Odpowiedzialność za oszustwo ubezpieczeniowe

Daniela Kaczorowska
rozwiń więcej
Odpowiedzialność za oszustwo ubezpieczeniowe /Fot. Fotolia
Czym jest oszustwo ubezpieczeniowe? Czy można odpowiadać za jego nieświadome popełnienie?

Oszustwo ubezpieczeniowe polega na spowodowaniu zdarzenia, od zaistnienia którego umowa ubezpieczenia uzależnia obowiązek wypłaty odszkodowania. Musi być to działanie celowe.

Sprawcą ww. przestępstwa może być każda osoba fizyczna, która zdolna jest do ponoszenia odpowiedzialności karnej. Aranżując określoną sytuację, taka osoba musi chcieć uzyskać odszkodowanie i być świadoma, że jej zachowanie do tego prowadzi. Nie jest istotny fakt, czy korzyść majątkowa ma być uzyskana dla niej samej czy dla innej osoby. Ponadto sprawca nie musi być związany umową ubezpieczenia, a co za tym idzie nie musi być jej stroną. Warto podkreślić, że przestępstwo to można popełnić zarówno samemu, jak i wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, a także kierując jego wykonaniem bądź polecając je.

Odpowiedzialność karną ponosi nie tylko osoba powodująca zdarzenie, o którym mowa w art., 298 §1 Kodeksu karnego, ale także każdy kto jej pomoże. Oczywiście zgodnie z art. 18 §3 k.k. musi działać z zamiarem udzielenia takiej pomocy. 

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Należy zwrócić uwagę na to, że jest to umyślne przestępstwo kierunkowe, popełniane w zamiarze bezpośrednim, gdyż obejmuje działanie realizowane w konkretnym celu. W przypadku nieumyślnego spowodowania zdarzenia, od którego zaistnienia umowa uzależnia wypłatę odszkodowania, sprawca nie odpowie z art. 298 §1 k.k., ale ubezpieczyciel może ograniczyć jego wypłatę. Podobnie jest w przypadku, gdy dana osoba powoduje zdarzenie, które na podstawie umowy spowodowałoby, że stanie się beneficjentem, ale nie czyni tego w celu uzyskania takiej korzyści. Każda sprawa z tytułu takiej wypłaty przez ubezpieczyciela, wymaga od niego indywidualnej oceny.

Dla bytu tego przestępstwa konieczne jest istnienie umowy ubezpieczenia. Jeżeli w tamtym momencie nie była ona ważna, sprawca nie poniesie odpowiedzialności z art. 298 §1 k.k., a np. jeżeli zniszczy czyjąś rzecz, będzie można przypisać mu popełnienie czynu karalnego z art. 288 k.k.

Odwołując się do przepisu Kodeksu karnego, należy zwrócić uwagę na to, że dla zaistnienia odpowiedzialności nie jest wymagane uzyskanie przez ubezpieczonego odszkodowania ani wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Warunkiem jest jedynie spowodowanie zdarzenia stanowiącego podstawę wypłaty odszkodowania z tytułu umowy.

Zobacz: Prawo dla firm

W treści art. 298§1 k.k., na uwagę zasługuje określenie ,,odszkodowanie’’. Nawiązując do przepisów Kodeksu cywilnego, w art. 805§2 pkt 1 k.c. określono, że odszkodowanie za szkodę powstałą wskutek wypadku zapisanego w umowie należne jest przy ubezpieczeniach majątkowych. W następnym punkcie tego samego artykułu ustawodawca wskazuje, że przy ubezpieczeniach osobowych nienależne jest odszkodowanie, a określona suma pieniężna, renta lub innego rodzaju świadczenie. Zatem oszustwo ubezpieczeniowe nie obejmuje ubezpieczeń osobowych.

Art. 298 § 1 k.k. wskazuje na to, że karalne jest jedynie ,,spowodowanie zdarzenia’’, a nie jego pozorowanie.

Jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Od odpowiedzialności karnej zwalnia dobrowolne zapobiegnięcie wypłacie odszkodowania, przed wszczęciem postępowania karnego.

Źródło:

- Monika Filipowska - Znamiona przestępstwa oszustwa ubezpieczeniowego w polskim prawie karnym - Rozprawy Ubezpieczeniowe nr 14 (1/2013), rf.gov.pl

- Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny, Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553 z późn. zm.

- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...