Sztuka nieprokrastynowania, czyli jak wygrać z lenistwem w biurze

Grzegorz Frątczak
Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.
rozwiń więcej
Sztuka nieprokrastynowania, czyli jak wygrać z lenistwem w biurze / Fot. Fotolia
Średniej wielkości biuro rachunkowe, godzina 10 rano. Szereg biurek, za nimi wykwalifikowana kadra, wszyscy już po porannej kawie i wymianie informacji. Powinni więc być sfokusowani na konkretnych zadaniach. Gdy jednak bliżej się przyjrzeć, na ekranie niektórych monitorów trwa sprawdzanie poczty, słychać odgłosy pogaduszek, a parę osób uparcie kreśli coś w swoich kalendarzach. Wygląda znajomo?

To właśnie jest prokrastynacja, która zabija efektywność pracy. Polega na odwlekaniu momentu rozpoczęcia zadania i nagminnym przekładaniu go na „ za pięć minut, za godzinkę, na jutro”. Tymczasem to zjawisko można wyeliminować ze swojego życia i skutecznie pozbyć się go z firmy. Proponuję pełną instrukcję jak wygrać z takim lenistwem.

Zanim jednak przeczytasz darmowy ebook „Ujarzmij prokrastynację” – całe 27 stron zawierających energetyczne informacje, case study, test i praktyczne rozwiązania, warto być świadomym pewnych spraw.

Natłok zadań i spotkań, presja czasu, zmiana terminów – wszystkie te firmowe wyzwania, sprzyjają odwlekaniu zadań. Każdy z nas kiedyś czuł przykre napięcie, gdy zaczynał jakąś nową rzecz. To zjawisko potęguje się w firmach wprost proporcjonalnie do ich wielkości, ponieważ w pracy nie jesteśmy sami.

Narzekanie w pracy

Ktoś obok nas, odkłada napisanie i wysłanie prostego maila. Na odpowiedź na ten mail czeka ktoś z innego działu. Potrzebuje tej odpowiedzi, aby zająć się skomplikowanym zadaniem. Mail jednak nie nadchodzi, więc odkłada to zadanie, bo buduje się w nim coraz większa niechęć do jego realizacji. Dziesiątki, czasem setki osób, które prokrastynują każda oddzielnie, ale ich odwlekanie działa jedno na drugie, nakładając się na siebie. Nie będzie wymarzonej kariery, rezultatów, sukcesów, jeżeli czegoś z tym nie zrobimy.

Czy jestem prokrastynatorem?

Odpowiedz sobie na parę pytań:

Jak często zdarza Ci się odkładać trudne i skomplikowane zawodowe zadania? A jak często proste rzeczy, jak choćby wypełnienie formularza w serwisie, w którym chcesz się zalogować, czy np. wykonanie jakiegoś drobnego przelewu?

Czy potrafisz zarządzać swoim czasem w pracy?

Czy uświadamiasz sobie na co dzień, że takie „pojedyncze” odwlekanie jednej osoby, ma wpływ na pracę całego zespołu?

Zarówno w odniesieniu osobistym jak i firmowym, to właśnie prokrastynacja może być przyczyną wielu niepowodzeń.

Rozwiązanie jest bliżej, niż myślisz

Generalnie, ogólną receptą na pozbycie się prokrastynacji jest budowanie nowych dobrych nawyków, często bardzo prostych. Tymi nawykami zastępujemy te stare i złe, które są przyczyną prokrastynacji.

Gotowi na odkrywanie swojej i firmowej prokrastynacji? Cała najnowsza wiedza i praktyka na temat odwlekania i jak sobie z tym poradzić, zawarta jest w legalnym, darmowym ebooku. Warto polecić go, a może nawet przesłać wszystkim współpracownikom, którzy w momencie rozpoczynania nowego projektu, czy zadania, skupiają się nagle na czymś zupełnie z tym nie związanym. 

Kliknij i pobierz za darmo ebook UJARZMIJ PROKRASTYNACJĘ

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...