Patent a wzór użytkowy cz. 2

Natalia Strahl
rozwiń więcej
Patent a wzór użytkowy cz. 2
Patenty i wynalazki to dwa hasła, które najczęściej padają kiedy mówimy o możliwościach ochrony naszych innowacyjnych rozwiązań. Sama procedura uzyskania patentu często spędza nam sen z powiek. Czy jest szansa na uzyskanie ochrony po uzyskaniu odmownej decyzji? Czym właściwie różni się patent od ochrony wzoru użytkowego? Jak najlepiej chronić nasze rozwiązania?


Patent a wzór użytkowy cz. 2


Czy jest wzór użytkowy?

Ustawodawca zdefiniował pojecie wzoru użytkowego w art. 94 ustawy p.w.p. jako rozwiązania:

  • nowego, dotychczas nigdzie nie ujawnionego;
  • użytecznego, pozwalającego na osiągniecie celu mającego praktyczne znacznie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobów;
  • o charakterze technicznym, dotyczącego kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci.  Oznacza to, że na wzór uznać nie możemy

Patent a wzór użytkowy cz. 1

Nierzadko wzór użytkowy określany jest mianem  „małego wynalazku” ze względu na podobne kryteria kwalifikacji i procedurę zapewnienia odpowiedniej ochrony. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w praktyce uzyskanie ochrony wzoru użytkowego jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku uzyskania patentu na wynalazek. Wynika to z braku obowiązku spełnienia przesłanki poziomu wynalazczego. Urząd Patentowy nie bada tzw.  poziomu oczywistości wzoru. Wobec czego może wynikać w sposób oczywisty ze stanu techniki.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W świetle art. 28 w związku z art. 100 ustawy p.w.p. za wzór użytkowy nie mogą być z uznane:
•    odkrycia, teorie naukowe i metody matematyczne;
•    wytwory o charakterze jedynie estetycznym;
•    plany, zasady i metody dotyczące działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gry;
•    wytwory, których niemożliwość wykorzystania może być wykazana w świetle powszechnie przyjętych i uznanych zasad nauki;
•    programy do maszyn cyfrowych;

Jak chronić wzór użytkowy?

Zgodnie z art. 95 pkt. 1 ustawy p.w.p. na wzór użytkowy może być udzielone prawo ochronne gwarantujące nam prawo wyłącznego korzystania z danego wzoru użytkowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Udzielenie prawa ochronnego stwierdza się przez wydanie świadectwa ochronnego. Czas trwania ochrony wynosi 10 lat od daty dokonania zgłoszenia wzoru użytkowego w Urzędzie Patentowym RP, a udzielone prawa ochronne podlegają wpisowi do rejestru wzorów użytkowych.

Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 1)


Praw ochronnych nie udziela się na :

•    wzory użytkowe, których wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami;
•    odmiany roślin lub rasy zwierząt oraz czysto biologiczne sposoby hodowli roślin lub zwierząt;
•    sposoby leczenia ludzi i zwierząt metodami chirurgicznymi lub terapeutycznymi oraz sposoby diagnostyki stosowane na ludziach lub zwierzętach.

Wzór użytkowy jako alternatywny sposób ochrony

Nie jest wykluczone dokonanie ochrony tego samego rozwiązania w sposób alternatywny. Ze względu na bardziej liberalne kryteria oceny, prawa ochronne na wzór użytkowy przyznawane są częściej niż ochrona patentowa.  Wobec tego, gdy otrzymamy odmowną decyzję z Urzędu Patentowego RP na udzielenie patentu, warto rozważyć konwersje zgłoszenia wynalazku na zgłoszenie wzoru użytkowego z zachowaniem pierwotnej daty zgłoszenia.

Przykłady chronionych wzorów użytkowych opublikowane w Biuletynie Urzędu Patentowego Nr 1 (1044) Rok XLII z dnia 7 stycznia 2014 r.: doniczka do uprawy roślin, blat kuchenny, domowe urządzenie do ćwiczeń fizycznych, okładka do książki, element mocujący oprawy oświetleniowej i urządzenie do wytwarzania mgły wodnej.

Patent europejski

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...