Prawa pracowników niepełnosprawnych

Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Prawa pracowników niepełnosprawnych
Zatrudniając osoby niepełnosprawne każdy pracodawca powinien pamiętać o przysługujących im prawach. Czas pracy niepełnosprawnego nie może być dłuższy niż 7 godzin na dobę. Dodatkowo inaczej przedstawia się rozkład przerw i wymiar urlopu wypoczynkowego. Jakie prawa przysługują pracownikom niepełnosprawnym?

Czas pracy

Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekroczyć 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może być dłuższy niż 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Skorzystanie z przepisu skracającego czas pracy wymaga jednak zaświadczenia o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy, które powinien wystawić lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników, a w razie jego braku – lekarz, który sprawuje opiekę nad osoba niepełnosprawną. Stosowanie skróconych norm czasu pracy nie może wpłynąć na wysokość wynagrodzenia – nie może spowodować jego obniżenia.

Osoby niepełnosprawne nie mogą być zatrudniane w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Wskazane zapisy nie dotyczą wszystkich prac. Ograniczeń czasu pracy nie stosuje się w przypadku osób zatrudnionych przy pilnowaniu. Zwolnieniu podlegają również osoby, dla których lekarz, na ich wniosek, wyraził na to zgodę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz również: Czas pracy osób niepełnosprawnych po zmianach

Przerwa w pracy

Osobie niepełnosprawnej, tak jak pozostałym pracownikom, zgodnie z Kodeksem pracy przysługuje co najmniej 15 minut przerwy, jeśli dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Ponadto osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w wymiarze 15 minut na gimnastykę lub wypoczynek. Przerwa ta przysługuje bez względu na dobowy wymiar czasu pracy. Suma czasów wymienionych przerw wliczana jest do czasu pracy niepełnosprawnego pracownika.

Urlop wypoczynkowy

Tak jak w przypadku przerwy, osobie niepełnosprawnej przysługuje, w zależności od stażu pracy 20 lub 26 dni urlopowych. Dodatkowo osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy. Wymiar tego urlopu to 10 dni roboczych. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego niepełnosprawny pracownik nabywa po przepracowaniu roku następującego po zaliczeniu jej do jednego z wymienionych stopni niepełnosprawności.

Także ten przepis uwzględnia wyjątki. Osoba uprawniona do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni robocze lub do dodatkowego urlopu w wymiarze 10 dni na podstawie odrębnych przepisów nie ma prawa do korzystania z zapisu o dodatkowym urlopie. W przypadku, gdy dodatkowy urlop przyznawany na podstawie odrębnych przepisów jest w wymiarze niższym niż 10 dni, osoba niepełnosprawna może zamiast tego urlopu wybrać 10 dni dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności.

Osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają również prawo do zwolnienia od pracy w celu leczenia na turnusie rehabilitacyjnym. Zwolnienie może być udzielone w wymiarze do 21 dni roboczych, raz w roku.

Pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zobowiązany jest zwolnić go od pracy w celu wykonania badań specjalistycznych, poddania się zabiegom leczniczym, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeśli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy. Za czas zwolnienia pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia obliczanego tak jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

Zobacz: Prawo pracownika do corocznego urlopu wypoczynkowego

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...