Roszczenia twórcy za naruszenie praw autorskich

Małgorzata Kryda
rozwiń więcej
ochrona praw autorskich, prawa autorskie osobiste, prawa autorskie majątkowe
Ustawa przyznaje twórcom roszczenia przeciwko osobom łamiącym prawa autorskie. Czego domagać się mogą autorzy, których majątkowe lub osobiste prawa autorskie zostały naruszone?

Twórca, którego prawa autorskie zostały naruszone albo którym grozi naruszenie, ma dwie drogi dochodzenia swoich roszczeń na gruncie prawa cywilnego. Może skorzystać z uprawnień przyznanych przez prawo autorskie, ale także ze środków przewidzianych przez kodeks cywilny (art. 24 par. 2) dotyczących naprawienia szkody na zasadach ogólnych czy ochrony dóbr osobistych. To od twórcy będzie zależało, czy wykorzysta jedną z tych możliwości, czy obie jednocześnie (wyrok SN z dnia 5 stycznia 2001 r., V CKN 499/00).

Jak chronić prawa autorskie do utworu?

Prawa autorskie możemy podzielić na osobiste i majątkowe. Osobiste to takie, które chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z autorem, jak na przykład prawo twórcy do oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem. Prawa majątkowe natomiast obejmują wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do pobierania wynagrodzenia za korzystanie z utworu.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Naruszenie autorskich praw osobistych

Z powództwem o naruszenie autorskich praw osobistych może wystąpić twórca, a po jego śmierci także jego bliscy, o ile twórca nie wyrazi innej woli. Odpowiedzialnym za naruszenie autorskich dóbr osobistych będzie każdy, kto takiego naruszenia się dopuścił. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego nie ma znaczenia czy naruszenie było zawinione czy też w dobrej lub złej wierze (orz. SN z dnia 11 stycznia 1979 r., I CR 393/78). Sąd jednak weźmie tę kwestię pod uwagę  przy orzekaniu środków służących do usunięcia naruszenia.

Prawo autorskie przyznaje autorowi dwa podstawowe roszczenia, w zależności od tego, czy jego prawa osobiste zostały zagrożone naruszeniem, czy naruszenie zostało już dokonane.

Jeśli do naruszenia jeszcze nie doszło, twórca dysponuje roszczeniem o zaniechanie działań, które wywołują stan zagrożenia autorskich praw majątkowych.

W sytuacjach, gdy naruszenie miało już miejsce, twórca może ubiegać się o usunięcie jego skutków.

Usunięcie skutków naruszenia może nastąpić na przykład poprzez złożenie publicznego oświadczenia o odpowiedniej treści lub formie albo zobowiązanie do ponownego udostępnienia utworu bez zniekształceń (orz. SN z dnia 31 października 1975 r., I CR 624/75).

Co więcej, jeśli naruszenie było zawinione, ustawa przewiduje także możliwość przyznania twórcy zadośćuczynienia pieniężnego albo zobowiązania naruszyciela do uiszczenia oznaczonej sumy pieniężnej na wskazany przez twórcę cel społeczny.

Ktoś celowo podpisał się swoim nazwiskiem pod cudzym artykułem i opublikował go.

Sąd orzeknie o formie usunięcia naruszenia w zależności od okoliczności konkretnej sprawy.

Przychody z praw autorskich w ramach firmy - jak rozliczać?

Naruszenie autorskich praw majątkowych

Zgodnie z art. 79 prawa autorskiego twórca może żądać od osoby, która naruszyła jego prawa autorskie majątkowe, zaniechania naruszenia, usunięcia skutków naruszenia, naprawienia wyrządzonej szkody  albo wydania uzyskanych przez naruszyciela korzyści.

Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Naprawienia szkody można żądać na zasadach ogólnych, przewidzianych przez kodeks cywilny (art. 415 i następne) lub tez poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności (a gdy naruszenie jest zawinione nawet trzykrotności) stosownego wynagrodzenia, które należałoby się twórcy, gdyby wyraził on zgodę na korzystanie z utworu.

 Za zamieszczenie na stronie internetowej przedsiębiorstwa obrazka, autorowi obrazu przysługuje 200 zł. W przypadku celowego opublikowania dzieła, twórca może żądać trzykrotności wynagrodzenia, czyli 600 złotych.

Poza tymi roszczeniami twórca może także żądać zamieszczenia w prasie oświadczenia o odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie albo orzeczenia sądu wydanego w tej sprawie. Dodatkowo, twórca ma prawo domagać się osoby, która naruszyła jego autorskie prawa osobiste, zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na rzecz Funduszu Promocji Twórczości, ale tylko wtedy, gdy naruszenie jest zawinione i zostało dokonane w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...