Kiedy pracodawca nie musi opłacać składek na FP zleceniobiorcy?

Michał Jarosik
rozwiń więcej
specjalista ds. ubezpieczeń społecznych
rozwiń więcej
Wobec zleceniobiorcy, który podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym dobrowolnie pracodawca nie jest zobowiązany do opłacania składek na Fundusz Pracy. Takie obowiązek nie istnieje również w stosunku do zleceniobiorców, którzy ukończyli odpowiedni wiek. Przy obliczaniu składek na FP należy prawidłowo określić wysokość wynagrodzenia.

Obowiązkowe składki na FP, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia podstawy do kwoty 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, wynoszących w przeliczeniu na miesiąc co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2013 r. jest to 1600 zł), opłacają m.in. pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za osoby wykonujące umowę-zlecenie.


Za „pracodawcę” należy uważać jednostkę organizacyjną, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osobę fizyczną, jeżeli zatrudniają one co najmniej jednego pracownika. Obowiązek opłacania składek na FP za zleceniobiorców, w przypadku zleceniodawców będących osobami fizycznymi, dotyczy tylko tych płatników, którzy zatrudniają co najmniej jednego pracownika. Nie dotyczy to płatników będących jednostkami organizacyjnymi (np. spółki prawa handlowego). W ich przypadku na obowiązek opłacania składek na FP za zleceniobiorców nie ma wpływu, czy zatrudniają co najmniej jednego pracownika, czy nie zatrudniają żadnej osoby w ramach stosunku pracy.


Składki na Fundusz Pracy nie należy opłacać za osoby, które z umowy-zlecenia podlegają wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz które dobrowolnie przystąpiły do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.


Podstawa wymiaru składki na Fundusz Pracy


Składka na FP jest naliczana od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia podstawy wymiaru do kwoty 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składki na FP stanowi przychód uzyskiwany z umowy-zlecenia, jeżeli odpłatność w umowie została ustalona kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej albo prowizyjnie. Jeżeli odpłatność została ustalona w inny sposób (co zdarza się bardzo rzadko), podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia.


Zadaj pytanie na naszym FORUM!!!


Przeliczanie wynagrodzenia


W przypadku umów-zleceń, trwających kilka miesięcy, z określonym wynagrodzeniem w stawce miesięcznej, w celu ustalenia obowiązku opłacania składek na FP należy dokonać przeliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na okres miesiąca. Jeżeli zleceniobiorca wykonywał pracę przez niepełny miesiąc (np. rozpoczęcie lub zakończenie umowy nastąpiło w trakcie miesiąca, wystąpiła niezdolność do pracy), należy ustalić, ile wynosiłaby podstawa wymiaru składek, gdyby praca była wykonywana przez cały miesiąc. Jeżeli ustalona w ten sposób podstawa wymiaru składek jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia, to zleceniodawca ma obowiązek opłacenia składki na FP od kwoty wypłaconego wynagrodzenia.


Tego przeliczenia nie dokonujemy, gdy w umowie-zleceniu nie określono wynagrodzenia w stawce miesięcznej, ale w stawce akordowej, kwotowej stawce godzinowej albo prowizyjnej. Wówczas o obowiązku opłacania składek na FP decyduje wysokość przychodu, jaki w danym miesiącu otrzymał zleceniobiorca. Jeżeli tak wypłacony przychód z umowy-zlecenia (stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe) jest co najmniej równy kwocie minimalnego wynagrodzenia, zleceniodawca ma obowiązek opłacenia składki na FP.

 


PRZYKŁAD


Jan G. (36 lat) świadczy pracę na podstawie umowy-zlecenia od 1 września 2013 r., w której wynagrodzenie zostało ustalone w stawce godzinowej (15 zł/godz.). Zawarta umowa jest jedynym tytułem do ubezpieczeń Jana G. We wrześniu br. zleceniobiorca przepracował 90 godzin. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie kwota 1350 zł (90 godz. x x 15 zł). W tej sytuacji zleceniodawca nie ma obowiązku opłacenia składki na FP za Jana G., gdyż uzyskany przychód jest niższy niż ogólnie obowiązujące minimalne wynagrodzenie.


Oświadczenie od zleceniobiorcy


Płatnik, który zatrudnia zleceniobiorcę podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z podstawą wymiaru składek niższą od minimalnego wynagrodzenia, powinien uzyskać oświadczenie tej osoby, czy ma ona inne tytuły, z których obowiązkowo podlega tym ubezpieczeniom. Jeżeli ubezpieczony złoży oświadczenie, że oprócz umowy-zlecenia nie ma innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, składka na FP nie powinna być opłacana.


Składka na FP nie jest także opłacana za osoby, które ukończyły 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna). Zwolnienie obowiązuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dana osoba ukończyła ten wiek. Jeżeli data ukończenia 55 lat (60 lat) przypada pierwszego dnia danego miesiąca, to składka za ten miesiąc nie powinna być opłacana. To zwolnienie ma zastosowanie do wszystkich ubezpieczonych, a więc również do zleceniobiorców. Zleceniodawca jest zwolniony z obowiązku opłacania składki na FP, gdy zleceniobiorca ukończył 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna).


Powstanie nadpłaty składek


W sytuacji gdy płatnik składek opłacał składki na FP także za osoby, za które, z uwagi na wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia i brak innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń, składka nie powinna być opłacana, powstaje nadpłata. Płatnik powinien wówczas złożyć korektę deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA za każdy miesiąc, za który składki na FP były nieprawidłowo opłacane, i wykazać tę składkę tylko za zleceniobiorców, za których istniał obowiązek opłacania składki. Po złożeniu korekty dokumentów na koncie płatnika powstanie nadpłata składek, jeżeli płatnik nie posiada zaległości za wcześniejsze okresy. Stosownie do art. 24 ust. 6a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych nienależnie opłacone składki podlegają zaliczeniu przez ZUS z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku - na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik składek złoży wniosek o ich zwrot.


Zobacz również:
Składki ZUS od wynagrodzenia zleceniobiorcy

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...