Prawidłowe wniesienie zażalenia w postępowaniu administracyjnym

Małgorzata Kryda
rozwiń więcej
postępowanie administracyjne, zażalenie,
Zażalenie jest środkiem odwoławczym, które może złożyć strona na wskazane w ustawie postanowienia. Znajomość wymogów formalnych zażalenia, pomoże nam uchronić się przed niekorzystnymi skutkami postanowień. Jak prawidłowo wnieść zażalenie w postępowaniu administracyjnym?

Przepis musi wyraźnie wskazywać, że na określenie postanowienie przysługuje zażalenie.

W art. 59 kpa. czytamy, że na postanowienia o odmowie przywrócenia terminu służy zażalenie.

Postanowienie, na które nie służy zażalenie, strona może zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji (art. 142 kpa.)

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, na wniesienie zażalenia na postanowienie strona ma siedem dni, licząc od dnia doręczenia jej postanowienia. Jeśli natomiast postanowienia nie doręczono, a ogłoszono je ustnie, termin zaczyna biec od dnia ogłoszenia (art. 141 § 2 kpa.).

Decyzję ogłoszono 10.07.2014 r. Ostatnim dniem na złożenie zażalenia będzie 17.07.2014 r.

Wniesienie zażalenia na postanowienie nie wstrzymuje jego wykonania (art. 143 kpa.). Należy jednak dodać, że organ administracji publicznej, który wydał postanowienie, może wstrzymać wykonanie postanowienia, gdy uzna to za uzasadnione.

Jak walczyć z bezczynnością organu?

Gdzie wnosimy?

Kodeks postępowania administracyjnego nie wprowadza dla zażalenia szczególnych wymogów formalnych. W sprawach nieuregulowanych w rozdziale o zażaleniach, stosuje się przepisy dotyczące odwołań. Oznacza to, że zażalenie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, że strona wyrazi swoje niezadowolenie z postanowienia. Zażalenie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał postanowienie. Jeżeli zażalenie wniosły wszystkie strony, a organ administracji publicznej, który wydał decyzję, uzna, że zasługuje ono w całości na uwzględnienie, może wydać nowe postanowienie, w którym uchyli lub zmieni to zaskarżone.

Błędne pouczenie strony w decyzji

Jak napisać?

Zażalenie musi spełniać wymogi przewidziane dla podania. Można je więc wnieść pisemnie, telegraficznie, za pomocą telefaksu albo ustnie do protokołu, a także przez elektroniczną skrzynkę podawczą (art. 63 § 1 kpa). W zażaleniu powinna zostać wskazana osoba, od której pochodzi, jej adres oraz żądanie. Jeżeli wnosimy zażalenie pisemne lub ustnie do protokołu, powinniśmy je podpisać, dodatkowo protokół podpisuje osoba, która go sporządziła. W sytuacji, gdy zażalenie składa osoba, która nie może albo nie umie się podpisać, podanie lub protokół podpisuje za nią osoba, którą wcześniej do tego upoważniła, czyniąc o tym wzmiankę obok podpisu (art. 63 § 3 kpa.)

Jak sprostować decyzję administracyjną?

Potwierdzenie złożenia zażalenia

Warto wiedzieć, że organ administracji publicznej jest zobowiązany potwierdzić wniesienie zażalenia, jeśli tego zażądamy. Będzie to dowód dotrzymania przez nas terminu, w razie gdyby dokument został zgubiony przez organ administracji. Jeżeli zażalenie złożyliśmy drogą elektroniczną, organ powinien doręczyć nam urzędowe poświadczenie odbioru na wskazany przez nas adres elektroniczny.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...