Prawa autorskie obroną przed negatywnymi recenzjami

Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
rozwiń więcej
Prawa autorskie obroną przed negatywnymi recenzjami.
Recenzje stanowią jedno z najważniejszych narzędzi opiniotwórczych, gdyż często od nich zależy sprzedaż danego dzieła. Pozytywne recenzje zwiększają popyt, a negatywne szkodzą. Firmy starają się bronić przed negatywnymi recenzjami, używając do tego praw autorskich. Jakie są skutki takich działań?

Cała historia zdarzyła się niedawno i dotyczy gry komputerowej Day One: Garry’s Incident oraz recenzenta Johna Baina, w cyberprzestrzeni znanego jako TotalBiscuit.

W zakresie recenzji gier komputerowych jednym z podstawowych mediów stał się Youtube. To właśnie tam profesjonaliści oraz gracze amatorzy oceniają gry, chwalą się osiągnięciami, uczą grać innych, czy też zamieszczają solucje. Wiedzą o tym również producenci gier i nie słyszałem, żeby do tej pory robili z tego powodu jakieś problemy użytkownikom.

John Bain zajmuje się właśnie recenzowaniem gier na swoim kanale na Youtube, gdzie śledzi go ponad milion użytkowników. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że TotalBiscuit ma dużą oglądalność i olbrzymi wpływ na kreowanie opinii o grach komputerowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Naruszenie praw autorskich

Ostatnio przedmiotem recenzji Baina stała się gra produkcji Wild Games Studio pt. Day One: Garry’s Incident, która to gra została przez Baina zmiażdżona. Skrytykował wszystko i wyraźnie dał do zrozumienia, że gra jest po prostu zła, straszna, beznadziejna. Jak wspomniałem wyżej, kanał Baina cieszy się dużą oglądalnością i w przeciągu krótkiego czasu recenzję obejrzało ponad pół miliona ludzi. Negatywna recenzja oczywiście nie spodobała się producentowi gry, który postanowił jakoś z nią zawalczyć, zamiast przyjąć opinię recenzenta z pokorą, licząc na odmienne zdanie innych oceniających i samych graczy. Jako broń producent wybrał prawo autorskie.

Mianowicie, recenzje gier zamieszczane na Youtube polegają najczęściej na umieszczeniu tam filmów prezentujących daną grę z komentarzem głosowym autora recenzji. Można zatem uznać, że dochodzi tam do rozpowszechniania takiej gry i jej twórczych elementów, co wkracza w monopol prawno-autorski. Właśnie ten fakt wykorzystał producent gry Day One: Garry’s Incident i doprowadził do zablokowania filmu z recenzją dokonaną przez TotalBiscuit na Youtube ze względu na naruszenie praw autorskich.

Sukces? Wręcz przeciwnie.

John Bain nagłośnił cała sprawę na Twitterze w trzech zdaniach. Żaby było jeszcze śmieszniej cała historia zaczęła się od tego, że to Wild Games Studio poprosiło Baina o dokonanie recenzji udostępniając mu grę (kody na Steamie).

Efekt? Ocena graczy gry Wild Games Studio oscyluje w okolicach 1/10, a poziom sprzedaży na pewno nie zadowala producenta.

Kolejny przykład złego wykorzystania prawa autorskiego.

Zobacz również: Prawa autorskie na portalach społecznościowych

Autor: Aplikant adwokacki Jarosław Góra

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...