Jak sprostować decyzję administracyjną?

Małgorzata Kryda
rozwiń więcej
decyzja administracyjna, sprostowanie
Zdarza się, że do decyzji administracyjnej wkradną się drobne, oczywiste błędy. Prawo pozwala na dokonanie ich korekty bez potrzeby wydawania nowego rozstrzygnięcia. Kto i jak może sprostować decyzję administracyjną?

Zgodnie z art. 113 kodeksu postępowania administracyjnego, jeżeli w decyzji wydanej przez organ administracji publicznej znalazły się błędy pisarskie i rachunkowe lub inne oczywiste omyłki, organ ten może je skorygować na żądanie strony lub z urzędu.  Usunięcia błędów organ może jednak dokonać w trybie sprostowania, tylko wtedy, gdy błąd ten jest oczywisty. W wyroku z dnia 21 stycznia 2011 r. wojewódzki sądu administracyjny w uznał, że pomyłkę można uznać za oczywistą, gdy tekst decyzji nie odpowiada treści dokumentów zebranych w toku sprawy Poznaniu (sygn. akt II SA/Po 765/10).

Przez omyłkę pisarską rozumie się błąd w odmianie, ortograficzny, w pisowni lub też nieprawidłowe użycie wyrazów i zwrotów. Wadą taką będzie także błąd w dacie.

Organ administracyjny błędnie napisał w decyzji nazwisko strony – Kowalewski zamiast Kowalski.

Nieprawidłowe określenie formy spółki – spółka akcyjna zamiast spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (wyrok WSA w Warszawie z 3 listopada 2004 r., IV SA 1696/03)

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Za błąd rachunkowy natomiast uznać można na przykład nieprawidłowość w wykonaniu działania matematycznego, o ile reszta danych została ustalona poprawnie.

Bardzo ważne jest, by sprostowanie nie zmieniało merytorycznej treści orzeczenia. Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że sprostowanie błędów  z samej swej natury może się odnosić tylko do tych elementów, które faktycznie w decyzji istnieją, a jedynie zostały błędnie wyrażone (II SA 4169/01).

Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną?

Sprostowanie a zmiana decyzji

Dla odróżnienia sprostowania od zmiany decyzji, stosuje się kryterium istotności.  Gdy pomyłka jest nie tylko oczywista, ale także istotna dla rozstrzygnięcia, organ powinien zmienić decyzję, a nie dokonać sprostowania.

Przykładem sytuacji, gdy pomyłka jest zbyt istotna, by zastosować do niej art. 113 kpa. jest błędne oznaczenie numeru działki, gdyż numer ten określa w rzeczywistości nieruchomość, której dotyczy rozstrzygnięcie (wyrok NSA z 3 grudnia 2010 r., II OSK 1950/10).

Jakakolwiek zmiana w treści decyzji mogłaby doprowadzić do zmiany samego rozstrzygnięcia, a tym samym, na przykład, do przyznania albo odebrania komuś prawa. Wojewódzki sąd administracyjny w Poznaniu orzekł, że organy administracyjne nie mogą dokonywać sprostowania pomyłek polegających na nieprawidłowych ustaleniach faktycznych czy zastosowań przepisów prawnych (wyrok WSA w Poznaniu z 13 listopada 2008 r., II SA/Po 377/08,)

Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

Organ właściwy do sprostowania

Właściwym do sprostowania błędów i pomyłek w decyzji jest organ, który ją wydał. Dodatkowo wady te będą mogły także zostać skorygowane przez organ drugiej instancji w toku procedury odwoławczej, o ile zostanie ona wszczęta.

Postanowienie o sprostowaniu organ ma obowiązek dostarczyć je adresatowi na piśmie, wraz z jego uzasadnieniem faktycznym i prawnym oraz pouczeniem o dopuszczalności i trybie wniesienia zażalenia.

Jak długo jest ważna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?

Skutki sprostowania

Wydanie postanowienia o sprostowaniu staje się elementem składowym treści decyzji, a adresat decyzji obowiązany jest wykonywać ją zgodnie z treścią sprostowania.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...