Wykonywanie pracy w porze nocnej

Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Wykonywanie pracy w porze nocnej
Wykonywanie pracy w porze nocnej podlega szczególnemu uregulowaniu, gdyż ten czas pracownik powinien przeznaczyć na odpoczynek. Z tego tytułu pracownikom przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Jak obliczyć wysokość dodatku?

Osoby wykonujące obowiązki służbowe w porze określanej jako „nocna” uzyskują dodatkowe uprawnienia od pracodawcy. Ma to związek z uciążliwością tego rodzaju pracy. Należy przy tym wspomnieć, że nie każdy podwładny może być zatrudniony w niestandardowych godzinach pracy.

Pora nocna

Zgodnie z Kodeksem pracy pora nocna obejmuje 8 godzin przypadających między godziną 21.00 a 7.00 rano. Wyboru przedziału czasowego dokonuje pracodawca.

Osobą pracującą w porze nocnej jest pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy lub którego co najmniej1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czas pracy w porze nocnej

Czas pracy pracownika, który wykonuje prace szczególnie niebezpieczne lub związane z dużym wysiłkiem fizycznym bądź umysłowym, we skazanym przedziale godzinowym, obejmującym porę nocną, nie może przekraczać 8 godzin na dobę.

Limit ten nie obowiązuje jednak pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz w sytuacji, gdy konieczne jest prowadzenie akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia, środowiska bądź usunięcia awarii.

Uprawnienia pracownika pracującego w porze nocnej

Osoby pracujące w porze nocnej mają prawo do dodatku do wynagrodzenia. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w czasie przypadającym na porę nocną, w wysokości 20 proc. stawki godzinowej, wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podana wysokość dodatku jest wielkością minimalną, którą pracownik musi otrzymać. Oznacza to, że pracodawca może w regulaminach zakładowych lub w umowie o pracę zagwarantować pracownikom dodatek na wyższym poziomie. Nie może jednak obniżyć wysokości dodatku za pracę w nocy poniżej ustawowej wysokości lub też całkowicie pozbawić pracowników prawa do niego.

Dodatek przysługuje zarówno pracownikom wykonującym pracę w porze nocnej sporadycznie, jak i tym stale pracującym w nocy.

Dodatek za pracę w porze nocnej 2015 r.

Aby obliczyć dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej należy obowiązujące minimalne wynagrodzenie za pracę podzielić przez liczbę godzin pracy przepracowanych w danym miesiącu, a następnie otrzymaną godzinową stawkę dodatku pomnożyć przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w nocy, w danym miesiącu.  

Dodatek pracowników, którzy wykonują pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Zakaz pracy w porze nocnej

Niektóre grupy pracowników objęte są bezwzględnym zakazem zatrudniania w porze nocnej, są to: kobiety w ciąży oraz pracownicy młodociani. Pracownicy opiekujący się dzieckiem do 4. roku życia mogą pracować w omawianej porze tylko za ich zgodą, wyrażoną na piśmie. Praca w porze nocnej pracowników niepełnosprawnych jest dozwolona pod warunkiem, że lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne lub lekarz sprawujący opiekę nad pracownikiem wyda, na jego wniosek, zgodę na uchylenie zakazu pracy bądź, gdy osoba niepełnosprawna zatrudniona jest przy pilnowaniu.

Pracodawca zatrudniający pracowników pracujących w nocy ma obowiązek powiadomienia właściwego okręgowego inspektora pracy o fakcie zatrudniania pracownika w porze nocnej. Obowiązek ten aktualizuje się jednak dopiero po złożeniu wniosku o przekazanie takiej informacji przez pracownika.

Zgłoszenie danych do ZUS dotyczących pracy w szczególnych warunkach

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...