Jakie są skutki błędnego opłacenia pozwu?

Jakie są skutki błędnego opłacenia pozwu?
Brak opłaty lub błędnie uiszczony wpis mogą skutkować zwrot pozwu- czasem (jeśli pełnomocnikiem jest profesjonalista) również bez wezwania do naprawienia błędu.

Gdy pozew składa przedsiębiorca osobiście

Przedsiębiorca nie reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, nie traktowany jest w postępowaniu gospodarczym inaczej niż w postępowaniu zwykłym. Zastosowanie do niego ma art. 130 kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, iż jeśli pismo nie zostało należycie opłacone sąd wzywa stronę do uzupełnienia braków. Co ważne, wskazuje wówczas jaka jest właściwa opłata (co jest przydatnym rozwiązaniem, jeśli nie wiemy w jaki sposób opłacić pismo) i daje tygodniowy termin na jej wniesienie. Jeśli powództwo składa podmiot z siedzibą za granicami Polski, termin nie może być krótszy niż miesiąc.

Po upływie terminu wskazanego w zarządzeniu pismo jest zwracane i nie wywołuje żadnych skutków związanych z powództwem (strona może natomiast wnosić o przywrócenie terminu jeśli nie opłaciła pisma nie ze swojej winy). Błędnie opłacony sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty sąd odrzuca.

Gdy pismo składa profesjonalny pełnomocnik

Jeśli strona reprezentowana jest przez profesjonalnego pełnomocnika (adwokata lub radcę prawnego), sprawa wygląda trochę inaczej (mimo, że fizycznie opłatę i tak wnosi strona reprezentowana). Zgodnie z art. 1302 kpc nieopłacone właściwie pismo przewodniczący zwraca bez wezwania o uiszczenie opłaty (jeżeli pismo podlega opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu). Pismo można jednak konwalidować (naprawić)- przez wniesienie opłaty w terminie tygodnia od daty otrzymania zarządzenia o zwrocie.

Zobacz: Co powinien wiedzieć pozwany w postępowaniu grupowym?

Problem w tym, że sąd w zarządzeniu nie musi wskazywać jaka jest właściwa opłata (co w przypadku np. nowelizacji przepisów nie zawsze jest jasne) pozostając jedynie przy wskazaniu, iż wniesiona opłata jest błędna.

W przypadku środków zaskarżenia (m.in. apelacji) brak opłaty skutkuje odrzuceniem pisma i jednocześnie skierowaniem przez sąd zawiadomienia do samorządu zawodowego pełnomocnika i wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

Błąd pełnomocnika

Strona działająca przez pełnomocnika ufa, że przedstawi jej rzetelne informacje, w tym m.in. wartość wpisu, numer rachunku sądu itp. Jeśli pełnomocnik źle wskaże wartość wpisu i z tego powodu pozew zostanie zwrócony (lub np. odrzucona zostanie apelacja) – możemy od niego dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych (adwokaci i radcowie prawni są na tą okoliczność ubezpieczeni korporacyjnie).

Zobacz: Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Czym skutkuje zwrócenie pozwu

Pozew zwrócony nie wywołuje żadnych skutków prawnych związanych z jego wniesieniem. Najbardziej doniosłym jest przerwanie biegu przedawnienia. Skutecznie wniesiony pozew (niezależnie od tego, jak zakończy się postępowanie) skutkuje tym, że termin biegu przedawnienia liczony jest od początku. W sytuacji zwrotu pozwu nie ma to miejsca- a jeśli termin jest bliski (np. w stosunkach handlowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 2 lata) może się okazać, że nie zdążymy
ponownie wytoczyć powództwa.

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...