Jak określić właściwość delegatur UOKiK

Martyna Wosion
rozwiń więcej
Jak określić właściwość delegatur UOKiK
Podział Urzędu na centralę w dziewięć delegatur jest przede wszystkim próbą usprawnienia funkcjonowania organów oraz toczących się postępowań. Większość decyzji w praktyce wydają dyrektorzy delegatur, działający z upoważnienia Prezesa. Dlatego też wiedza, gdzie skierować pismo lub wniosek jest niezwykle pomocna oraz pozwala na zdecydowane skrócenie okresu oczekiwania na decyzję.

Teoretycznie wszystkie decyzje w sprawach ochrony konkurencji i zbiorowych interesów konsumentów wydaje Prezes UOKiK. Biorąc jednak pod uwagę, że Urząd rocznie wydaje kilkaset różnorakich decyzji i postanowień, a Prezes ma szereg innych obowiązków i kompetencji, w praktyce funkcję wspomagającą pełnią delegatury. 

Przeczytaj również: Jak zorganizowana jest ochrona konkurencji i konsumenta

Właściwości delegatur

Według rozporządzenia Rady Ministrów właściwość miejscowa delegatur Urzędu kształtuje się w następujący sposób: 

  1. Delegatura w Bydgoszczy obejmuje województwa: kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie;
  2. Delegatura w Gdańsku obejmuje województwa: pomorskie i zachodniopomorskie;
  3. Delegatura w Katowicach obejmuje województwa: śląskie i opolskie;
  4. Delegatura w Krakowie obejmuje województwa: małopolskie i podkarpackie;
  5. Delegatura w Lublinie obejmuje województwa: lubelskie i podlaskie;
  6. Delegatura w Łodzi obejmuje województwa: łódzkie i świętokrzyskie;
  7. Delegatura w Poznaniu obejmuje województwo wielkopolskie;
  8. Delegatura w Warszawie obejmuje województwo mazowieckie;
  9. Delegatura we Wrocławiu - województwa: dolnośląskie i lubuskie.

Teoretycznie wszelkie pisma można kierować na adres ogólny Urzędu (Plac Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa), ale należy liczyć się tym, że konieczne będzie przekazanie dokumentów do innej delegatury. Niewątpliwie znacznie wydłuża to czas rozpatrzenia sprawy.

Czy można zmienić delegaturę?

Zmiana właściwości delegatury może nastąpić tylko i wyłącznie z urzędu, w drodze decyzji Prezesa UOKiK. Jednak przedsiębiorca może zwrócić się z umotywowaną prośbą o przeniesienie sprawy do innej placówki. W uzasadnieniu należy wskazać dlaczego cel lub charakter postępowania wymaga takiej zmiany. 

Przedsiębiorca może wskazać, że ze względu na swoje miejsce zamieszkania, utrudniony dojazd lub duże koszta korzystniejsze dla postępowania będzie przeniesienie go do pobliskiej delegatury. Takie rozwiązanie umożliwi mu aktywny i systematyczny udział w działaniach wyjaśniająco – rozstrzygających. 

Polecamy serwis: Korespondencja w biznesie

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...