Czy warto pracować na studiach?

praca na studiach / Fotolia
Choć może się wydawać, że pogodzenie pracy z nauką jest bardzo trudne, coraz większa liczba studentów zarówno kierunków dziennych, jak i zaocznych podejmuje to wyzwanie i zaskakująco wiele zyskuje. Nadchodzące tygodnie to najlepszy czas dla studentów, by rozpocząć poszukiwania swojej pierwszej pracy. Czy warto jest pracować na studiach?

Na przełomie sierpnia i września pracodawcy wznawiają procesy rekrutacyjne po wakacyjnym czasie urlopowym. Wiele z nich to oferty praktyk i staży niewymagające doświadczenia zawodowego i umożliwiające pracę w elastycznych godzinach. – Początek roku akademickiego lub okres tuż przed pierwszym października to prawdopodobnie najlepszy czas na szukanie dodatkowej pracy dla studentów. Wzmożona rekrutacja w wielu firmach sprzyja szukaniu zatrudnienia. Poza oczywistym zdobyciem doświadczenia, które jest nieocenione, młodzi ludzie mogą też liczyć na uzyskanie niezależności finansowej – twierdzi Marcin Kotus z Feender.com, portalu gromadzącego oferty pracy i staży w Polsce i za granicą.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak wskazują badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii aż 85% HR-owców uważa, że doświadczenie zawodowe jest warte więcej niż wiedza naukowa zdobyta w tym samym czasie, w tej samej dziedzinie. Dodatkowa praca to spore wyzwanie, ale przede wszystkim najlepsza gwarancja znalezienia stałego zatrudnienia po zakończeniu edukacji. Stosowanie nabytej wiedzy w praktyce jest świetnym sposobem na to, by swoje oczekiwania względem przyszłej kariery skonfrontować z rzeczywistością – Podjęcie każdej pracy traktowane jest jako dodatkowy atut dla przyszłego absolwenta. Może to być obsługa call center, praca w kawiarni czy inne dodatkowe zajęcie. Każde takie doświadczenie sprawia, że uczymy się pracy w zespole, co pracodawcy stawiają często na pierwszym miejscu na liście swoich wymagań. Zyskujemy umiejętność organizacji czasu i odpowiedzialności, co może mieć decydujące znaczenie w przypadku rekrutacji na nasze wymarzone stanowisko – podkreśla Marcin Kotus z Feender.com.

Kiedy firma nie zapłaci składek za studenta?

Poza wymienionymi plusami wynikającymi z podejmowania zatrudnienia podczas studiów istnieją też pewne niedogodności, które należy brać pod uwagę podczas planowania kolejnego roku akademickiego. Najbardziej oczywistym z nich jest brak wolnego czasu. Do codziennych obowiązków nie należy już tylko nauka i  udział w zajęciach na uczelni, ale też kilkanaście do kilkudziesięciu godzin pracy tygodniowo, często w weekendy.  Wymaga to często ustalenia indywidualnego toku studiów lub zwolnienia z pojedynczych zajęć.  – To prawda, praca podczas studiów wymaga większej odpowiedzialności i umiejętnego gospodarowania swoim wolnym czasem. I choć widok znajomych idących na imprezę w momencie, gdy my wiemy, że następnego dnia musimy być w pracy o 8 rano jest irytujący, to jednak nie należy zapominać, że jest to ogromna inwestycja w przyszłość i gwarancja mniejszych problemów przy szukaniu pierwszej etatowej posady – mówi Marcin Kotus z Feender.com.

Umowy zlecenia ze studentami a ZUS

Co jednak powinny zrobić osoby, których program studiów absolutnie wyklucza zagospodarowanie dodatkowych godzin na pracę? – Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które rok akademicki w pełni poświęcają nauce, jest zdobycie wakacyjnego stażu lub pracy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest aplikowanie na wyjazdy zagraniczne, które dodatkowo pozwalają na podniesienie umiejętności językowych i są niewątpliwym atutem w CV. – podsumowuje Marcin Kotus z Feender.com i dodaje – Tak naprawdę każda praktyka jest dobra. Na uniwersytecie również można być bardzo aktywnym i zdobywać doświadczenie, organizując wydarzenia, biorąc udział w konferencjach czy spotkaniach kół naukowych. To, jak chcemy zwiększyć swoje szanse na rynku pracy jest sprawą indywidualną.

Student wynajmuje pokój lub mieszkanie

Źródło: Fender.com

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...