Cechy poszukiwane u przyszłych pracowników?

cechy przyszłego pracownika / Fotolia
Znajomość języków obcych, obsługa komputera i wiedza merytoryczna to mocne strony studentów i absolwentów polskich uczelni. Niestety, wielu z nich nie potrafi zastosować wiedzy w praktyce. Słabo wypadają też kompetencje osobiste – wynika z Badania Potrzeb Pracodawców.

Czym kierują się pracodawcy przy zatrudnianiu studentów i absolwentów? Ponad 90% firm za kryterium bardzo ważne lub ważne uznaje umiejętność praktycznego wykorzystania wiedzy. Doceniają doświadczenie zawodowe młodego człowieka czy udział w praktykach i stażach zagranicznych. Mniej ważna jest aktywność w organizacjach studenckich i społecznych. Z kolei przygotowanie pracy dyplomowej o charakterze praktycznym, np. projekt opracowany dla biznesu, jest bardzo istotne lub istotne dla 23% badanych firm i to głównie wśród małych przedsiębiorstw z branży IT (50%) oraz dużych firm FMCG (35%).

– Na studiach nie można poprzestać tylko na zdobywaniu wiedzy. To bardzo ważne, ale niewystarczające. Trzeba wykorzystać czas nauki do zdobywania praktyki – na studentów czeka wiele ofert staży. Można się z nimi zapoznać w uczelnianych biurach karier oraz w dedykowanych serwisach. Warto też wykazać się inicjatywą i samemu zgłosić się do wybranej firmy – zachęca Anna Plewa, Dyrektor ds. Współpracy z Biznesem i Rozwoju Studentów Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dla pracodawców istotne są też kompetencje interpersonalne, jak efektywna komunikacja, praca w zespole, łatwość budowania relacji. Równie cenne są kompetencje osobiste – radzenie sobie ze stresem, umiejętność rozwiązywania problemów, samodzielność w działaniu, inicjatywa, autoprezentacja, planowanie i organizowanie pracy.

⎼  Jeśli student nie potrafi pracować pod presją czasu lub ma problemy w nawiązaniu relacji, nie oznacza to, że nie ma szans na dobrą pracę. Musi jednak nad sobą popracować. Mogą mu w tym pomóc dodatkowe zajęcia, coraz częściej pojawiające się w ofercie uczelni, a kształcące tzw. kompetencje miękkie. Na rynku są też dostępne komercyjne kursy i szkolenia. Trzeba pamiętać, że naprawdę wiele można wyćwiczyć – radzi Plewa. I kontynuuje:

⎼  Czas studiów to dobry moment na rozwój osobisty, budowanie „portfolio” własnych kompetencji, wyznaczanie i konsekwentne realizowanie celów osobistych i zawodowych. Z pomocą coachów kariery czy doradców zawodowych po ukończeniu studiów CV studenta może być wzbogacone o zdobyte kompetencje i ciekawe doświadczenia. Pomoc w tym zakresie każdy poszukujący student znajdzie już w większości uczelnianych biur karier.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Ogólnopolskie Badanie Potrzeb Pracodawców oraz Badanie Oczekiwań  Studentów Uczelni zostało zrealizowane przez Biuro Karier Akademii Finansów i Biznesu Vistula w roku akademickim 2013/2014. Projekt był finansowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Badanie pracodawców zostało zrealizowane na próbie 300 firm. Przeprowadzono badanie ankietowe oraz badanie pogłębione.

W jaki sposób negocjować wysokość wynagrodzenia?

Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...