Brak wniosku urlopowego a rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Małgorzata Małecka
Radca prawny
rozwiń więcej
Brak wniosku urlopowego a rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia /fot. Shutterstock
Czy w każdym przypadku niezłożenie przez pracownika wniosku urlopowego i udanie się na urlop stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych?

Kodeks pracy w art. 163 stanowi, że urlopy wypoczynkowe udzielane są zgodnie z planem urlopów, który tworzy pracodawca biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Plany urlopowe tworzone są najczęściej na końcu roku kalendarzowego poprzedzającego rok, na który są tworzone lub na początku roku kalendarzowego.

U większości pracodawców obowiązujące regulacje wewnątrzzakładowe nakładają na pracowników obowiązek złożenia wniosku urlopowego przed udaniem się na urlop i uzyskaniem zgody pracodawcy na jego rozpoczęcie. Rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego bez złożenia wniosku i uzyskania zgody pracodawcy dotychczas było traktowane w orzecznictwie sądowym jako naruszenie obowiązków pracowniczych i mogło stanowić podstawę do zwolnienia pracownika.

W wyroku z dnia 15 marca 2001 r. (I PKN 306/00) Sąd Najwyższy stwierdził, że samowolne wykorzystywanie bez zgody przełożonego urlopu wypoczynkowego stanowi oczywiste naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych przez pracownika. Zdaniem Sądu Najwyższego, wyrażonego w tym wyroku, pracownik, który złożył wniosek o udzielenie mu nieprzewidzianego w planie urlopów urlopu wypoczynkowego nie może bez wyraźnej akceptacji pracodawcy wykorzystać tego urlopu. Takie samowolne powstrzymanie się od wykonywania pracy może być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Swoje stanowisko dotyczące udania się na urlop wypoczynkowy bez zgody pracodawcy Sąd Najwyższy złagodził w wyroku z dnia 12 lipca 2017 r.

Sprawa dotyczyła pracownika, który pracował według ustalanego przez pracodawcę harmonogramu czasu pracy, w którym poza godzinami pracy pracownika były także wpisywane dni, w jakich pracownik chce skorzystać z urlopu wypoczynkowego. U pracodawcy były tworzone plany urlopów. Ponadto zgodnie z zasadą obowiązującą u pracodawcy w zakresie udzielanych urlopów, pracownik przed rozpoczęciem urlopu zobowiązany był wypisać wniosek urlopowy, który musiał podpisać jego przełożony. Ostateczną decyzję o tym czy pracownik mógł rozpocząć urlop wypoczynkowy podejmował dyrektor. Wniosek urlopowy powinien być zatwierdzony przez kierownika i dyrektora.

Tymczasem w przedmiotowej sprawie zdarzyło się, że pracownik kilkukrotnie udał się na urlop wypoczynkowy w oparciu o plan urlopowy i grafik czasu pracy, w którym przełożony wpisywał dni, w które pracownik chce skorzystać z urlopu wypoczynkowego zgodnie z planem. Pracodawca uznał, że pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, ponieważ rozpoczął urlop wypoczynkowy bez złożenia wniosku urlopowego i uzyskania zgody pracodawcy.

Zobacz: Prawo dla firm

Sąd Rejonowy przyznał rację pracodawcy. Pogląd ten podzielił także Sąd Okręgowy. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, na skutek złożenia przez pracownika skargi kasacyjnej. Sąd Najwyższy przyznał rację pracownikowi i stwierdził, że nie można a priori przyjmować, że każdorazowo niezłożenie przez pracownika odrębnego wniosku urlopowego wypełnia przesłanki z art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Dalej Sąd Najwyższy wskazał, że jedynym źródłem informacji o terminie urlopu dla pracownik jest plan urlopów. Wniosek o udzielenie urlopu został złożony przez pracownika w harmonogramie czasu pracy, który był zatwierdzany przez pracodawcę. Wobec tego pracodawca przystał w opracowanym grafiku czasu pracy na obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika przez udzielenie mu dnia wolnego od pracy oraz urlopu wypoczynkowego, co wiązało się z przewidywaną wcześniej jego nieobecnością w tych dniach w pracy. Tym samym Sąd Najwyższy uznał, że pracownik, który rozpoczął urlop wypoczynkowy bez wniosku urlopowego nie dopuścił się ciężkiego naruszenia swoich obowiązków pracowniczych.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...