W jakich sprawach i kto może wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądowego?

Aneta Mościcka
Prawnik
rozwiń więcej
W skardze na przewlekłość postępowania sądu, czy komornika nie można ograniczyć się do stwierdzenia, że postępowanie jest „przewlekle”, czy też „bezczynne”.
Kto i kiedy może wnieść do sądu skargę na przewlekłość postępowania sądowego, np. gospodarczego? Zapoznaj się z poniższym artykułem.

Zasady wnoszenia i procedurę rozpoznania skargi na przewlekłość postępowania reguluje ustawa z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznawania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. nr 179, poz. 1843). Skargę na przewlekłość postępowania może wnieść osoba, której sprawa w sądzie się przeciąga, i to zarówno na skutek opieszałego działania sądu lub prokuratora prowadzącego daną sprawę, jak i na skutek bezczynności, czyli niepodejmowania żadnych działań w danej sprawie przez te organy. Skargę na przewlekłość można wnieść także gdy ponad rozsądną miarę przeciąga się załatwienie sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego.

W skardze na przewlekłość postępowania sądu, czy komornika nie można ograniczyć się do stwierdzenia, że postępowanie jest „przewlekle”, czy też „bezczynne”. Należy wskazać konkretne fakty wskazujące na przewlekanie sprawy przez sąd lub komornika lub na bezczynność tych organów.

Przeczytaj również: Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem

Prawo do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania ma:

  • w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenie skarbowe – strona tego postępowania,
  • w postępowaniu w sprawach o wykroczenia – strona (obwiniony),
  • w postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary – strona postępowania lub wnioskodawca,
  • w postępowaniu karnym – strona tego postępowania oraz osoba pokrzywdzona, nawet jeśli nie jest stroną,
  • w postępowaniu cywilnym, w tym gospodarczym – strona, interwenient uboczny (osoba trzecia, która przystępuje do procesu w celu ochrony swoich praw i która jest zainteresowana tym, aby proces zakończył się z korzyścią dla jednej ze stron) i uczestnik postępowania,
  • postępowaniu sądowo-administracyjnym (np. dotyczącym sprawy podatkowej) – podmiot składający skargę do sądu administracyjnego oraz uczestnik takiego postępowania, który ma prawa strony,
  • w postępowaniu egzekucyjnym oraz w innym postępowaniu dotyczącym wykonania orzeczenia sądowego – strona oraz inna osoba realizująca swoje uprawnienia.

Przedsiębiorca Jan. W. wniósł pozew do sądu, następnie sprawa została przez sąd zawieszona na okres roku, ponieważ Jan W. nie podał w pozwie aktualnego adresu siedziby spółki, którą pozwał, na skutek czego jest niemożliwe wezwanie pozwanej spółki do sądu. Przedsiębiorca wniósł skargę na przewlekłość postępowania. Czy jest szansa na uwzględnienie takiej skargi?
Sam fakt zawieszenia sprawy przez sąd nie daje podstaw do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania. W postępowaniu w sprawie skargi na przewlekłość postępowania sąd ustala po pierwsze, czy nastąpiła zwłoka w rozpoznaniu sprawy przez sąd lub komornika, a po drugie czy zwłoka ta jest uzasadniona, czy nie. Jeśli powody zawieszenia przez sąd postępowania były uzasadnione, a zwłaszcza gdy do zawieszenia sprawy przyczyniła się osoba wnosząca skargę na przewlekłość (co nastąpiło w przypadku Jana W.), sąd odrzuci wniesioną przez niego skargę na przewlekłość postępowania sądowego.

Polecamy Zakładam firmę

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...