W jaki sposób zatrudnić pracownika z zajęciem komorniczym?

Monika Pązik
rozwiń więcej
Pracownik, który posiada zobowiązanie alimentacyjne korzystniej jest zatrudnić na podstawie umowy o pracę, bowiem wtedy potrącenia komorniczego dokonuje się z części wynagrodzenia. W przypadku umów cywilnoprawnych, zajęciu może ulec całe wynagrodzenie.

Kwestia potrąceń komorniczych uregulowana została w art. 87 kodeksu pracy i 833 § 1 i 2 kodeksu postępowania cywilnego. Wskazane regulacje stanowią wyjątek od zasady wypłacania przez pracodawcę wynagrodzenia pracownikowi w całości w określonym terminie. Oznacza to, że pracodawca może, bądź jest zobowiązany do zatrzymania części wynagrodzenia w celu zaspokojenia zobowiązań pracownika wobec osób trzecich. Egzekucja z wynagrodzenia następuje przez uprawniony do tego organ (komornika czy właściwy organ administracji). Jeżeli pracodawca wie o zajęciu części wynagrodzenia, wówczas zobowiązany jest do wstrzymania wypłaty zajętej części i przekazać ją organowi egzekucyjnemu na zaspokojenie należności.


Zadaj pytanie na naszym FORUM!!!


Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę


Zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę jest znacznie korzystniejsze, jeżeli posiada on tytuł wykonawczy do zajęcia komorniczego. W takiej sytuacji komornik ograniczony jest przepisami prawa pracy dotyczącymi potrąceń i nie jest uprawniony do zajęcia całości wynagrodzenia. Na podstawie art. 87 § 3 pkt. 1 potrącenia można dokonać do wysokości 3/5 wynagrodzenia. Pracownikowi przysługuje jednakże ochrona w zależności od wysokości otrzymywanego wynagrodzenia co oznacza, że nie w każdym przypadku pracownik zobowiązany jest do przekazania części wynagrodzenia. Zgodnie bowiem z art. 871 k.p. kwota wolna od potrąceń (która nie ulega zajęciu) to kwota w wysokości:


1. minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,


2. 75 % wynagrodzenia minimalnego - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,


3. 90 % wynagrodzenia minimalnego - przy potrącaniu kar pieniężnych.


Zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej


Powszechną praktyką wśród pracodawców jest zatrudnianie pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych. Jest to znacznie korzystniejszy sposób dla pracodawców, gdyż ponoszą oni dużo mniejsze koszty zatrudnienia. Jednakże, w przypadku tytułu wykonawczego do zajęcia komorniczego, zatrudnienie na tej podstawie jest znacznie mniej korzystne dla pracownika. W umowach cywilnoprawnych (np. umowach zlecenia czy umowach o dzieło)  co do zasady nie istnieją kwoty wolne od potrąceń oraz górne granice zajęcia komorniczego, które mogą zapewnić pracownikowi minimalną wysokość dochodu. Oznacza to, że komornik ma prawo zająć nawet 100% wynagrodzenia otrzymywanego na podstawie umowy cywilnoprawnej. Jedynym ograniczeniem takiego działania może być sytuacja, gdy wynagrodzenie z takiej umowy jest jedynym źródłem dochodu oraz stanowi podstawę do utrzymania pracownika a ponadto wypłacane jest w jednakowych ostępach miesięcznych. Można zatem uznać, iż jest to świadczenie powtarzające się i wówczas zastosowanie znajdzie regulacja art. 833 § 1 i 2 k.p.c. w zakresie powtarzających się świadczeń mających na celu utrzymanie. Na mocy tego artykułu w odniesieniu do osób zatrudnionych na podstawie stosunku cywilnoprawnego, zastosowanie będą miały przepisy kodeksu pracy dotyczące potrąceń z wynagrodzenia.


Zobacz również:
Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...