Terminy wypłat odszkodowań i rent

Elżbieta Majszak
Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.
rozwiń więcej
Reasumując zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody lub w ciągu 14 dni od ustalenia okoliczności zdarzenia lecz nie dłużej niż w terminie 90 dni.
Zakłady ubezpieczeń nagminnie przekraczają terminy wypłat odszkodowań za każdym razem wymyślając coraz to bardziej dziwne powody.

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ( DZ.U. Nr 124, poz. 1152) a w szczególności art. 14 zakłady ubezpieczeń powinny:

1. Wypłacać odszkodowanie w terminie 30 dni, licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie.

2. W przypadku, gdyby wyjaśnienie (w terminie, o którym mowa w pkt 1. okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe - wypłacać odszkodowanie w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe - nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Terminu tego można niedotrzymać, jeżeli ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.

W terminie 30 dni zakład ubezpieczeń zawiadamia na piśmie uprawnionego o przyczynach niemożności zaspokojenia jego roszczeń w całości lub w części, jak również o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczeń uprawnionego, a także wypłaca bezsporną część odszkodowania.

Zobacz: Co gdy orzeczenie sądu wyrządziło szkodę?

3. Jeżeli odszkodowanie nie przysługuje lub przysługuje w innej wysokości, niż określona w zgłoszonym roszczeniu, zakład ubezpieczeń powinien poinformować o tym na piśmie osobę występującą roszczeniem w terminie, o którym mowa w pkt 1 albo 2, wskazując na:
- okoliczności oraz podstawę prawną uzasadniającą całkowitą lub częściową odmowę wypłaty odszkodowania, jak również
- przyczyny, dla których odmówił wiarygodności okolicznościom dowodowym podniesionym przez osobę zgłaszającą roszczenie.
Pismo zakładu ubezpieczeń powinno zawierać pouczenie o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

4. Jeżeli w terminie, o którym mowa w ust. 1 albo 2, z. u. nie ustali ważności umowy ubezpieczenia obowiązkowego, o którym mowa w art. 4 pkt 1 i 2, osoby odpowiedzialnej za szkodę, właściwym do wypłaty odszkodowania jest UFG na zasadach określonych w rozdziale 7.

Reasumując zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody lub w ciągu 14 dni od ustalenia okoliczności zdarzenia lecz nie dłużej niż w terminie 90 dni.

Ilu poszkodowanym udało się załatwić sprawy odszkodowań w tych terminach? Niestety niewielu.

Zobacz: Co ze szkodą wyrządzoną przez wykonującego czynność powierzoną?

Terminy płatności rent

Renta z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej może byc płacona dożywotnio – gdy poszkodowany na trwale utracił zdolność do pracy zarobkowej lub okresowo gdy poszkodowanemu została przyznana renta tymczasowa, przy czym ta renta może ulec wstrzymaniu, przedłużeniu lub zostać zamieniona na rentę dożywotnią.


Renta z tytułu utraconych korzyścizmniejszonych widoków powodzenia na przyszłość – przyznawana jest z reguły dozywotnio, chyba że zajdą okoliczności pozwalające na zmianę czasu płacenia renty, na co pozwala art.907§ 2 k.c.

Renta z tytułu zwiększonych potrzeb – do czasu występowania tych potrzeb nie wszystkie potrzeby, na które została przyznana renta będą występowały w przyszłości, stąd też ta renta winna być ciągle monitorowana przez zakład ubezpieczeń.

Renta na rzecz osób uprawnionych wypłacana jest począwszy od daty śmierci bezpośrednio poszkodowanego. Termin końcowy został określony bardzo ogólnie podając jedynie „czas prawdopodobnego obowiązku alimentacyjnego” art. 446 § 2 zd. 1 k.c. lecz możemy to trochę bardziej zawęzić.
• Rentę na rzecz dziecka przyznaje się na okre do uzyskania pełnoletności ( 18 lat ) lub wcześniejszego usamodzielnienia się poprzez podjęcie pracy zarobkowej lub wyjścia za mąż.
• Rentę na rzecz wdowy wychowującej małoletnie dzieci przyznaje się z reguły do czasu usamodzielnienia się dzieci
• Rentę na rzecz wdowy, która nie jest zdolna do zatrudnienia z powodu inwalidztwa lub choroby przyznaje się rentę dożywotnio.

Tak więc każdorazowo musimy się przyjrzeć każdemu przypadkowi oddzielnie i zastosować odpowiednią wykładnię. Nie można takich spraw generalizować gdyż to wprowadza niepotrzebne zamieszanie wsród poszkodowanych.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...