Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z usług transportowych na koszt ubezpieczyciela?

Wojciech Drapała
Adwokat
rozwiń więcej
transport, ubezpieczenie / ShutterStock
Przedsiębiorca dostarczający swoje towary klientom może skorzystać z usług transportowych na koszt ubezpieczyciela, jeżeli pozbawiony był możliwości korzystania z własnego pojazdu z powodu jego uszkodzenia z winy osoby trzeciej.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądowym poszkodowany w wypadku komunikacyjnym, spowodowanym przez osobę trzecią, może na czas naprawy wynająć pojazd zastępczy, a koszt wynajmu powinien zostać pokryty przez ubezpieczenie OC sprawcy.

Prawo żądania zwrotu kosztów przysługuje zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom niewykonującym działalności gospodarczej, choć w przypadku tej drugiej grupy ubezpieczyciel może zażądać przedstawienia dowodu na okoliczność zasadności najmu pojazdu. Osobnym problemem jest ustalenie zasadnego czasu najmu. Kwestię tę poruszałem we wpisie na moim blogu poświęconym tematyce odszkodowania z OC. Zachęcam Ciebie do lektury.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jeżeli chodzi o przedsiębiorców wynajęcie pojazdu zastępczego nie zawsze będzie najwłaściwszym sposobem zrekompensowania czasowego braku możliwości korzystania z własnego pojazdu. W praktyce może się okazać, że korzystniejsze jest zlecenie usług transportowych firmie zewnętrznej.

W jednej ze spraw zakończonych wyrokiem sądowym poszkodowana prowadziła działalność w zakresie produkcji, handlu i usług materiałami drzewnymi. W celu realizacji zamówień w zakresie dostaw towarów i materiałów z uwagi na brak własnego środka transportu zmuszona była do ponoszenia kosztów wynajmu usług transportowych, co wykluczało powstanie większych strat.

Poszkodowana nie dochodziła zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego za cały czas trwania naprawy pojazdu, a jedynie dochodziła zwrotu kosztów nabycia usługi transportowej w określonych dniach, w czasie, w którym pojazd znajdował się w naprawie.

Zobacz: Odpowiedzialność za nieopłaconą składkę OC przy sprzedaży pojazdu

W toku postępowania ubezpieczyciel zakwestionował zasadność części poniesionych wydatków, wskazując, że obowiązek zwrotu kosztów usługi transportowej powinien być pomniejszony o koszt paliwa i koszt zatrudnienia kierowcy. W ocenie ubezpieczyciela poszkodowana zaoszczędziła na tych wydatkach z uwagi na skorzystanie z usług zewnętrznej firmy, dla której były to własne koszty działalności.

Sąd przychylił się jedynie do pierwszego zarzutu, stwierdzając, że rzeczywiście poszkodowana nie poniosła wydatków eksploatacyjnych, które i tak by musiała ponieść, gdyby korzystała z własnego auta.

Natomiast odmówił racji drugiemu zarzutowi, gdyż poszkodowana w swojej dotychczasowej działalności, przy świadczeniu dostaw towarów na rzecz klientów, korzystała z pomocy męża. Poszkodowana nie zatrudniała nigdy kierowcy, dlatego nie można było uznać, że z powodu skorzystania z usługi transportowej w tym zakresie otrzymała oszczędność.

Sąd wskazał w uzasadnieniu, że rozstrzygnięcie jest wyrazem zasady, że odszkodowanie pieniężne ma zapewnić przywrócenie stany majątkowego poszkodowanego do stanu sprzed szkody i że zasądzone wydatki pozostają w adekwatnym związku przyczynowym ze zdarzeniem wyrządzającym szkodę.

Zobacz: Komunikacyjne ubezpieczenie OC – kogo i przed czym chroni?

Wojciech Drapała, adwokat, www.odszkodowaniezocblog.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...