Zawierając umowę ubezpieczenia sprawdź jak kształtują się warunki ubezpieczeń

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
rozwiń więcej
Zakład ubezpieczeniowy jest zobowiązany udzielić informacji o ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi liczyć się z możliwością wyrządzenia szkody. Może to być sytuacja, w której on sam wyrządza szkodę lub w której szkoda jest wyrządzana jemu. Aby uniknąć problemów związanych z takimi sytuacjami powszechnie zawierane są umowy ubezpieczenia.

Umowy ubezpieczeniowe regulują kwestię odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Odpowiedzialność ta zachodzi gdy zajdzie określone w owej umowie zdarzenie. Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na tzw. ogólne warunki ubezpieczenia. Często bowiem przy tej kwestii pojawiają się wątpliwości, komplikacje, a także późniejsze spory. Moją one miejsce najczęściej wówczas, gdy przedsiębiorca niezbyt dokładnie czyta umowę.

W związku z tym warto wyjaśnić czym są owe ogólne warunki ubezpieczeń. Ogólnie można powiedzieć, że są to przepisy prawne stosowane do wszystkich ubezpieczeń danego działu lub rodzaju (ubezpieczeń majątkowych czy osobowych) mają one na celu określenie obowiązków stron umowy ubezpieczenia. Oczywiście muszą one być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. 

Przeczytaj także: Umowa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź kto może ją zawrzeć

Mówiąc o nich warto wskazać, czego najczęściej dotyczą:
1. sposób zawarcia umowy ubezpieczenia (np. przez przedstawiciela);
2. zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń (czyli za co zakład odpowiada);
3. wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności (czyli sytuacje, w których pomimo zawarcia umowy zakład nie będzie odpowiadał);
4. okres trwania ubezpieczenia;
5. sposób ustalania sumy ubezpieczenia ;
6. podstawę ustalenia składki i sposób oraz termin jej zapłacenia;
7. sposób ustalenia wysokości odszkodowania i termin jego realizacji;
8. właściwości sądu właściwego dla rozstrzygnięcia sporu mogącego wynikać z danej umowy ubezpieczenia;
9. obowiązki ubezpieczającego w czasie trwania umowy i w razie wystąpienia szkody (a więc działania które zobowiązany jest podjąć zakład ubezpieczeń).

Zakład ubezpieczeniowy jest zobowiązany udzielić informacji o ogólnych warunkach. Dlatego też jeżeli przedsiębiorca nie jest o nich informowany, warto się ich domagać. Oprócz tego w sytuacji różnicy między treścią umowy a ogólnymi warunkami ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązany jest przedstawić ubezpieczającemu w formie pisemnej przed zawarciem umowy. Jeśli tego nie zrobi zakład nie może powoływać się na różnicę niekorzystną dla ubezpieczającego. Przepisu nie stosuje się do umów ubezpieczenia zawieranych w drodze negocjacji.

Polecamy serwis: Zakładam firmę

Tak więc wzajemne stosunki pomiędzy zakładem ubezpieczeń, a przedsiębiorcą regulują ogólne warunki ubezpieczenia oraz umowa. Postanowienia ogólnych warunków ubezpieczenia oraz postanowienia indywidualnej umowy ubezpieczenia nie mogą być sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa. Inaczej są nieważne z mocy prawa, chyba że inne przepisy przewidują wyjątki. Warto się o tym upewnić przed zawarciem umowy.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...