 130 Kodeksu postępowania cywilnego.

Jak skorzystać z postępowania pojednawczego?

Kiedy sąd będzie mógł zawiesić postępowanie?

Odmiennie kształtuje się sytuacja w przypadku gdy wniosek składa ustanowiony przez stronę pełnomocnik, w tym przypadku brak oświadczenia powoduje zwrot wniosku. Sąd może odebrać od osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych przyrzeczenie  o prawdziwości i rzetelności informacji zawartych we złożonym oświadczeniu.

Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych jest bezpłatny, można go wnieść wraz z pismem wszczynającym postępowanie lub w trakcie postępowania. Nie ma przeszkód do zgłoszenia wniosku dopiero w drugiej instancji, jednakże w tym przypadku dopiero koszty pierwszej instancji nie zostaną zniesione.

Zwolnienie od kosztów sądowych można przyznać również osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli wykazała, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie.

Należy podkreślić, iż zwolnienie od kosztów sądowych nie zwalnia strony od obowiązku zwrotu kosztów procesu przeciwnikowi.

Klaudia Szkodzińska, aplikant radcowski

Łukasz Bernatowicz, radca prawny

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...