Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników / ShutterStock

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Przedsiębiorcy będący płatnikami zaliczek na PIT, którzy w roku podatkowym ponieśli stratę lub wysokość ich osiągniętego dochodu nie pozwala na odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R zyskują po złożeniu zeznania rocznego za poprzedni rok podatkowy, które potwierdza spełnienie ww. przesłanek, uprawnienie do pomniejszania zaliczek na podatek od umów zawartych z pracownikiem, który co najmniej połowę czasu przeznacza na prace badawczo rozwojowe. 

Czym jest ulga na innowacyjnych pracowników? 

Ulga na innowacyjnych pracowników jest formą wsparcia przewidzianą dla firm rozwijających się. Obowiązuje ona od 2022 r. i wspiera zatrudnianie innowacyjnych pracowników. Ważnym aspektem jest to, że ulga jest związana z ulgą B+R (ulga umożliwiająca odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków związanych z prowadzeniem prac badawczo – rozwojowych). Mianowicie warunkiem skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników jest w pierwszej kolejności skorzystanie z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. 

Przedsiębiorcy, którzy w roku podatkowym ponieśli stratę lub w przypadku których wysokość osiągniętego dochodu nie pozwalała na odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R mogą skorzystać właśnie z ulgi na innowacyjnych pracowników.

Ulga polega na zmniejszaniu zaliczek na PIT od wynagrodzeń innowacyjnych pracowników, którzy przeznaczają co najmniej 50% swojego czasu pracy na działalność badawczo rozwojową. Płatnik może pomniejszyć uiszczane zaliczki na podatek dochodowy pobrane od dochodów z tytułu stosunku pracy czy też wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Wprowadzenie ulgi miało na celu promowanie zatrudnienia fachowców, czyli osób wysoko wykwalifikowanych. Takie rozwiązanie ma na celu poprawę innowacyjności polskich przedsiębiorstw i ma stanowić uzupełnienie istniejącej już ulgi B+R.

Czy ulgę można przenieść na kolejne lata? 

Przedsiębiorcy nie mieli pewności, czy ulgę na innowacyjnych pracowników można rozliczać na bieżąco, czy przenieść na kolejne lata. Fiskus w interpretacji z 29 stycznia 2024 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.654.2023.2.MBD) potwierdził możliwość przenoszenia ulgi.

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt. 26 ustawy o CIT. W ramach kosztów kwalifikowanych zaliczała koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w działalność B+R. W związku z wykazaną w poprzednich latach stratę podatkową lub dochód, który był niższy od kwoty odliczeń, nie mogła rozliczać w całości przysługującej jej ulgi.

Spółka planowała skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników. Skierowała zapytanie do DKIS, czy może odliczyć koszty, które nie zostały odliczone w poprzednich latach.

Jeśli firma w rozliczeniu za 2022 rok wykazała stratę podatkową, to mogła odliczyć koszty nieodliczone za 2022 rok w zeznaniu za 2023 rok. Zgodnie z art. 18 ust. 8 ustawy o CIT, do którego odwołał się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej  - odliczenia można dokonać w ciągu sześciu lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik miał prawo skorzystać z ulgi B+R. To korzystne stanowisko umożliwia przenoszenie ulgi na kolejne lata.

Sebastian Stefańczyk Konsultant, Aplikant Radcowski ID Advisory

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Moja firma
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników
19 wrz 2024

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera
18 wrz 2024

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie
18 wrz 2024

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]
18 wrz 2024

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]
18 wrz 2024

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki
17 wrz 2024

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców
17 wrz 2024

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo
16 wrz 2024

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet
16 wrz 2024

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

pokaż więcej
Proszę czekać...