Jak można wycofać się z mediacji?

Natalia Ciesielczyk
rozwiń więcej
Mediacje / Fotolia
Mediacja jest alternatywnym sposobem rozwiązywania sporów. W mediacjach zawsze bierze udział neutralny mediator, który pomaga stronom dojść do porozumienia. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego mediacja jest dobrowolna. W związku z tym każda ze stron może w dowolnym momencie wycofać się z mediacji, jeżeli nie chce brać udziału w dalszych mediacjach bądź nie dostrzega żadnych szans na zawarcie ugody.

Czym jest mediacja?

Mediacja jest sposobem rozwiązywania konfliktów przy udziale bezstronnego mediatora . Efektem mediacji jest ugoda, która satysfakcjonuje obie strony sporu. Postępowanie mediacyjne jest niejawne, w związku z tym „mediator jest obowiązany do zachowania w tajemnicy faktów, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji, chyba że strony zwolnią go z tego obowiązku”. Należy pamiętać, że głównym zadaniem mediatora jest przede wszystkim stworzenie podstaw do dialogu między stronami, pilnowanie procedur oraz kontrola dobrowolności i satysfakcji stron z wypracowanego rozwiązania. W zależności od rodzaju rozstrzyganego konfliktu wyróżnia się mediacje w sprawach karnych oraz cywilnych.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Czas trwania mediacji

Zgodnie z obowiązującym prawem sąd może skierować sprawę na postępowanie mediacyjne tylko raz w toku  postępowania i tylko do momentu zamknięcia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę. W wyjątkowych sytuacjach po zamknięciu posiedzenia sąd może zdecydować o wszczęciu postępowania na zgodny wniosek stron. Wszczęcie mediacji następuje z chwilą doręczenia mediatorowi wniosku o przeprowadzenie mediacji. Co do zasady sąd kierując sprawę na postępowanie mediacyjne wyznacza miesięczny termin na zawarcie ugody. Jednak ze względu na trudność lub zawiłość sporu strony mogą zgodnie wnieść o wyznaczenie dłuższego terminu. Należy podkreślić, że zarówno termin jak i miejsce posiedzenia wyznacza  mediator właściwy w danej sprawie. Z przebiegu przeprowadzonej mediacji zostaje sporządzony protokół, w którym oznacza się  strony, czas i miejsce oraz wynik mediacji. Ponadto mediator jest obowiązany doręczyć uczestnikom postępowania odpis protokołu.

Zakończenie mediacji

W wielu przypadkach mediacja kończy się z chwilą zawarcia porozumienia przez strony we wszystkich lub w części konfliktowych spraw. Gdy dochodzi do pełnego zawarcia ugody zadaniem mediatora jest omówienie procesu formalizacji i wprowadzenia zawartego porozumienia w życie. Natomiast w przypadku niepełnego porozumienia mediator może zaproponować przeanalizowaniem dostępnych procedur, które ułatwiłyby rozwiązanie pozostałych problemów. Ponadto zakończenie mediacji może nastąpić zarówno na wniosek strony jak i mediatora. Ze względu na dobrowolny charakter mediacji strony mogą wycofać się z niej z dowolnych powodów i w dowolnym momencie postępowania. Należy nadmienić, iż rezygnacja strony z dalszych mediacji nie wywołuje względem niej negatywnych konsekwencji oraz nie zwalnia żadnej ze stron od opłaty mediacyjnej. Mediator przerywa postępowanie mediacyjne zawsze gdy uzna, że strona nie jest świadoma skutków porozumienia lub gdy ze względu na swój stan zdrowia nie jest zdolna do uczestnictwa w mediacjach. O zakończeniu postępowania mediator postanawia również w sytuacji, gdy strony za pomocą mediacji chcą osiągnąć nieuczciwe korzyści lub gdy nie chcą z zaangażowaniem uczestniczyć w postępowaniu. Ponadto prowadzący postępowanie mediacyjne może je przerwać z chwilą stwierdzenia, że osiągnięcie porozumienia jest niemożliwe lub kiedy sam nabierze przekonania o braku swojej bezstronności.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...