Pułapki w ubezpieczeniach na życie

Anna Malinowska
Prawnik
rozwiń więcej
kancelaria prawna on line LexOmni.pl
usługi prawne on line
rozwiń więcej
ubezpieczenie na życie
Wykupując tzw. polisę na życie, chcemy, aby nasi bliscy otrzymali należne odszkodowanie. Tymczasem może się okazać, że w umowie ubezpieczenia znajduje się zapis, który będzie uprawniał Towarzystwo Ubezpieczeń do zmniejszenia, a nawet odmowy wypłaty odszkodowania.

Osoby ubezpieczone często skarżą się na warunki ubezpieczenia, które zazwyczaj są bardzo skomplikowane lub niezbyt precyzyjne. Niestety, zazwyczaj winni jesteśmy sami, ponieważ nie czytamy ogólnych warunków ubezpieczenia, które stanowią integralny dokument każdej polisy ubezpieczeniowej.

Zazwyczaj jest to bardzo obszerny dokument napisany zawiłym językiem, zawierający szczegółowe informacje na temat, kiedy dokładnie i w jakim zakresie odszkodowanie przysługuje.

Formalności oraz informacje dodatkowe

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia na życie, Towarzystwo Ubezpieczeń może uzależnić rozpoczęcie ochrony ubezpieczeniowej od dostarczenia przez ubezpieczonego dodatkowych informacji, które będą niezbędne do oceny tzw. ryzyka ubezpieczeniowego.

Ubezpieczyciel może również skierować nas na dodatkowe badania specjalistyczne, które powinny być wykonane przez wskazanych lekarzy.

Umowę ubezpieczenia zawiera się na podstawie wypełnionego wniosku o objęcie ubezpieczeniem na życie, podpisanego przez ubezpieczonego. W związku z tym zawsze należy pamiętać o dokładnym wypełnieniu powyższego wniosku w celu uniknięcia ewentualnych niedomówień dotyczących polisy w przyszłości

Zakres ubezpieczenia

Przy podpisywaniu umowy warto zwrócić uwagę na jej zakres. Zazwyczaj przedmiotem ubezpieczenia jest życie ubezpieczonego. Dopiero przy zawarciu kolejnej umowy ubezpieczenia bądź wykupieniu dodatkowych klauzul, ochrona ubezpieczeniowa zostanie rozszerzona również o zdrowie ubezpieczonego.

Jak sprawdzić OC sprawcy wypadku

Pułapki w ubezpieczeniach OC i AC

Wiek ubezpieczonego

Zdarza się również, iż objęcie ochroną ubezpieczeniową towarzystwo uzależni od wieku osoby ubezpieczonej. Przykładowo można spotkać się z zapisami, zgodnie z którymi: „ubezpieczeniem może być objęta osoba, która w dniu doręczenia ubezpieczycielowi wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia ukończyła 17 lat i nie ukończyła 65 lat.”

Osoby uprawnione do wypłaty świadczenia

Warto również pamiętać o dokładnym wskazaniu, podczas wykupywania polisy, kręgu osób uprawnionych do otrzymania świadczenia z tytułu umowy ubezpieczenia na życie. W przypadku niewskazania uprawnionych, zakład ubezpieczeń może w ogólnych warunkach ubezpieczenia narzucić własną kolejność osób uprawnionych do wypłaty świadczenia, co nie zawsze może odpowiadać woli ubezpieczonego. Przykładowo: jeżeli osoba ubezpieczona nie wskazała uprawionego albo gdy uprawniony już nie żył w dniu śmierci ubezpieczonego lub utracił prawo do świadczenia, osobami wskazanymi są członkowie rodziny ubezpieczonego według następującej kolejności:

  1. małżonek,
  2. dzieci w częściach równych, jeżeli brak jest małżonka;
  3. rodzice w częściach równych, jeżeli brak jest małżonka oraz dzieci;
  4. inne osoby w częściach równych, osoby powołane do dziedziczenia po ubezpieczonym.

Okres karencji

Warto również zwrócić uwagę na okres karencji, jaki obowiązuje w wykupionej polisie. Karencją nazywamy okres obowiązywania umowy ubezpieczenia, w czasie którego ochrona ubezpieczeniowa jest ograniczona lub jeszcze w ogóle się na rozpoczęła. Okres ten jest uzależniony od rodzaju ubezpieczenia. Jednakże zazwyczaj w ubezpieczeniu na życie trwa on około 10 miesięcy.

Przykładowe kontrowersyjne zapisy

Oto kilka przykładowych zapisów, jakie możemy znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które mogą spowodować obniżenie lub całkowitą odmowę wypłaty świadczenia z tytułu zgonu ubezpieczonego.

- Uczestniczenie ubezpieczonego w zawodach jako kierowca, pomocnik kierowcy lub pasażer wszelkich pojazdów silnikowych, z uwzględnieniem wszelkiego rodzaju jazd próbnych i testowych.

- Poddanie się przez ubezpieczonego leczeniu o charakterze zachowawczym lub zabiegowym, chyba że wskazanie lekarskie do przeprowadzenia leczenia było bezpośrednio związane z wypadkiem,

- Wszelkie choroby somatyczne (np. zawał serca, udar mózgu) ubezpieczonego, AIDS lub zakażenia wirusem HIV bądź pochodnymi.

- Prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem lub pojazdu niedopuszczonego do ruchu.

- Działanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości bądź w wyniku uszkodzeń trzustki lub wątroby, spowodowanych spożywaniem alkoholu,


Niemal większość towarzystw ubezpieczeń całkowicie odmówi wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy śmierć ubezpieczonego nastąpiła w wyniku:

- chorób psychicznych, zaburzeń psychicznych lub schorzeń wynikających z uzależnienia od środków psychoaktywnych,

- wojny, działań wojennych, konfliktów zbrojnych, zamieszek, rozruchów, zamachów stanu, aktów terroru,

- zdarzeń powstałych w wyniku popełnienia lub usiłowania popełnienia czynu wypełniającego ustawowe znamiona umyślnego przestępstwa,

- wypadku lotniczego – nie dotyczy to jedna sytuacji, gdy ubezpieczony był pasażerem samolotu pasażerskiego licencjonowanych linii lotniczych,

- uprawiania niebezpiecznych sportów lub aktywności fizycznej, takiej jak sporty motorowe lub motorowodne, powietrzne, nurkowanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu, skoki na gumowej linie, wspinaczka górska i skałkowa, rafting i wszystkie jego odmiany, a także uczestniczenie w wyprawach survivalowych,

- działania energii jądrowej lub promieniowania radioaktywnego i pola elektromagnetycznego w zakresie szkodliwym dla człowieka,

- próby samobójstwa, samookaleczenia lub okaleczenia na własną prośbę ubezpieczonego niezależnie od stanu poczytalności,

- klęski żywiołowej ogłoszonej przez odpowiednie organy administracji państwowej,

Przy zawieraniu ubezpieczenia na życie warto przeanalizować, czy taka polisa jest nam niezbędna. Opłacanie składek ubezpieczeniowych stanowi zazwyczaj dodatkowy wydatek każdego miesiąca. Kupując polisę, warto bardzo dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Jeśli znajdą się tam jakieś niezrozumiałe zapisy warto spróbować wyjaśnić ich treść z agentem ubezpieczeniowym.  

A jeśli towarzystwo odmawia nam wypłaty świadczeń, choć naszym zdaniem nie ma do tego podstaw, warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy rzecznika ubezpieczonych: www.rzu.gov.pl. Dyżury ekspertów: tel. (22) 333 73 28, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00. Skargę do rzecznika składamy pisemnie: Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...