Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa

Izabela Larek
rozwiń więcej
inforCMS
Nadgodziny odchodzą aktualnie do lamusa. W zamian za to pracownikom został dany elastyczny czas oraz ruchome godziny pracy. Zmiany te są związane z wprowadzoną przez sejm nowelizacją Kodeksu Pracy, mającą na celu zniechęcenie pracodawców do zwalniania pracowników w okresach przestoju firmy.

Elastyczny czas pracy


Co w praktyce oznaczają wprowadzone zmiany? Przede wszystkim okres rozliczeniowy czasu pracy został teraz wyznaczony na 12 miesięcy. W ciągu całego roku pracodawca może wymagać od pracownika, aby wykonywał zadania służbowe dłużej niż przez tradycyjne 8 godzin, nie płacąc za to dodatkowego wynagrodzenia. Godziny takie powinny zostać “oddane” podwładnemu w inne dni robocze. Sposób ten ma rozwiązać problemy firm, które funkcjonują w sposób nieregularny - tzn. w pewnych okresach otrzymują dużą ilość zleceń, w innych natomiast liczba ta znacznie spada. W sytuacji, gdy pracownik nie będzie wykonywał pracy przez cały miesiąc, zachowuje on prawo do otrzymania minimalnego wynagrodzenia. Jednocześnie, założono że taki elastyczny czas pracy nie może naruszyć prawa do dobowego oraz tygodniowego wypoczynku.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Natomiast ruchome godziny pracy umożliwiają pracownikowi ustalenie indywidualnej doby pracowniczej. Po wcześniejszym uzgodnieniu z pracodawcą, podwładny może rozpoczynać pracę o różnych godzinach w poszczególnych dniach tygodnia. Dzięki temu, zdaniem pomysłodawcy, łatwiejsze będzie godzenie życia zawodowego z prywatnym.


Wprowadzone zmiany mają pozytywnie wpłynąć na rynek pracy, ponieważ dzięki nim pracodawcy będą ponosić mniejsze koszty w okresach przestoju firmy, dzięki czemu zostanie zminimalizowana konieczność zwalniania pracowników. Inne zdanie na ten temat mają jednakże związki zawodowe, które zapowiedziały już generalny strajk. Zdaniem tej strony, takie wydłużenie czasu pracy odbije się negatywnie na zdrowiu i wydajności pracowników.


Zobacz: Pracownicy tymczasowi z agencji pracy

Jednocześnie podwładni stracą także w kwestii finansowej - brak zapłaty za nadgodziny i jednocześnie płaca minimalna w miesiącach, w których nie będą oni wykonywali pracy, zmniejszy dochody. Kolejnym argumentem przeciwnym wprowadzeniu zmian mogą być zalecenia Parlamentu Europejskiego. Zgodnie ze zdaniem wspólnotowym, okres rozliczeniowy czasu pracy nie powinien przekraczać 4 miesięcy.

 
Jak więc widać, wprowadzane do Kodeksu Pracy zmiany mają zarówno zalety, jak i wady. Oczywiste jest, że w żadnej sytuacji nie da się zadowolić wszystkich. Natomiast na pytanie, która strona ma rację i jak rozwiązanie sprawdzi się w praktyce - odpowiedzieć będzie można dopiero w przyszłości.

 
Zobacz: Systemy zatrudniania cudzoziemców

 

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...