Będą zmiany w przepisach o mediacji

mediacja
Ministerstwo Gospodarki zamierza rozpowszechnić mediację oraz inne pozasądowe sposoby rozwiązywania sporów. Planuje wprowadzenie w tym celu uproszczeń w przepisach oraz zachęt podatkowych i finansowych w postaci np. zmniejszenia kosztów, związanych ze skierowaniem sprawy do rozstrzygnięcia w tym trybie.

Mediacja w sprawach cywilnych została wprowadzona do polskiego prawa w 2005 r., ale liczba ugód zawartych na skutek postępowania mediacyjnego nie przekracza 1 %.

Rządowe założenia ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów, przygotowane przez resort gospodarki nakładają obowiązek poinformowania w pozwie czy strony podjęły próbę mediacji lub innej pozasądowej metody rozwiązania sporu oraz uzasadnienie przyczyn, które stały na przeszkodzie takiemu rozwiązaniu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Obowiązki sądu

Na Sąd nałożony będzie obowiązek analizy przed przystąpieniem do merytorycznego rozpoznania sprawy, czy sprawa ma szansę na polubowne rozwiązanie oraz ustalenia celowości skierowania sprawy do mediacji. W tym celu będzie możliwe wyznaczenie przed terminem pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę posiedzenia niejawnego z udziałem stron tak, aby sąd mógł strony wysłuchać i podjąć decyzję, czy sprawę należy skierować na drogę mediacji.

Ponadto sąd będzie miał obowiązek nakłonienia stron do mediacji w każdym stanie postępowania, jak również pouczania o możliwości ugodowego załatwienia sporu, przede wszystkim w drodze mediacji w sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne.

Wprowadzona też będzie możliwość nakazania stronom udziału w spotkaniu informacyjnym dotyczącym mediacji i innych metod pozasądowego rozwiązywania sporów, przed wyznaczeniem pierwszego posiedzenia przeznaczonego na rozprawę. Spotkanie to będzie mógł prowadzić sędzia, referendarz sądowy, mediator, asystent sędziego lub urzędnik sądowy.

Sąd będzie mógł skierować strony do mediacji na każdym etapie postępowania, a także więcej niż jeden raz w toku postępowania.

Dopuszczalne też będzie kierowanie stron do mediacji przez sąd w sprawach nakazowych, po skutecznym wniesieniu zarzutów.

Postępowanie mediacyjne w sprawach konsumenckich

Zmiany w procedurze mediacji

Założenia nowej ustawy umożliwiają mediatorowi, na zgodny wniosek stron, zaproponowanie sposobu rozwiązania sporu. Kierując sprawę do mediacji sąd będzie przekazywał mediatorowi dane kontaktowe stron lub pełnomocników.

Nastąpi rozszerzenie obowiązku zachowania w tajemnicy faktów, o których mediator dowiedział się w związku z mediacją na inne osoby biorące udział w niej udział.

Zniesiony będzie obowiązek składania protokołu mediacji pozasądowej. Mediator będzie miał obowiązek złożenia protokołu jedynie wówczas, gdy strony będą wnioskowały o zatwierdzenie ugody. Sąd będzie miał obowiązek niezwłocznego zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem na wniosek stron lub po złożeniu protokołu z przebiegu mediacji przez mediatora.

Wprowadzony będzie również obowiązek doręczania przez sąd mediatorowi postanowienia o odmowie nadania klauzuli wykonalności bądź zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem w całości lub w części.

Jakie koszty występują w mediacji?

Koszty

Założenia nowej ustawy wprowadzają również zachęty finansowe do korzystania z mediacji, którymi będą np. zaliczenie kosztów mediacji prowadzonej na skutek skierowania przez sąd do kosztów sądowych, czy też zwolnienie od opłaty sądowej wniosków o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem w wyniku mediacji pozasądowej. Będzie również dokonywany zwrot całości opłaty sądowej, jeżeli do zawarcia ugody dojdzie na wstępnym etapie postępowania. Zwrot całej opłaty uzależniony byłby więc od momentu zawarcia ugody. Gdy do zawarcia ugody dojdzie na dalszym etapie postępowania, stosowane będą przepisy dotychczasowe.

Możliwe również będzie obciążenie kosztami procesu strony niezależnie od wyniku sprawy strony, która w sposób nieusprawiedliwiony odmówiła poddania sporu mediacji oraz przez zaniechanie próby mediacji lub innej pozasądowej metody rozwiązania sporu przyczyniła się do zbędnego wytoczenia sprawy.

Jakie zasady obowiązują podczas mediacji?

Preferencje podatkowe

W ustawie o VAT ma być wprowadzony przepis umożliwiający obniżenie podstawy opodatkowania i uprawniającej do dokonania korekty w okresie rozliczeniowym, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą o ugody zawarte pomiędzy kontrahentami, w tym pozasądowe oraz sądowe zawarte przed mediatorem.

Ponadto kwoty ustalone z tytułu odszkodowań i kar umownych w wyniku zawartej pomiędzy stronami ugody sądowej, zawartej przed mediatorem oraz pozasądowej będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Z omawianych założeń powstanie teraz projekt ustawy, który trafi pod obrady rządu.

Jak dokonać zapisu na sąd polubowny?

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...