Leasing pracowniczy - jak działa?

Kancelaria Wierzbowski Eversheds
Usługi prawne dla biznesu
rozwiń więcej
leasing pracowniczy
Leasing pracowniczy jest mało skomplikowaną konstrukcją, pozwalającą w prosty sposób uniknąć problemów związanych z przejściowym przestojem i wykorzystać potencjał pracownika bez konieczności dokonywania redukcji zatrudnienia. Ułatwia także mobilność pracowników w ramach spółek z tej samej grupy, umożliwiając wykonywanie pracy na rzecz różnych podmiotów bez utraty uprawnień zależnych od stażu pracy u danego pracodawcy.

Leasing pracowniczy polega na „wypożyczeniu” pracownika innemu pracodawcy poprzez udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy na rzecz innego podmiotu. Sprawa jednak nie sprowadza się jedynie do udzielenia pracownikowi urlopu – konieczne jest dokonanie innych czynności, by leasing pracowniczy był skuteczny i zgodny z prawem.

W pierwszej kolejności, niezbędne jest zawarcie porozumienia pomiędzy pracodawcą obecnym a „wypożyczającym”. W zakresie takiego porozumienia powinny znajdować się ustalenia dotyczące zarówno długości urlopu bezpłatnego, jak i pracy u drugiego z pracodawców, w ramach których uzgadnia się rodzaj wykonywanej pracy, wysokość wynagrodzenia i stanowisko pracownika u pracodawcy „wypożyczającego”. Przepisy kodeksu pracy nie przewidują szczególnych wymogów co do formy takiego porozumienia, należy jednak przyjąć, że dla celów dowodowych powinno być ono zawarte na piśmie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Urlop bezpłatny, udzielany na czas wykonywania pracy u innego pracodawcy, nie może być skrócony w wyniku odwołania pracownika z urlopu przez pierwotnego pracodawcę – stałoby to w sprzeczności z celem tego urlopu. Dopuszczalne są jednak modyfikacje okresu urlopu w wyniku porozumienia, zawartego pomiędzy pracodawcami, pod warunkiem uzyskania zgody pracownika.

Kolejnym krokiem jest zawarcie odrębnego porozumienia pomiędzy obecnym pracodawcą a wypożyczanym pracownikiem. Porozumienie takie przewiduje szczegółowe ustalenia dotyczące leasingu pracowniczego, między innymi długość trwania urlopu bezpłatnego, rodzaj pracy wykonywanej u „wypożyczającego” pracodawcy czy też, ewentualnie, wynagrodzenie pracownika.

Istotnym dla instytucji leasingu pracowniczego jest fakt, że w czasie jego trwania pracownik pozostaje w dwóch stosunkach pracy. Warto zaznaczyć, że stosunek pracy z pracodawcą pierwotnym zostaje zawieszony na czas trwania urlopu bezpłatnego, a w związku z tym zawieszeniu ulegają także wzajemne prawa i obowiązki wynikające z umowy o pracę.

Zobacz: Obowiązki pracodawcy w związku z ustaniem stosunku pracy

Podstawą wykonywania pracy u pracodawcy „wypożyczającego” jest w większości przypadków umowa na czas określony, zawarta na okres odpowiadający urlopowi bezpłatnemu udzielonemu pracownikowi.  Przyjmuje się, że dopuszczalne jest także wykonywanie pracy na podstawie umowy na czas wykonania określonej pracy, a nawet umowy na czas nieokreślony. Istotną kwestią są ustalenia stron w określonym przypadku oraz wymóg, by stosunek pracy odpowiadał wymaganiom stawianym przez przepisy prawa pracy (np. w zakresie minimalnego wynagrodzenia i innych standardów wykonywania pracy). Nie jest przeszkodą ustalenie wynagrodzenia pracownika na poziomie niższym niż u pierwotnego pracodawcy. Warto jednak zwrócić uwagę na przepisy antydyskryminacyjne i związane z nimi sankcje, które mogą mieć zastosowanie w przypadku gorszego traktowania pracownika „wypożyczonego” niż pracowników „własnych” - ze względu na formę zatrudnienia.

Po rozpoczęciu urlopu bezpłatnego i zatrudnienia u pracodawcy „wypożyczającego”, pracownikowi przysługują uprawnienia wynikające z zawartej z nim umowy o pracę. Warto jednak zaznaczyć, że okres przebywania na urlopie bezpłatnym wlicza się pracownikowi do stażu pracy u pierwotnego pracodawcy, pod warunkiem jego powrotu od pracy po zakończeniu tego urlopu. Urlop bezpłatny w ramach leasingu pracowniczego objęty jest bowiem domniemaniem ciągłości zatrudnienia, umożliwiającym pracownikowi nabycie uprawnień uzależnionych od stażu pracy i związanych z ciągłością zatrudnienia u pracodawcy pierwotnego.

Zobacz: Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Autor: Paweł Lasota

Tekst z serwisu kodeksWpracy.pl kancelarii Wierzbowski Eversheds - KLIK

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...