Kim jest Rzecznik Patentowy?

Joanna Szmigiel
rozwiń więcej
Europejski Rzecznik Patentowy, OHIM, przymus rzecznikowski
Zawód rzecznika patentowego jest mało znany w Polsce. Jest to zawód z długą tradycją i ugruntowaną pozycją w świecie. Rzecznik patentowy świadczy profesjonalną pomoc w sprawach własności przemysłowej.

Przedsiębiorcy polscy rzadko korzystają z usług rzeczników patentowych podczas gdy na świecie jest to absolutnym standardem przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Tak jak przedsiębiorcy korzystają z usług adwokatów i radców prawnych, powinni również korzystać z usług rzeczników patentowych. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarki, gdyż tylko w ten sposób mogą chronić swoje prawa majątkowe wynikające z odkryć wynalazków lub rozpoznawalności znaku towarowego używanego do oznaczania swoich towarów lub usług.

Historia

Historia patentów i rzeczników patentowych na świecie jest bardzo długa.Pierwszą wzmiankę dotyczącą patentów znajdujemy już w zapiskach dotyczących nadano już w 500r. p.n.e. kiedy  w greckim mieście Sybaris nadano pierwszy patent.

Historia rzeczników patentowych w Polsce sięga okresu po rozbiorach naszego kraju. 17 kwietnia 1919r. prezes Urzędu Patentowego dokonał pierwszych wpisów na listę pełnomocników przy Urzędzie Patentowym, czyli dzisiejszych rzeczników patentowych. Jednak już z roku 1879 znajdujemy wzmiankę o polskim adwokacie patentów G. W. Nawrockim, który pracował  w Berlinie.

Zobacz: Prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika

Kim obecnie jest rzecznik patentowy?

Zawód rzecznika patentowego polega na świadczeniu pomocy w sprawach własności przemysłowej. Rzecznik patentowy występuje w charakterze pełnomocnika w postępowaniu przed Urzędem Patentowym, sądami i organami orzekającymi w sprawach własności przemysłowej, z wyjątkiem występowania w charakterze pełnomocnika w postępowaniu karnym i postępowaniu karnym skarbowym.

Rzecznik patentowy jest pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed Urzędem Patentowym w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych i topografii układów scalonych.

Zawodu rzecznika patentowego nie można łączyć z zawodem notariusza, komornika, prokuratora, asesora prokuratorskiego, sędziego, aplikacjami: ogólną,  notarialną, komorniczą, prokuratora, asesora prokuratorskiego, sędziego, aplikacjami: ogólną,  notarialną, komorniczą,

Zawód rzecznika patentowego jest zawodem zaufania publicznego. W wykonywaniu swej pracy rzecznik patentowy podlega tylko ustawą.

Aplikacja

Rzecznikiem patentowym mogą zostać osoby które odbyły trzy letnią aplikację rzeczniowską i zdały pozytywnie egzamin państwowy. Nabór na aplikacje odbywa się co trzy lata. Aplikantami mogą zostać osoby posiadające przede wszystkim wykształcenie techniczne i prawnicze, które spełniają dodatkowe przesłanki i zdadzą egzamin wstępny na aplikację. Aplikacja na rzecznika patentowego jest wyjątkowo droga, bo kosztuje ok. 10.000zł rocznie,  w porównaniu z kosztami aplikacji adwokackiej, która kosztuje już od 3.800zł.

Prawo wykonywania zwodu rzecznika patentowego posiadają osoby wpisane na listę rzeczników patentowych prowadzoną przez Urząd Patentowy.

Samorząd zawodowy

Ogół rzeczników patentowych i aplikantów rzeczniowskich tworzy Polską Izbę Rzeczników Patentowych. Przynależność do izby jest obowiązkowa. Izba reprezentuje rzeczników, chroni ich interesy zawodowe, oraz czuwa nad prawidłowym wykonywaniem zawodu rzecznika. Sprawuje też pieczę nad przebiegiem aplikacji. Samorząd zawodowy sprawuje tez sądownictwo dyscyplinarne wobec swoich członków poprzez Sąd Dyscyplinarny i Odwoławczy Sąd Dyscyplinarny.

Przymus rzeczniowski

W stosunku do osób nie mających stałego miejsca zamieszkania ani siedziby na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej obowiązuje tzw. przymus rzeczniowski, to znaczy osoby takie mogą działać tylko za pośrednictwem rzecznika patentowego.

Rozwój kariery

Polscy rzecznicy patentowi mogą otrzymać uprawnienia Europejskiego Rzecznika Patentowego. Aby zostać wpisanym na listę i uzyskać tytuł europejskiego rzecznika patentowego należy zdać Europejski Egzamin Kwalifikacyjny, organizowany przez Europejskie Biuro Patentowe. Test można zdawać w jednym z wybranych przez kandydata języku : angielskim, niemieckim lub francuskim. Test przeprowadzany jest raz do roku.

Ciekawą możliwością dla rzeczników patentowych jest również praca w Urzędzie Harmonizacji ds. Rynku Wewnętrznego (OHIM) mającym siedzibę w Alicante w Hiszpanii. Urząd zajmuje się rejestracją znaków towarowych i wzorów przemysłowych.

Zobacz: Patent europejski

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...