Kiedy można odstąpić od umowy licencyjnej lub ją wypowiedzieć?

Katarzyna Poloczek
rozwiń więcej
Po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu (nie może on być krótszy niż 6 miesięcy) twórca może domagać się także naprawienia szkody.
Prawo autorskie przewiduje możliwość wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy licencyjnej i umowy o przeniesienie praw autorskich. Możliwość taką ma zarówno twórca jak i podmiot zamawiający (nabywca praw oraz licencjobiorca).

Rozwiązanie umowy lub odstąpienie od niej przez twórcę

Artykuł 56 ust. 1 ustawy o prawie autorskich i prawach pokrewnych wyraża ogólną regułę, w myśl której twórca może wypowiedzieć umowę lub od niej odstąpić ze względu na swoje ważne interesy twórcze. Chodzi o indywidualny interes twórcy o charakterze niemajątkowym.

Jednak, jeżeli autor w ciągu dwóch lat od wypowiedzenia lub odstąpienia chce przystąpić do korzystania z utworu, to jego obowiązkiem jest zaoferować korzystanie nabywcy lub licencjobiorcy. Wyznacza się odpowiedni termin na skorzystanie przez nabywcę lub licencjobiorcę z utworu.

Zobacz: Prawo autorskie - vademecum

Innym przypadkiem uregulowanym w art. 57 ust.1 i 2 prawa autorskiego jest odstąpienie lub wypowiedzenie umowy jeżeli nie doszło do rozpowszechnienia utworu w umówionym przez strony terminie a nabywca praw lub licencjobiorca się do tego zobowiązał. Jeżeli termin umówiony nie został określony w umowie przyjmuje się, że są to dwa lata.

Po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu (nie może on być krótszy niż 6 miesięcy) twórca może domagać się także naprawienia szkody.

Zgodnie z art. 58 prawa autorskiego, autor może wypowiedzieć umowę lub od niej odstąpić, gdy udostępnianie utworu publicznie jest w nieodpowiedniej formie lub ze zmianami, którym słusznie przeciwstawia się twórca.

Jednak odstąpienie lub wypowiedzenie umowy może nastąpić dopiero po tym jak twórca bezskutecznie wezwie do zaniechania tych naruszeń. W takim przypadku twórca zachowuje prawo do wynagrodzenia jakie przewiduje umowa.

Art. 68 prawa autorskiego reguluje dodatkową możliwość wypowiedzenia umowy licencyjnej. Jeżeli licencja została udzielona na czas nieoznaczony to twórca może ją wypowiedzieć zachowując terminu wynikające z umowy. Jednak jeżeli takich terminów nie ustanowiono to może wypowiedzieć rok naprzód, na koniec roku kalendarzowego.

Zobacz: Jak przebiega postępowanie przed Komisją Prawa Autorskiego?

Odstąpienie od umowy przez nabywcę praw lub licencjobiorcę

Zgodnie z art. 54 ust 2 prawa autorskiego, jeżeli autor nie dostarcza utworu w odpowiednim terminie, zamawiający wyznacza mu kolejny termin i po jego upływie gdy utwór nie zostanie dostarczony może odstąpić od umowy. Jednak zamawiający może odstąpić od umowy bez wyznaczania odpowiedniego terminu, gdy w umowie to przewidziano.

Inną możliwość odstąpienia od umowy przez zamawiającego przewiduje art. 55 ust.1 prawa autorskiego. Odstąpić od umowy można gdy zamówiony utwór ma usterki, a autor ich w odpowiednim terminie nie usunie. Za usterkę uznaje się pewnie wady utworu, które najczęściej powodują, że jest on niekompletny. Zamawiającemu również służy roszczenie o obniżenie wynagrodzenia, zamiast odstąpienia od umowy jeżeli twórca ponosi za usterki odpowiedzialność.

Zgodnie z art. 55 ust. 2 prawa autorskiego zamawiający może odstąpić od umowy gdy zamówiony utwór ma wady prawne. Wadą prawną utworu, jest obciążenie go prawami osób trzecich albo np. osoba która zawiera umowę nie ma praw do tego utworu. Zamawiający w takim przypadku może również żądać naprawienia szkody, którą poniósł.

Zobacz: Ochrona praw autorskich i pokrewnych - odpowiedzialność karna

Jak wynika z art. 59 prawa autorskiego, zarówno twórca jak i zamawiający odstępując od umowy lub ją wypowiadając może żądać od drugiej strony zwrotu wszystkiego co ta otrzymała w związku z umową.

Możliwość wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy na podstawie ustawy u prawie autorskim i prawach pokrewnych nie wyłącza możliwości dochodzenia innych roszczeń przewidzianych przez kodeks cywilny.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...