Jaka praca taka płaca, czyli o zasadzie równouprawnienia w wynagradzaniu?

Przestrzeganie przepisów dotyczących równego traktowania w zakresie wynagradzania ma również inny wymiar; przejawiający się w szeregu korzyści dla pracodawcy.
Pracownicy (zarówno kobiety, jak i mężczyźni) mają prawo do jednakowego wynagrodzenia na jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości - mówi art. Kodeksu Pracy. O ile zdefiniowanie pojęcia jednakowej pracy nie powinno nastręczać wieku trudności, o tyle praca o równorzędnej wartości jest określeniem dość enigmatycznym.

By uniknąć niedomówień, kolejne przepisy wyjaśniają, że praca, która wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji, wykształcenia, doświadczenia, a także wiąże się z równorzędnym wysiłkiem i odpowiedzialnością jest pracą podobną, wobec której możemy zastosować powyższe przepisy. 

W Twojej firmie mieści się niewielki bufet, którym z powodzeniem zarządza kucharka -kierowniczka o imieniu Helena. Pracuje tam na pełnym etacie już od 15 lat i zarabia 2 000 złotych na miesiąc. Pracuje z trójką osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Pewnego dnia awansujesz Tomasza, 28-letniego zastępcę kierownika z dwuletnim stażem, na nowo utworzone stanowisko kierownika, na którym ma jednego podległego pracownika. Helena dowiaduje się nieoficjalnie, że pensja nowego kierownika wyniesie 2 300 złotych miesięcznie, co ją irytuje. Choć lubi Tomasza, zna go od dziecka, jednak uważa, że praca, jaką ona wykonuje, jest warta przynajmniej tyle samo, ile jego praca. Uważa, że ma „równorzędną wartość” i jeśli w firmie nie znajdzie się rozwiązanie dla tego problemu, może to doprowadzić do obniżenia efektywności, a nawet sprawy w sądzie (lecz ta ostatnia sytuacja wymaga silnie rozwiniętych instytucji sądowniczych w takich krajach, jak USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy).

Porównaj: Czym jest dyskryminacja?

Jak można dociekać swoich praw? Oczywiście warto zwrócić się do pracodawcy o wyrównanie wynagrodzenia. Jeśli to nie przyniesie rezultatu można obrać drogę sądową. Warto jednak nadmienić, że często jest to droga wyboista - postępowanie wiąże się z udziałem biegłych, a sam proces może trwać wiele lat. W efekcie sprawa może trafić nawet do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. 

Przestrzeganie przepisów dotyczących równego traktowania w zakresie wynagradzania ma również inny wymiar; przejawiający się w szeregu korzyści dla pracodawcy.

Stosowanie powyższych zasad w praktyce zapewnia większą efektywność pracowników. Zespół czuje się doceniony, zmotywowany, a także ma poczucie „sprawiedliwości”. Nie bez znaczenia jest też fakt, że rozstrzygnięcie procesu na korzyść pracownika może zachęcić innych zatrudnionych do kierowania kolejnych pozwów do sądu - ta sytuacja byłaby szczególnie niekorzystna zarówno dla wizerunku firmy, jak i atmosfery wewnątrz niej. 

Zobacz: Jak skutecznie szukać pracy?

John Stredwick. Artykuł jest fragmentem książki Zarządzanie pracownikami w małej firmie. Wydawnictwo Onepress

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...