Dlaczego reklama nie może nadmiernie odwoływać się do uczuć odbiorcy

Martyna Wosion
rozwiń więcej
Dlaczego reklama nie może nadmiernie odwoływać się do uczuć odbiorcy
Podstawowym elementem reklamy jest odwołanie się do wyobrażeń konsumenta. Marki tworzą odpowiedni wizerunek, w taki sposób, by ich produkty kojarzone były z luksusem, łatwiejszym sprzątaniem i lepszą jakością życia. W jakich przypadkach tego typu działania posuwają się za daleko?

W porządku prawnym, a zwłaszcza w obrocie jednostronnie profesjonalnym to konsument jest stroną chronioną. Dlatego też ustawodawca stara się go zabezpieczyć przed reklamami, które zawierając zbyt perswazyjne hasła i w konsekwencji ograniczają umiejętność odbiorcy do oddzielenia fikcji od rzeczywistych właściwości towaru. 

Bezpodstawne wywołanie lęku

Wobec tego zabroniona jest reklama odwołująca się do uczuć klienta poprzez wywołanie lęku. Oczywiście może mieć to bardzo różny charakter – w takiej reklamie mogą zostać użyte obawy odbiorcy przez śmiercią, chorobą, zdrowiem bliskich, a także powodzią, włamaniem do mieszkania, czy wykluczeniem ze społeczeństwa. Jest to katalog otwarty, więc można się powołać na szereg innych przyczyn wywołania lęku. 

Obrazowym przykładem jest wycofanie z emisji reklamy szczepionki przeciwko pneumokokom. Sugerowała ona, że niezaszczepione dziecko jest w stanie zagrożonego życia, a w przekazie wykorzystany był wizerunek ciężko chorego dziecka. 

Reklama wykorzystująca przesąd

Wydaje się, że ustawodawca poprzez taką regulację chciał uchronić przesądnych klientów od podejmowania impulsywnych decyzji pod wpływem reklamy. Oczywiście samo sięganie do wierzeń ludowych, czy przesądów nie jest zabronione. Dopiero w chwili, kiedy reklama niepokojąco mocno opiera się na nich, sugeruje, że bez zakupu danego produktu, danej marki konsumenta z pewnością dosięgnie zła wróżba – wtedy możemy mówić o czynie nieuczciwej konkurencji.

Polecamy serwis: Prawo konkurencji

Reklama dla dzieci

Dzieci są specyficzną grupą odbiorców. Są bardziej naiwne, żyją na przełomie świata rzeczywistego i własnych wyobrażeń oraz nie mają wiedzy o zasadach handlu, jaką dysponują ich rodzice. Wielkie koncerny doskonale to wykorzystują, tworząc coraz to nowe marki, sygnowane wizerunkiem ulubionych dziecięcych postaci. Nie bez powodu reklamy zabawek przesiąknięte są magią, kolorowym światem i miłą dla ucha muzyką.

Przeczytaj także: Czym jest działanie wprowadzające w błąd

Aby chronić małego konsumenta wprowadzono pewne ograniczenia. Mianowicie niedopuszczalna jest reklama wykorzystująca łatwowierność dzieci, a także nakłaniająca je do namawiania opiekunów do zakupu określonych produktów. Ponadto wszelkie informacje powinny być przekazane językiem zrozumiałym dla kilkulatka oraz nie stwarzać wrażenia, że reklamowane artykuły zawierają niebywałe właściwości. 

Regulacje te mają na celu uniknięcie sytuacji, gdy dziecko szuka w sklepie mówiącej, czy latającej lalki.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...