Instrukcja BHP chroniona prawem autorskim

Joanna Szmigiel
rozwiń więcej
Dlaczego instrukcja bhp iest utworem?/ Fot. Fotolia / Fotolia
Utworami w rozumieniu prawa autorskiego są również dzieła wykonane w godzinach naszej pracy. Często to pracownikom należą się prawa autorskie do takich utworów. Może to dotyczyć instrukcji BHP.

Czym jest utwór?

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Za utwór uznajemy każdy przejaw działalności twórczej, czyli działalności o charakterze kreacyjnym, której rezultatem jest wytwór intelektualny, dający zakwalifikować się jako nowy, wzbogacający istniejący stan rzeczy. Utwór musi mieć również indywidualny charakter, czyli powinien wyróżniać się na tle innych, podobnych przejawów działalności twórczej, w sposób wskazujący na jego oryginalność, musimy uznać, że jest on niepowtarzalny i nie ma wiernego odpowiednika w przeszłości.

Zobacz: ACTA - wolność słowa v prawa twórców

Zapewne niewielu z nas czytając ten opis pomyśli, że za utwory uznawane są również rozkłady jazdy, książki adresowe, telefoniczne, kucharskie, instrukcje obsługi slogany reklamowe, zestawienia programów telewizyjnych i radiowych. Są to tzw. graniczne wytwory intelektu, korzystające z pełnej ochrony prawa autorskiego.

Sąd Najwyższy uznał instrukcję BHP za utwór w rozumieniu prawa autorskiego.

Dlaczego instrukcja BHP jest utworem?

Sąd Najwyższy uznał, iż instrukcja BHP spełnia kryteria działalności twórczej, wyróżniającej się oryginalnością na tle podobnych instrukcji BHP i ma charakter technologiczno-popularnego poradnika, gdyż autor zapoznawał czytelnika z przepisami prawnymi z różnych dziedzin prawa, przydatnych dla pracowników. W omawianej sprawie ciekawy jest również fakt, iż sąd przyznał prawa autorskie do tego utworu nie pracodawcy, a pracownikowi, chociaż stworzony został przez pracownika w zakładzie pracy.

Utwór pracowniczy

Za utwór uznaje się również tzw. utwory pracownicze, czyli dzieła stworzone w ramach stosunku pracy.  Rozróżnienie, czy dzieło, które wykonamy w pracy faktycznie jest utworem i czy jest utworem pracowniczym ma istotne znaczenie, gdyż od tego zależy komu będą przysługiwać autorskie prawa majątkowe do takiego utworu. Istotną kwestią jest ustalenie co mieści się w ramach obowiązków pracowniczych, czy nasze dzieło nie przekracza zakresu tych obowiązków. Na przypisanie praw majątkowych do utworu nie ma znaczenia to, iż stworzyliśmy utwór na terenie zakładu pracy, a nawet to, że stworzyliśmy utwór w godzinach pracy. Jeżeli stworzenie utworu przekracza nasz zakres obowiązków pracowniczych mamy do utworu pełne prawa. 

W przytoczonej wcześniej sprawie dowiedziono, że sporządzenie instrukcji BHP przekraczało zakres obowiązków pracowniczych osoby, która wniosła powództwo, tak więc wszelkie prawa autorskie przypadały twórcy, a nie pracownikowi.

Zobacz: Samochód poleasingowy dla firmy - vademecum

Prawa autorskie przysługują twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek dodatkowych przesłanek. Rozróżniamy autorskie prawa majątkowe i autorskie prawa osobiste. Twórcy przysługuje wyłączne prawo rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji. Autorskie prawa majątkowe mogą być przedmiotem swobodnego obrotu, oznacza to, że autor może przenieść te prawa na inną osobę np. na pracodawcę.

W omawianej sprawie autorskie prawa majątkowe nie zostały przeniesione na pracodawcę, który swobodnie korzystał z instrukcji BHP. Dowiedziono również, iż pracodawca za sporządzanie podobnych opisów płacił osobom zleconym.

Ponieważ pracodawca wykorzystywał instrukcję BHP nie wypłacając dodatkowego wynagrodzenia jej twórcy, Sąd Najwyższy przyznał twórcy odszkodowanie na podstawie art.79 prawa autorskiego.

Moja firma
Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...