Czym jest rynek właściwy

Martyna Wosion
rozwiń więcej
Czym jest rynek właściwy / inforCMS
W przepisach dotyczących ochrony konkurencji często pojawia się pojęcie „rynek właściwy”. Co kryje się pod tym pojęciem i co się z nim wiąże?

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów wprowadza definicję rynku właściwego. Mianowicie jest to „rynek towarów, które ze względu na ich przeznaczenie, cenę oraz właściwości, w tym jakość, są uznawane przez ich nabywców za substytuty oraz są oferowane na obszarze, na którym, ze względu na ich rodzaj i właściwości, istnienie barier dostępu do rynku, preferencje konsumentów, znaczące różnice cen i koszty transportu, panują zbliżone warunki konkurencji”.

Innymi słowy, rynek właściwy to abstrakcyjne miejsce, gdzie spotyka się popyt z podażą, a podaż z popytem. Ponieważ między tymi elementami mogą istnieć różnorakie zależności (biorąc pod uwagę specyfikę handlu), nie ma dwóch takich samych rynków właściwych.

Wyróżniamy trzy rodzaje rynków:

  •  Rynek właściwy produktowo – wyznaczany jest przez towar. Obejmuje wszystkie produkty, które przez konsumenta traktowane są jako substytuty.
  •  Rynek właściwy terytorialnie – dotyczy obszaru, na którym panują podobne warunki konkurencji (np. ze względu na przepisy prawa, bariery reograficzne, koszty itp.). Jeden przedsiębiorca może jednocześnie działać na kilku rynkach właściwych terytorialnie.
  •  Rynek właściwy czasowo – dotyczy tylko rynków nietrwałych, np. rynku produktów sezonowych.

Przeczytaj też: Dlaczego konkurencja jest chroniona

Czy rynek właściwy ma znaczenie?

Rynek właściwy jest kluczowym pojęciem w prawie konkurencji. Jego wyznaczenie jest pierwszą czynnością, którą muszą wykonać organy zajmujące się ochroną konkurencji przed właściwym rozstrzygnięciem sprawy. Oczywiście zawsze jest on wyznaczany odrębnie dla każdego postępowania prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Określenie rynku właściwego ma na celu zidentyfikowanie konkurentów i ocenę w jakim stopniu mogą one zakłócić warunki uczciwej konkurencji na danym terenie. Ponadto w ten sposób możliwe jest ocenienie jaką siłę rynkową ma dany przedsiębiorca. 

Wyznaczenie rynku właściwego jest także cenną informacją dla przedsiębiorcy. Dzięki takiej analizie przedsiębiorca ma możliwość określić swój udział w danym rynku, przewidzieć w jaką stronę będzie rozwijała się konkurencja oraz czy i w jakim stopniu będzie zagrażała jego pozycji. 

Nie zawsze wyznaczenie rynku właściwego jest prostą sprawą. Swojego czasu dużo trudności przysporzyła decyzja, czy stworzyć jeden „rynek usług telefonicznych”, czy odrębne rynki dla telefonii stacjonarnej i komórkowej.

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...