Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop?

Monika Pązik
rozwiń więcej
Pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi zaległego urlopu, niewykorzystanego zgodnie z ustalonym planem urlopów do 30 września następnego roku kalendarzowego. Obowiązek ten nie obejmuje urlopu na żądanie.

Co do zasady zgodnie z art. 161 kodeksu pracy pracodawcy zobowiązany jest udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on prawo do urlopu. Urlopy udzielane są zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca biorąc pod uwagę wszelkie wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jednakże zgodnie z sentencją wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 590/00) pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Ustalanie samego planu urlopów powinno następować w okresie poprzedzającym nabycie prawa do urlopu. Należy jednak mieć na względzie, iż plan urlopów nie obejmuje urlopu na żądanie. Wskazany plan urlopów podawany jest do wiadomości zgodnie z przyjętymi u danego pracodawcy zasadami. Od momentu uchwalenia planu urlopów, pracownicy mogą korzystać z przyjętych terminów urlopowych.


Wiążący charakter planu urlopów


Ustalone w planie urlopów terminy są wiążące strony stosunku pracy, czyli zarówno pracownika jak i pracodawcę. Można je zmienić jedynie na mocy określonych przepisów kodeksu pracy. Wobec czego przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek strony umotywowany ważnymi powodami. Pracodawca również może przesunąć termin urlopu, jeżeli wykaże, że nieobecność pracownika w pracy spowoduje poważne zakłócenia w normalnym toku pracy. Pracodawca musi natomiast pamiętać, że niewykorzystanie przez pracownika urlopu wiąże się z koniecznością udzielenia go w terminie z nim uzgodnionym. Wskazane uzgodnienie terminu wyraża się w obustronnej zgodzie stron stosunku pracy na wyznaczenie nowego terminu. Wobec czego, aby udzielić pracownikowi urlopu w innym terminie należy osiągnąć kompromis.


Zobacz również:
Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy


Zaległy urlop pracownika


Zgodnie z art. 168 k.p. urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z planem urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy pracownik nie wyraża na to zgody (wyr. SN z dnia 24 stycznia 2006 r., I PK 124/05). Wskazana regulacja kodeksowa oznacza, iż do wykorzystania zaległego urlopu przez pracownika wystarczy, aby 30 września był pierwszym dniem tego urlopu. Udzielenie zaległego urlopu należy do obowiązków pracodawcy co oznacza, iż niewywiązanie się z niego może narazić pracodawcę na odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Jednakże naruszenie przez pracodawcę obowiązku udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego za dany rok do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego, nie uprawnia pracownika do rozpoczęcia po tym terminie urlopu bez zgody pracodawcy (wyr. SN 5 grudnia 2000 r., I PKN 121/00). W przypadku zaistnienia przedstawionej sytuacji pracownik powinien liczyć się, że jego zachowanie zostanie potraktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu przepisów kodeksu pracy.


Regulacje związane z obowiązkiem udzielenia przez pracodawcę zaległego urlopu nie mają zastosowania do udzielania urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni w roku kalendarzowym.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...