Outsourcing controllingu - czy to możliwe?

Mariusz Jarosz
specjalista ds. controllingu
rozwiń więcej
Controlling jest skomplikowanym procesem pomagającym zarządzać firmą, który, jak pokazuje praktyka, składa się z planowania, kontroli wykonania zamierzeń i sprawozdawczości, a którego głównym założeniem jest zorientowanie na wyniki przedsiębiorstwa i cele.
Znalezienie partnera, który zajmuje się controllingiem nie należy do prostych zadań. Czy outsourcing controllingu jest w ogóle możliwy?

Ewolucja gospodarki wolnorynkowej zmieniła postrzeganie przedsiębiorstwa, które obecnie jest traktowane jako wielowymiarowy organizm. Z punktu widzenia operacyjnego firma składa się z szeregu procesów, które przedsiębiorstwo musi realizować, aby uzyskać zamierzone rezultaty. W zależności od specyfiki danej organizacji, odpowiedzialność za wybrane procesy można delegować poza firmę, korzystając z usług outsourcingowych.

W obszarze finansów przedsiębiorstwa jednymi z najpopularniejszych, wykorzystywanych „zasobów zewnętrznych” są outsourcing księgowości, outsourcing księgowości i kadr oraz outsourcing usług analitycznych. Outsourcing controllingu natomiast jest usługą, która na polskim rynku plasuje się gdzieś na końcu w rankingu ilości firm specjalizujących się w outsourcingu finansowym. Trudno jest znaleźć partnera, który oferowałby pełen zakres narzędzi controllingu, jeszcze trudniej jest znaleźć informacje o tym jak powinien wyglądać outsourcing controllingu. Niska podaż usług controllingu skłania do refleksji nad przyczynami takiego stanu rzeczy. Jednym z kluczowych pytań może być zatem: czy outsourcing controllingu jest możliwy ?

Controlling jest skomplikowanym procesem pomagającym zarządzać firmą, który, jak pokazuje praktyka, składa się z planowania, kontroli wykonania zamierzeń i sprawozdawczości, a którego głównym założeniem jest zorientowanie na wyniki przedsiębiorstwa i cele. Controlling nie polega wyłącznie na raportowaniu czy dostarczaniu informacji zarządczych, a na jego skuteczność wpływa decentralizacja struktury organizacyjnej firmy oraz system informacyjny, który musi wspomagać planowanie i kontrolę realizacji założeń.

Nawiązując do powyższej definicji można przeprowadzić analizę nad sensem wykorzystania i skutecznością outsourcingu controllingu.

  • Przedsiębiorcy oraz osoby zarządzający firmami mogą wspomagać się doradcami zewnętrznymi w procesie planowania. W firmie posiadającej komórkę controllingu plany i decyzje nie są podejmowane odgórnie lub wyłącznie przez kontrolera finansowego. Kontroler finansowy w tym zakresie to osoba, która inicjuje procesy planistyczne oraz pomaga wypracować spójną wizję przyszłości. Równie dobrze z takim zadaniem może poradzić sobie osoba na co dzień nie związana z daną firmą. Warunkiem jednak jest, aby doradca zewnętrzny miał możliwość poznania firmy oraz został potraktowany nie jako usługodawca, ale partner mający wspomagać w podejmowaniu dobrych decyzji.
  • Osobą odpowiedzialną za przeprowadzanie analizy wykonania planu i ustalanie przyczyn powstawania odchyleń również może być ktoś spoza grona pracowników. Ważne, by w tym przypadku zewnętrzny kontroler finansowy miał dostęp do odpowiednich danych i narzędzi je przetwarzających.
  • Trudno sobie wyobrazić, aby firma korzystająca z outsourcingu była odpowiedzialna za narzędzia, jakich używa firma zewnętrzna. Stąd też outsourcing controllingu musi posiadać rozbudowane zaplecze oprogramowania służącego poprawnemu przepływowi informacji. Informatyzacja  firmy outsourcingowej musi pozwalać łatwo wymieniać dane z klientami,  zapewniać wspomaganie procesów podejmowania decyzji i szybkiej oceny ich realizacji, w celu umożliwienia natychmiastowego reagowania na odchylenia.

Polecamy: Jakie są strategie wyboru odpowiedniej formy outsourcingu?

  • Sprawozdawczość powinna być wynikiem controllingu, a nie jego głównym założeniem. W zakresie operacyjnym można bardziej skupić się na rozwiązaniach raportowania oraz przedstawianiu informacji dla kierownictwa i zarządu, natomiast oceniając outsourcing controllingu należy główną uwagę skupić nad możliwościami orientacji na przyszłość.
  • Najtrudniejsze zadanie, z którym musi uporać się outsourcing controllingu to bez wątpienia wprowadzenie zmian w obszarze struktur kierowania firmy klienckiej. O ile można zgodzić się z faktem, że planowaniem, oceną realizacji celów oraz sprawozdawczością, przy wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania, może zająć się firma zewnętrzna o tyle trudniej jest sobie wyobrazić, że osoba z zewnątrz zostanie w pełni zaakceptowana jako współdecydent. Podobnie jest również z przełamaniem oporu przed delegowaniem odpowiedzialności i zadań kierowniczych na pracowników spoza grupy dotychczas zarządzającej.
  • Nie można również zapominać o zmianach w różnych obszarach działalności, które towarzyszą wdrażaniu controllingu. Outsourcing kojarzy się z oddelegowaniem zadań i brakiem istotnych zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu firmy, co jednak nie sprawdza się w przypadku outsourcingu controllingu.  Case study wdrażania controllingu w jakiejkolwiek organizacji zawsze przedstawia szereg zmian i dostosowania do potrzeb podsystemu zarządzania jakim jest controlling.

Outsourcing controllingu jest możliwy. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania zarówno ze strony firmy outsourcingowej jak i firmy, chcącej z takich usług skorzystać. Przełamanie barier typowych dla wdrożenia controllingu wymaga jednak w tym przypadku więcej wysiłku, a kompetencje oraz doświadczenie zasobów ludzkich i zaplecze informatyczne firmy outsourcingowej muszą być oparte na najlepszych praktykach i rozwiązaniach controllingowych.

Polecamy: Trendy w outsourcingu finansów

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...