Na jakie badania pracodawca ma obowiązek kierować pracownika

Na jakie badania pracodawca ma obowiązek kierować pracownika / inforCMS
Pracodawca zatrudniający pracownika, nie może go dopuścić do pracy bez ważnego zaświadczenia lekarskiego, w którym stwierdza się brak przeciwwskazań do wykonywania pracy. Ponadto każdy pracodawca ma obowiązek poddania pracownika badaniom okresowym i  kontrolnym.

Kierowanie i przeprowadzanie badań lekarskich pracowników jest jednym z najważniejszych obowiązków, ciążących na pracodawcy. Nie ma przy tym znaczenia, ilu pracowników zatrudnia.

Na jakie badania pracodawca kieruje pracownika

Pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na badania lekarskie:

  • wstępne,
  • okresowe,
  • kontrolne.

Wstępne badania lekarskie – podlegają im:

  • nowo zatrudnieni pracownicy,
  • pracownicy młodociani,
  • pracownicy przenoszeni na inne stanowiska pracy, nie dotyczy to osób, które przyjmowane są ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Okresowe badania lekarskie – podlegają im wszyscy pracownicy już zatrudnieni przez pracodawcą. Przeprowadzane są z różną częstotliwością. Uzależnione są od występowania:

  • czynników szkodliwych,
  • czynników uciążliwych dla zdrowia.

Kontrolne badania lekarskie - pracownika należy przeprowadzić po chorobie pracownika trwającej dłużej niż 30 dni.

Jak przeprowadza się badania lekarskie

W przypadku badań wstępnych, którym poddawani są nowo zatrudniani pracownicy, przeprowadzane są na podstawie skierowania pracodawcy. W skierowaniu pracodawca musi wskazać:

  • rodzaj stanowiska pracy, na którym ma być zatrudniony pracownik (pracodawca może wskazać więcej niż jedno stanowisko pracy),
  • informacje o zagrożeniach,
  • informację o czynnikach szkodliwych dla zdrowia,
  • informację o innych uciążliwościach występujących na stanowisku pracy.

Pracodawca, jeśli uzna to za konieczne może również skierować pracownika na badania specjalistyczne.

Ważne: Koszty związane z przeprowadzaniem badań obciążają pracodawcę

Badania okresowe przeprowadza się z różną częstotliwością, w zależności od występowania czynników szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia pracowników. Najczęściej odbywają się one co 2-4 lata.

Badania kontrolne mają szczególny charakter. Przeprowadzenie ich jest spowodowane niezdolnością pracownika trwającą dłużej niż 30 dni. Pracodawca ma obowiązek skierować na takie badania każdego pracownika, który powraca do pracy po co najmniej 31 dniach zwolnienia lekarskiego.

W przypadku badań okresowych i kontrolnych obowiązują następujące zasady ich przeprowadzania:

  • przeprowadza się je w godzinach pracy,
  • za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia,
  • w razie przejazdu na badania do innej miejscowości pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów przejazdu.

Przykłady

Badanie wstępne

Pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy na stanowisku pracownika biurowego przez rok. Doszło do rozwiązania umowy z pracownikiem. Po roku pracodawca ponownie zatrudnił pracownika na stanowisku pracownika biurowego. Pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania wstępne. Nie ma znaczenia, że pracownik był już pracownikiem u danego pracodawcy. W okresie, kiedy pracownik nie by zatrudniony mogły zmienić się warunki pracy lub też pogorszeniu mógł ulec stan zdrowia pracownika.

Badania wstępne

Pracownik był niezdolny do pracy przez 40 dni. Pracodawca po powrocie skierował go na kontrolne badania lekarskie. Jednak pracownik nie stawił się do lekarza w kolejno wyznaczonych terminów. Przeprowadzanie badań kontrolnych to nie tylko obowiązek pracodawcy, ale również pracownika. Jeżeli pracownik bez uzasadnienia nie podda się im, musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Mogą one polegać na utracie prawa do wynagrodzenia za czas niewykonywania z tego powodu pracy. Dla pracodawcy może stać się to również przyczyną rozstania się z pracownikiem.

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...