Outsourcing controllingu - porada

Mariusz Jarosz
specjalista ds. controllingu
rozwiń więcej
Outsourcing controllingu jest nastawiony na teraźniejszość i przyszłość. Musi uwzględniać przeszłość, ale główną uwagę powinien skupiać na najaktualniejszej sytuacji oraz celach przedsiębiorstwa korzystającego z outsourcingu controllingu.
Outsourcing controllingu jest chyba najbardziej skomplikowanym obszarem współpracy wykorzystującej zasoby firmy zewnętrznej. Przyczynami są specyfika zagadnień controllingu i rachunkowości zarządczej oraz większe znaczenie właściwego procesu wdrażania outsourcingu wpływających na sukces kooperacji pomiędzy przedsiębiorstwem a dostawcą usług.

Outsourcing controllingu - outsourcing wymagający największego zaangażowania.

Aby dokładniej zrozumieć czynniki mające wpływ na skuteczność outsourcingu controllingu zostanie on porównany z outsourcingiem księgowości, a najpopularniejszym zaletom outsourcingu zostaną przypisane wady i ograniczenia, które mogą wpływać na poprawność i rzetelność procesów oraz  narzędzi controllingu. Warto także zwrócić uwagę na złożony proces wdrożenia usługi outsourcingu, który w przypadku delegacji funkcji controllingowych ma kluczowe znaczenie dla współpracy na linii klient/firma outsourcingowa.

Porównując outsourcing controllingu z outsourcingiem księgowości należy zwrócić uwagę na cztery najważniejsze obszary, którymi są:
- zakres wykorzystywanych i przetwarzanych informacji
- odbiorcy końcowych sprawozdań / raportów
- normy i standardy decydujące o formie i treści sprawozdań / raportów
- przyjęte okresy sprawozdawcze.

Outsourcing księgowości jest zorientowany na przeszłości. Ewidencjonowane zostają zdarzenia gospodarcze, które już miały miejsce. Outsourcing controllingu natomiast jest nastawiony na teraźniejszość i przyszłość. Musi uwzględniać przeszłość, ale główna uwagę powinien skupiać na najaktualniejszej sytuacji oraz celach przedsiębiorstwa korzystającego z outsourcingu controllingu. Zdarzenia "historyczne" można ewidencjonować w dowolnym momencie zachowując wymagane przepisami terminy. W przypadku outsourcingu controllingu przerwy w aktualizacji i przetwarzaniu informacji nie powinny mieć miejsca. Wymagane jest zdecydowanie większe zaangażowanie ze strony osoby odpowiedzialnej za rzetelne informacje pozwalające podejmować strategiczne decyzje.

Zobacz także: Jakie są zadania controllingu w sektorze MSP?

Użytkownikami sprawozdań i raportów z przypadku outsourcingu księgowości są instytucje zewnętrzne (urzędy, podmioty finansujące działalność) oraz w zakresie standardowych raportów także osoby decyzyjne firm korzystających z outsourcingu księgowego, które najczęściej korzystają z tych samych sprawozdań. Outsourcing controllingu jest natomiast nastawiony wyłącznie na "użytkowników wewnętrznych". Tym samym informacje zawarte w raportach i sprawozdaniach cechują się większą poufnością. Dużym problemem tutaj jest zwykle brak pełnego obdarzenia zaufaniem zewnętrznej firmy outsourcingowej w zakresie zachowania tajemnicy dotyczącej głównie strategii i planów. To element, który wymaga na etapie wdrożenia opracowania stosownych procedur wymiany informacji oraz wprowadzenia umownych zapisów do kontraktów outsourcingowych regulujących obieg informacji i sposób postępowania z danymi poufnymi.

Outsourcing księgowości opiera się na rozwiązania prawnych, które określają kształt i zawartość sprawozdań. Krajowe lub międzynarodowe standardy rachunkowości pozwalają określić zasady ewidencjonowania i tworzenia sprawozdań. W przypadku outsourcingu controllingu istnieje, w granicach wykorzystywanych narzędzi, bardzo duża swoboda w formie i treści opracowywanych dokumentów. Sprawozdania i raporty controllingowe tak na prawdę są wynikiem końcowym przyjętych rozwiązań w procesie wdrażania controllingu, który na tym etapie nabiera kluczowej roli. Nie jest możliwa realizacja funkcji controllingowych z pominięciem złożonego procesu wdrożeniowego.

Korzystając z outsourcingu księgowego można precyzyjnie określić terminy związane z księgowaniami miesięcznymi, przygotowywanymi deklaracjami czy sprawozdaniami. Outsourcing controllingu wymaga natomiast pełnej elastyczności i dyspozycyjności. Zmieniająca się sytuacja gospodarcza wymusza szybkie reakcje w celu oceny aktualnej sytuacji, co wiąże się z faktem, że duża część raportów tworzona jest ad hoc.

Bez wątpienia wśród zalet outsourcingu można wymienić:

  • redukcję kosztów
  • uzyskanie dostępu do nowych technologii (narzędzi business intelligence udostępnianych przez outsourcera)
  • komfort uzyskania możliwości skupienia się na głównych celach
  • uwolnienie zasobów
  • wsparcie wybranych obszarów działalności przez specjalistów firmy zewnętrznej (zagregowana wiedza wielu specjalistów z doświadczeniem z rożnych branż, dostęp do know-how).

W  przypadku outsourcingu controllingu, nawiązując do zalet, należy zwrócić uwagę na zagrożenia z nich płynące, które mogą spowodować, że outsourcing controllingu nie spełni swojej funkcji.

  • Nie należy zbyt mocno naciskać na redukcję kosztów, gdyż istnieje ryzyko, że wpłynie to na obniżenie jakości oferowanej usługi, która w tym przypadku wymaga jednak dużego zaangażowania i doświadczenia.
  • Korzystając z outsourcingu controllingu konieczne jest poznanie narzędzi informatycznych wykorzystywanych przez firmę outsourcingową. Powinny one pozwalać wymieniać najaktualniejsze informacje oraz przesyłać je przy wykorzystaniu najlepszych zabezpieczeń.
  • Często outsourcing kojarzony jest z oddelegowaniem odpowiedzialności za określony obszar. W przypadku outsourcingu controllingu można natomiast mówić wyłącznie o delegowaniu zadania - odpowiedzialność za decyzje musi spoczywać na zarządzie firmy korzystającej z zasobów zewnętrznych. Nie ma możliwości, w przypadku outsourcingu controllingu uwolnienia zasobów ludzkich odpowiedzialnych za cele, plany i strategię, ponieważ zewnętrzny kontroler finansowy raczej nie będzie mieć możliwości współzarządzać tymi obszarami (jego rola skupia się raczej na inicjowaniu pewnych procesów i udzielaniu pomocy w podejmowaniu decyzji).
  • Decydując się na outsourcing controllingu ważne jest również posiadanie świadomości, że firma zewnętrzna musi być przygotowana merytorycznie, posiadać kadry umożliwiające wdrożyć i poprowadzić controlling oraz mieć praktyczne doświadczenie w oferowanych produktach.

Zobacz także: Outsourcing controllingu - czy to możliwe?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...