Wsparcie dla młodych bezrobotnych - bon na zasiedlenie i na staż

Maria Szadkowska
rozwiń więcej
bon na zasiedlenie / Fotolia
Już od maja bieżącego roku ma zacząć w części obowiązywać ustawa o urzędach pracy, mająca na celu poprawę walki z bezrobociem. Ustawa ukierunkowana jest przede wszystkim na poprawę sytuację osób do 30 roku życia oraz powyżej 50. Wśród środków pomocy znajdują się różnego rodzaju bony, zwolnienia z opłacania składek wszystko po to, aby zachęcić pracodawców do współpracy z urzędami pracy.

Bon na zasiedlenie

Jest to dofinansowanie skierowane do osób, które znajdą pracę poza swoim miejscem zamieszkania. Bon stanowi dopłatę mającą w części pokryć koszty przeprowadzki do innego miasta. Warunkiem jest, aby odległość między potencjalną pracą a rodzinną miejscowością beneficjenta wynosiła minimum 80 km lub dojazd do niej zajmował powyżej 3 godzin podróży środkami transportu zbiorowego. Maksymalna wysokość takiej dopłaty nie może przekraczać dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę, pod uwagę bierze się stan na dzień podpisania umowy.

Wsparcie urzędów pracy dla przedsiębiorców

Bon na staż

Jeżeli bezrobotny znalazł firmę, w której chciałby odbyć staż może zwrócić się do urzędu pracy o przyznanie tzw. bonu stażowego. Zawiera on gwarancję dla osoby bezrobotnej, że urząd skieruje ją do odbycia stażu w wybranym przez nią miejscu. Wymogiem jest jednak, aby tego rodzaju praktyki trwały minimum pół roku, a po tym okresie pracodawca musi taką osobę zatrudnić na kolejne 6 miesięcy. Dopiero wówczas zatrudniający otrzyma premię w wysokości 1500 zł. W ramach bonu starosta może pokryć także koszty badań lekarskich i dojazdów stażysty.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Bon szkoleniowy

Przeznaczony jest do osób zainteresowanych dokształceniem i poprawieniem swoich kwalifikacji oraz atrakcyjności na rynku pracy. Dotychczas bezrobotny mógł uczestniczyć w niektórych ze staży organizowanych przez Urząd Pracy, realizowanych zazwyczaj na miejscu. W nowelizowanej ustawie zaś nie tylko wprowadzono możliwość wyboru stażu, gdyby te dostępne w Urzędzie nie spełniały wymagań zainteresowanego, ale dodatkowo umożliwiono opłacenie należności za podróż na miejsce szkolenia, a nawet za zakwaterowanie. Wsparcie w ramach tego bonu może wynieść maksymalnie równowartość przeciętnego wynagrodzenia (na dzień uzyskania bonu).

Wprowadzana nowelizacja przewiduje także dopłaty dla pracodawców, którzy zatrudnią osobę bezrobotną albo do 30 roku życia albo powyżej 50. Dodatkowo przewidziano wprowadzenie systemu premii dla pracowników urzędów pracy mających najlepsze wyniki w pracy, aby i oni działali bardziej efektywnie na rzecz obniżania bezrobocia.

Bon stażowy i migracyjny sposobem na mniejsze bezrobocie wśród młodych?

Wszystkie udogodnienia gwarantowane w ustawie, są dla aktywnie poszukujących pracy, bardzo ciekawą i atrakcyjną opcją. Oceniając wszystkie zmiany trzeba powiedzieć, iż wydają się korzystne acz mogą spowodować nadużycia ze strony pracodawcy. Dopłaty stanowią z pewnością dobry motywator do poszukiwania pracowników w urzędach pracy, ale czy okres obowiązkowego zatrudnienia będzie wystarczający, aby pracodawca nie zwolnił po nim od razu pracownika i zatrudnił następnego w taki sam sposób? Czy nowelizacja przewiduje mechanizmy przewidujące kary za tego rodzaju postępowania bądź niedopuszczające do ich powstawania? Odpowiedź na te pytania nadejdzie wraz z wprowadzeniem ustawy i wynikami jej działania.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...