Czy podróż służbową wlicza się do czasu pracy?

Redakcja serwisu Biznes
rozwiń więcej
Czy podróż służbową wlicza się do czasu pracy? / Fot. Fotolia
Rozliczenie odbytej podróży służbowej przez pracownika może stanowić dla pracodawcy nie lada wyzwanie. Nie zawsze bowiem można stwierdzić czy podróż służbowa będzie mogła być wliczona do czasu pracy. Na jakich zasadach można wyznaczyć wówczas czas pracy?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy podróżą służbową pracownika jest wykonywanie przez pracownika poleceń służbowych pracodawcy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza miejscem pracy. Na podstawie art. 775 § 1 k.p. pracownikowi z tytułu odbytej podróży służbowej przysługuje zwrot należności na pokrycie kosztów podróży. Nie należy jednak traktować tych należności jako formy wynagrodzenia za pracę świadczoną podczas podróży służbowej. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, czym innym jest wykonywanie pracy za wynagrodzeniem i czym innym podróż służbowa, gdyż diety i inne świadczenia przysługujące z tytułu tej podróży nie stanowią wynagrodzenia za pracę lecz inne świadczenia związane z pracę (wyr. SN, III UK 54/11). Najbardziej kontrowersyjną kwestią związaną z podróżami służbowymi jest wykazanie stałego miejsca pracy pracowników, wykonujących stale pracę poza siedzibą pracodawcy, czyli pracowników mobilnych. W tym przypadku podróż nie będzie stanowić u nich zjawiska wyjątkowego, lecz będzie normalnym wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Podróż służbowa ma bowiem charakter incydentalny (wyr. NSA w Warszawie, II FSK 648/09). Typowa podróż służbowa będzie zatem stanowić wyjątkowe zdarzenie w istniejącym stosunku pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podróż służbową można rozliczyć w kosztach firmowych

Czas pracy

Zgodnie z art. 128 § 1 k.p. czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w siedzibie bądź innym wyznaczonym miejscu przez pracodawcę. Czy wobec tego podróż służbowa może być wliczana do czasu pracy? Co do zasady nie należy wliczać odbytej podróży do czasu pracy pracownika, bowiem wówczas nie pozostaje on w dyspozycji zakładu pracy. Jednakże od tej zasady istnieje wyjątek, kiedy czas podróży wlicza się do czasu pracy. Chodzi bowiem o sytuację, gdy czas podróży przypada w czasie harmonogramu godzin czasu pracy pracownika. W innym przypadku nie będzie takiej możliwości.

Pracownik pracuje na stałym etacie od godz. 8 do 16. Z polecenia pracodawcy został oddelegowany w podróż służbową do innej miejscowości, gdzie miał za zadanie wykonywać swoje obowiązki pracownicze. Jak rozliczyć czas pracy?

W takiej sytuacji należałoby przyjąć, że godziny samego dojazdu (np. 6:00 – 8:00 rano) nie są harmonogramowymi godzinami pracy pracownika, wówczas nie zalicza się ich do czasu pracy. Jeżeli realną pracę wykonywał w godzinach od 8:00 do 16:00 wówczas będą stanowić jego harmonogramowe godziny i należy zaliczyć je do czasu pracy pracownika. Czas wykonywania zadań służbowych po godzinie 16:00 będzie traktowany jako godziny nadliczbowe i będzie rozliczany zgodnie z przepisami kodeksu pracy odnoszącymi się do wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. Analogicznie, powrót pracownika po godz. 16:00 nie będzie wliczany do czasu pracy, ponieważ nie będzie stanowić harmonogramowych godzin pracy.

Należy pamiętać, że sama podróż służbowa nie może naruszać prawa pracownika do dobowego odpoczynku, w wymiarze co najmniej 11 godzin.

Krajowa podróż służbowa pracownika – zasady rozliczania

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...