Jak przebiega wideorekrutacja?

Joanna Niemyjska
rozwiń więcej
Jak przebiega wideorekrutacja?
Wideorekrutacje stają się coraz popularniejszym sposobem na wyłonienie odpowiedniego kandydata na stanowisko. Powodem takich działań są mniejsze koszty i oszczędność czasu, niż w przypadku tradycyjnej rozmowy rekrutacyjnej. Jak przygotować się do wideokonferencji?

Rekrutacja zazwyczaj oznacza dla pracodawcy dodatkowe i  - co szczególnie ważne - znaczące koszty. Tymczasem przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami do pracy za pomocą np. Skype’a jest wygodne dla obu stron. Rozwój technologii i powszechny dostęp do Internetu sprawił zaś, że na Zachodzie znacząco wzrosła liczba wideorekrutacji. Powoli ten trend wchodzi także do Polski.

Warto się przygotować

Należy pamiętać o tym, że do rozmowy kwalifikacyjnej np. przez Skype należy przygotować się tak samo solidnie, jak do tej tradycyjnej. Warto zapoznać się z informacjami o firmie, w której chcemy pracować. Wskazane jest, aby przeanalizować swoje mocne i słabe strony, pomyśleć o odpowiedziach na nietypowe pytania, którymi może nas zaskoczyć rekruter.

Poza aspektami związanymi z samą rozmową, należy zadbać także o strój. Wskazane jest, aby ubrać się elegancko, zadbać o odpowiednie uczesanie. Oczywiście plusem takiej rozmowy jest fakt, że możemy na nią przyjść, po prostu, w… ulubionych kapciach czy trampkach. Można sobie także pozwolić na jeansy zamiast eleganckich spodni, bo tej części garderoby nasz rekruter raczej nie zobaczy. Mimo swoistego pola do manewru w zakresie ubioru, pewne reguły powinny zostać zachowane, np. elegancki żakiet w stonowanym kolorze i schludna fryzura. W przypadku wideorozmowy te aspekty mogą wydawać się nawet ważniejsze niż przy tradycyjnym spotkaniu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz newsletter

Mimika twarzy

Warto poświecić jej chwilę, przygotowując się do niestandardowej rozmowy o pracę. Można poćwiczyć nawet przed domowym lustrem. Najważniejszy jest bowiem cel – przekonanie naszego rozmówcy do zatrudnienia właśnie nas. Jak to zrobić? Przede wszystkim dbając o to, co pokazuje nasza twarz. Najważniejszy jest wzrok. Oczywistym jest fakt, że należy patrzeć prosto w oczy naszemu rozmówcy, ale bez przesady. Można czasem spojrzeć w innym kierunku, co jest naturalnym zachowaniem dla naszych oczu.

Wskazane jest, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów przed kamerą, nie kręcić się na krześle obrotowym, nie kiwać, siedzieć prosto, ale nie sztywno, po prostu trzeba zachowywać się naturalnie. To, co zobaczy na swoim monitorze rekruter, może bowiem mieć równie duże znaczenie jak to, co usłyszy.

Co widzi rekruter?

Oprócz kandydata, z którym aktualnie przeprowadza rozmowę, przyszły pracodawca może zobaczyć znacznie więcej. Z tego też powodu warto zadbać o nasze otoczenie. Najlepiej wybrać naturalne tło dla kamery, gdzie nie będzie dodatkowych bodźców rozpraszających. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zadbać o porządek wokół siebie i usunąć z otoczenia niepotrzebne przedmioty. Poza tym duże znaczenie ma też światło – należy pamiętać o dobre oświetleniu, mając jednocześnie na uwadze fakt, aby światło przypadkiem nie oślepiało naszego rozmówcy, zasłaniając mu widok osoby, z którą prowadzi konwersację.

(Nie)zawodna technika

Niestety często technika potrafi nas zawieść w najmniej oczekiwanym momencie. W związku z tym, jeszcze przed umówioną godziną wideorozmowy warto sprawdzić jakość naszego połączenia z Internetem, dokonać testu sprzętu, którego będziemy używać. Ponadto oczywistym jest fakt, że powinniśmy wcześniej przeprowadzić kilka rozmów online i nauczyć się obsługi sprzętu. Być może rekruter będzie chciał zobaczyć dokument, który posiadamy na swoim komputerze, powinniśmy więc umieć zmienić wskazania kamery tak, by pokazywała np. nasz pulpit. Tego rodzaju sytuacje mogą zdarzyć się rzadko, ale warto być na nie przygotowanemu.

O czym jeszcze należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, aby nie bać się wideorekrutacji. Choć jeszcze niewielu pracowników w Polsce miało z nią do czynienia, w rzeczywistości ma ona niemal same plusy. Zaoszczędza czas obu stronom, a dodatkowo, kandydat, który rozmawia z pracodawcą w swoim domu, na „znanym gruncie” ma prawo czuć się pewniej. Taka sytuacja znacząco redukuje stres, co podnosi nasze szanse w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Czy portale społecznościowe mają wpływ na proces rekrutacji?

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...