Czy dokumenty urzędowe są chronione prawem autorskim?

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Prawo, fot. Fotolia
Prawo autorskie nie chroni dokumentów urzędowych, materiałów, znaków, czy symboli. Można zatem z nich korzystać bez ograniczeń. Należy jednak pamiętać o kilku wyjątkach.

„Tworzę opracowanie dotyczące pewnej problematyki i chciałbym wykorzystać pewne treści związane z działalnością jednego z państwowych urzędów. Czy w takiej sytuacji muszę liczyć się z ochroną prawno-autorską” pyta jeden z użytkowników Wieszjak.pl.

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest jednak od ustalenia charakteru „treści”, z których skorzystać chce użytkownik. Art. 4 Prawa autorskiego i praw pokrewnych określa bowiem przedmioty, które nie są objęte ochroną prawno-autorską. Zgodnie z jego treścią przedmiotu prawa autorskiego nie stanowią bowiem akty normatywne lub ich urzędowe projekty, jak również dokumenty urzędowe, materiały, znaki i symbole.

Dokumenty urzędowe

O ile jednak w przypadku aktów normatywnych lub ich urzędowych projektów istnieje jasność co do tego czym są, o tyle wyjaśnienia wymaga pojęcie „dokumentu urzędowego”. Definicja „dokumentu urzędowego” może być ustalona na podstawie treści innych ustaw, przede wszystkim kodeksu postępowania administracyjnego oraz kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym, przez dokument urzędowy należy rozumieć takie, które zostały sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy władzy publicznej w zakresie ich działania (na podstawie treści art. 244 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Nie ma również podstaw, by krąg podmiotów wydających dokumenty urzędowe ograniczać jedynie do organów państwa. Należy bowiem przyjąć szerokie rozumienie organu wykonującego zadania z zakresu administracji publicznej (zgodnie z art. 1 Kodeksu postępowania administracyjnego).

Miano urzędowych będą miały także przykładowo  dokumenty organizacji społecznych, jeżeli zostały wydane przez nie w zakresie wykonywanych zadań publicznych.

Zobacz: Prawa autorskie - vademecum

Opracowania

Wyłączenie aktów normatywnych, czy dokumentów lub materiałów urzędowych z pod rygorów prawa autorskiego, nie oznacza jednak, że tak samo będzie w przypadku opracowań ich dotyczących. Sam akt normatywny nie jest przedmiotem prawa autorskiego, jednak komentarz do jego przepisów nosi znamiona utworu w rozumieniu prawa autorskiego i będzie objęty ochroną.

Co więcej objęte ochroną autorską będą również zbiory treści, które same w sobie chronione nie są. Wymogiem jest jednak to, by taki zbiór miał twórczy charakter. Wynika to z art. 3 Prawa autorskiego i praw pokrewnych.

Zobacz: Utwór audiowizualny a prawa autorskie

Sam dokument urzędowy nie jest przedmiotem prawa autorskiego. Jest nim jednak dokonany przez kogoś zbiór dokumentów urzędowych, który z uwagi na selekcję dokumentów ma swój niepowtarzalny charakter.

Utworem w rozumieniu prawa autorskiego będzie zatem zbiór decyzji administracyjnych danego organu administracji publicznej, który został stworzony według oryginalnej koncepcji autora (np. ze względu na prezentowaną tematykę).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...