Czas na odkrywanie potencjału zespołu?

Anna Marta Wilczkowska
Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu
rozwiń więcej
Praca menedżera to ciągły, bezpośredni kontakt z ludźmi. To umiejętność odkrywania ich talentów, predyspozycji i możliwości.
Skuteczne zarządzanie zespołem przekłada się nie tylko na jakość towarów czy świadczonych usług oferowanych klientom firmy. Dobrze zorganizowany czas pracy daje menedżerowi możliwość zastanowić się nad organizacją własnego sukcesu, komunikowaniem się i motywowaniem.

Cel ten osiągany jest poprzez efektywne i świadome zarządzanie wewnętrznymi wartościami organizacyjnymi. Odpowiednio ukształtowane postawy i wzorce postępowania pracowników sprzyjają realizacji podstawowych zamierzeń strategicznych przedsiębiorstwa oraz pomagają w budowaniu trwałego miejsca na rynku.
Spróbujmy przypatrzeć się roli menedżera.

Menedżer, w swojej klasycznej formule działa inaczej niż lider. Menedżer to spokój, precyzja, optymalizacja działań. Kompetencje menedżera to: praca z celami, organizacja własnego sukcesu, planowanie, decydowanie, komunikowanie się, motywowanie, delegowanie, koordynowanie, kontrola. Im większa struktura, tym bardziej funkcje menedżerskie są ważne.

Kształcenie samoświadomości

Jestem głęboko przekonana o konieczności kształcenia samoświadomości człowieka. Funkcjonując w społeczeństwie widzę wyraźnie, że na ogół posługujemy się stereotypami myślenia. O sobie samych wiemy zaś głównie to, jacy chcielibyśmy być, aby pasować do wzorcowego obrazu siebie w danej roli. Niewielu znam ludzi, którzy dokładnie poznali swoje możliwości, potencjał - swój talent. 

Polecamy: Jak zarządzać samym sobą?

Praca menedżera to ciągły, bezpośredni kontakt z ludźmi. To umiejętność odkrywania ich talentów, predyspozycji i możliwości. Warto więc może spotkać się z własnymi zasobami.

Wychodzę z założenia, że wszystko, co spotyka mnie w życiu buduje mnie jako człowieka. Wszystko jest dla mnie dobre, ponieważ zmusza mnie do refleksji, badania uczuć, emocji, stanów. Przez to poznaję siebie coraz głębiej i dzięki temu mogę świadomie tworzyć siebie jako CZŁOWIEKA - w pełnym tego słowa znaczeniu. Aby dojść do tego przekonania, odbyłam bardzo daleką drogę.

Jestem dumna, że odważyłam się podjąć wyzwanie i wyruszyć w tę podróż. Moim zdaniem tylko świadomy siebie człowiek może zachowywać się w pełni twórczo wobec otoczenia. Dlatego szczególną wagę przykładałam do samopoznania, odkrywania swoich potencjałów.
Warto spróbować odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jak myślę o sobie, a jaki jestem?
  • Czy i w czym znajduję moją wartość jako człowieka?
  • Czy potrafię spotkać się z własnymi emocjami?
  • Jak radzę sobie z nimi?
  • Co z siebie mogę zaoferować światu, innym ludziom?
  • Za co inni ludzie mnie lubią, szanują i cenią...?
  • Czy potrafię zarządzać własnym czasem?
  • Które z moich talentów mogę wykorzystać w pracy?
  • Jakie są moje mocne i słabe strony?
  • Jak wykorzystać mocne strony mojej osoby i nie dać się pokonać słabościom ?

Asertywność i poczucie własnej wartości

Posiadanie zasadnego poczucia własnej wartości i prezentowanie postawy asertywnej owocuje. Dzięki temu niewątpliwie łatwiej jest radzić sobie w sytuacjach konfrontacyjnych, posługiwać się językiem opinii, a nie oceny. W rezultacie umniejsza się stres w pracy, który jest nieodłącznym „partnerem emocji". Warto poznać własny sposób reagowania na określone sytuacje, umieć rozpoznawać, nazywać i opanowywać emocje.

Z zachowań społecznych wyrażających postawę, życzenia, opinie i prawa danej osoby w sposób bezpośredni, stanowczy i uczciwy - płyną wielkie korzyści. Zarówno dla człowieka w roli menedżera, lidera, czy jakiejkolwiek innej, jak i dla człowieka osobiście.

Praca, jaką należy każdego dnia włożyć w samego siebie, jest pracą wymagającą konsekwencji, uporu i codziennego poświęcania jej uwagi. Myślę, że ta właśnie praca jest jednym z największych wyzwań współczesnego zarządzania. 

Polecamy: Serwisy społecznościowe narzędziem pracy menadżera

W ostatecznym rozrachunku to człowiek jest liderem, menadżerem, sprzedawcą, politykiem czy nauczycielem. To, jaki jest to człowiek, silnie wpływa na styl i skuteczność pełnienia wszystkich ról w życiu. Przyjrzymy się temu, co pomaga osiągać lepsze wyniki w kierowaniu: inteligencja emocjonalna, kompetencje osobiste, samoświadomość, samoregulacja, motywacja, kompetencje społeczne, empatia, asertywność, umiejętności społeczne, poziomy logiczne. Tym wszystkim menedżer musi dysponować i umieć stosować z iście żonglerską wprawą. A przecież menedżer to człowiek…

Kreatywność to klucz do sukcesu

Wszystkie z powyższych kompetencji zazębiają się i warunkują wzajemnie. Często dopiero udział w szkoleniach czy warsztatach pomaga znajdować w sobie, budować i umacniać pożądane kompetencje menedżerskie. Ale i również ludzkie, dotyczące życia poza miejscem pracy…

Bardzo dużą wagę przykładam do warsztatów rozwoju kreatywności. Podczas nich, oprócz wiedzy o uruchamianiu, stymulowaniu procesów twórczych - pojawia się - niekiedy bardzo głęboka - praca nad indywidualnymi zasobami. Trudno przecenić wartość świadomego korzystania z własnego potencjału, zgodnie z naturalnymi predyspozycjami. Korzyści jakie można osiągnąć pracując nad rozwijaniem świadomości siebie wychodzą daleko poza obręb pracy zawodowej i dotykają istoty Człowieczeństwa.

A przecież niezależnie, czy jestem menedżerem, liderem grupy, koordynatorem, dyrektorem, nauczycielem czy pracownikiem fizycznym - przede wszystkim jestem Człowiekiem, a to zobowiązuje….

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...