Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Monika Pązik
rozwiń więcej
Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić poprzez złożenie dwóch zgodnych oświadczeń woli. Ten sposób rozwiązania stosunku pracy ma charakter bezkonfliktowy bez konieczności składania wypowiedzenia.

Zgodnie z art. 30 § 1 pkt. 1 kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się na mocy porozumienia stron. Jest to preferowany przez ustawodawcę sposób rozwiązania umowy, bowiem ma charakter bezkonfliktowy. W tej sytuacji zarówno pracodawca jak i pracownik decydują o warunkach rozwiązania. Na mocy porozumienia stron można rozwiązać każdy stosunek pracy, z wyjątkiem stosunku na podstawie wyboru. Istotne jest, że ten sposób może mieć zastosowanie również w stosunku do kobiety w ciąży, jeżeli w chwili składania oświadczenia woli miała świadomość swojego stanu. W innym wypadku oświadczenie pracownicy należy uznać za wadliwe i powzięte w wyniku błędu. Przewiduje się jednak zastrzeżenie, że w takim wypadku ciężarna pracownika może uchylić się od wszelkich skutków tego oświadczenia, bez względu na to, kto wywołał ten błąd.


Procedura rozwiązania umowy o pracę


Pracownik, który decyduje się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron ustala z pracodawcą konkretną datę rozwiązania stosunku pracy bez konieczności składania wypowiedzenia co wiąże się ze zwolnieniem z kontynuowania stosunku pracy z pracodawcą przez pewien okres. Strony zawierające porozumienie mogą dobrowolnie ustalić datę rozwiązania umowy, jednak decyzja o jej ustaleniu musi być zgodna. Sąd Najwyższy w wysoki z dnia 8 stycznia 2010 r. (III PK 47/09) wskazał, iż umowa stron stosunku pracy odnosząca się do jego rozwiązania wymaga objęcia zgodną wolą stron zarówno tego, iż więź łącząca pracownika i pracodawcę ma ustać, jak i terminu dokonania tej czynności. Wyrażenie przez pracodawcę zgody na rozwiązanie stosunku pracy w drodze porozumienia stron, w sytuacji gdy wcześniej złożył jednostronne oświadczenie woli o rozwiązaniu tego stosunku pracy oznacza, że cofnął w sposób dorozumiany wcześniejsze oświadczenie. Nie ma prawnych zastrzeżeń co do  możliwości rozwiązania umowy o pracę w okresie ochronnym, przypadającym w trakcie urlopu pracownika. Ponadto strony mogą dobrowolnie przesuwać ustaloną datę z zastrzeżeniem, że musi być to dokonane za zgodą obu stron. Jeżeli jednak strony nie określą w porozumieniu stron o rozwiązaniu stosunku pracy terminu jego ustania to spowoduje rozwiązanie tego stosunku w dniu zawarcia porozumienia (wyr. SN z dnia 11 stycznia 2001 r., I PKN 844/00).


Zobacz również:
Jak stosować elastyczny czas pracy?


Wniosek o rozwiązanie jako oferta


Porozumienie stron w świetle przepisów kodeksu cywilnego traktowane jest jako złożenie oferty, bowiem zgodnie z art. 66 § 1 k.c. oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy. W składanej drugiej stronie ofercie wskazuje się zazwyczaj termin rozwiązania umowy i jej istotne postanowienia, jak również inne warunki rozwiązania umowy o pracę, co należy do kompetencji oferenta. Przyjęcie oferty może być dorozumiane co oznacza, że za chwilę rozwiązania umowy przyjmuje się moment wydania przez pracodawcę świadectwa pracy pracownika. Porozumienie stron może zostać dokonane w dowolnej formie. Ustawodawca nie zastrzegł bowiem specjalnej formy w tym zakresie. Pracodawca rozpatrując wniosek pracownika może wyrazić zgodę na wszystkie warunki zawarte we wniosku bądź zaproponować inny termin. Może również odrzucić ofertę w całości co wiąże się z niedojściem do skutku rozwiązania umowy o pracę. Pracownik powinien rozliczyć się z pracodawcą z mienia mu powierzonego, natomiast pracodawca powinien wypłacić należny ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy itp., co nie może jednakże stanowić przeszkody w wydaniu pracownikowi świadectwa pracy.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...