Obowiązkowe przerwy w pracy dla pracowników

Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Regulacje kodeksu pracy przyznają pracownikowi prawo do co najmniej 15 minutowej przerwy, jeżeli jego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Wskazana przerwa wliczana jest do czasu pracy i przysługuje niezależnie od ustalonego dla niego wymiaru czasu pracy.

Pracownik nie może zrzec się przerwy na rzecz, na przykład ekwiwalentu pieniężnego lub dłuższej przerwy w innym dniu. Pracodawca również nie może go tej przerwy pozbawić.

Prawo pracownika do przerwy

Przepisy Kodeksu pracy nie określają, kiedy pracownik może skorzystać z przerwy. Pracodawca może określić to w przepisach wewnątrzzakładowych, regulaminie pracy. Najczęściej sami pracownicy decydują o terminie wykorzystania przerwy. Ustalając jej porę, należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie przypadała w pierwszej lub ostatniej godzinie pracy, gdyż mija się to z jej celem, czyli zapewnieniem czasu na krótki odpoczynek lub spożycie posiłku w trakcie pracy.

Przerwę pracownik może wykorzystać w dowolny sposób, najlepiej z dala od stanowiska pracy, na przykład w stołówce. Pracodawca powinien umożliwić podwładnemu, w razie potrzeby, opuszczenie stanowiska pracy, może natomiast zabronić mu wychodzenia poza zakład pracy, ze względów bezpieczeństwa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak rozliczać godziny nadliczbowe?

5-minutowe przerwy

Pracownicy zatrudnieni przy stanowiskach komputerowych, wykonujący pracę przy monitorze co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa pracy, mają prawo do 5 minut przerwy po każdej godzinie pracy. Przerwy te mają na celu oderwanie wzroku od monitora i zmianę pozycji ciała.

Przerwa powinna przypadać po każdych 60 minutach pracy przy monitorze. Nie można ich kumulować.

Pracodawca może nie udzielić pracownikowi 5-minutowej przerwy, jeśli zapewni przemienne wykonywanie obowiązków, czyli zorganizuje pracę tak, aby podwładny, na przykład przez godzinę układał dokumenty, a następnie pracował przy monitorze.

Przerwa na lunch

Kodeks pracy wprowadza jeszcze jedną przerwę, która nie jest już wliczana do czasu pracy. Pracodawca może wprowadzić przerwę w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, a sposób jej wykorzystania zależy wyłącznie od pracownika. Ten ostatni może więc przeznaczyć ją na spożycie posiłku, załatwienie spraw osobistych, zakupy. W tym czasie pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy, dlatego też nie powinno się ograniczać mu możliwości opuszczenia zakładu pracy.

Informacja o tej przerwie powinna znaleźć się w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub w postanowieniach umowy o pracę.

Przepisy nie narzucają, w jakich godzinach pracodawca zobowiązany jest taką przerwę wprowadzić. Zobowiązany on jest jednak wskazać w regulaminie, w jakich godzinach z przerwy można skorzystać lub powinien określić długość przerwy, a decyzję odnośnie sposobu jej wykorzystania zostawić bezpośrednim przełożonym pracownika. Przerwa nie musi być wprowadzana o tej samej porze dla wszystkich pracowników.

Osoby niepełnosprawne mają prawo do dodatkowej, 15-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy.

Wymiar czasu pracy w 2015 r.

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...