Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Beata Skrobisz-Kaczmarek
rozwiń więcej
Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy.
Powszechnie wiadomo, że w życiu zdarzają się sytuacje losowe, które wymagają zwolnienia z pracy, np. ślub czy pogrzeb. Wówczas pracodawca na wniosek pracownika udziela mu urlopu okolicznościowego. Czasami pojawia się problem, w jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie za ten urlop?

PROBLEM

Pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie jej 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z własnym ślubem. Jak ustalić wynagrodzenie za te dni?

RADA

Pracownikowi mimo nieświadczenia pracy z powodu udzielonego urlopu okolicznościowego przysługuje wynagrodzenie, które ustala się jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, z jednym zastrzeżeniem. Otóż składniki wynagrodzenia określone w zmiennej wysokości ustala się z miesiąca, w którym był wykorzystywany urlop okolicznościowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składki ZUS od umów zlecenie

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia jedynie za pracę wykonaną przez pracownika (art. 80 k.p.). Tylko przepisy prawa mogą zobowiązać pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia, mimo że pracownik nie świadczył pracy. Do sytuacji tych zaliczamy m.in. urlop okolicznościowy.

Szczegółowe zasady obliczania wynagrodzenia za okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy są określone w rozporządzeniu w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy tego rozporządzenia określają, kiedy pracownik otrzymuje wynagrodzenie ustalone według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, a w jakich przypadkach zgodnie z zasadami obowiązującymi przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop.

Przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop okolicznościowy pracodawca powinien zastosować zasady obowiązujące przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, pamiętając o wyłączeniu z podstawy wymiaru niektórych składników wynagrodzenia, np. jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania lub określone osiągnięcie, wynagrodzenia chorobowego (§ 6 rozporządzenia urlopowego).

Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?

W zależności od systemu wynagradzania obowiązującego u pracodawcy, różny będzie sposób ustalania wynagrodzenia za czas urlopu okolicznościowego. W przypadku gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie składające się jedynie ze stałych elementów, wówczas składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej kwocie uwzględnia się w wynagrodzeniu za czas urlopu okolicznościowego w wysokości należnej pracownikowi za miesiąc, w którym był na urlopie okolicznościowym. Składniki wynagrodzenia ustalane w zmiennej wysokości oblicza się wyłącznie z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy (a nie, jak przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop, w wysokości średniej z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu).

Inaczej należy postąpić w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje zmienne wynagrodzenie określone w stawce akordowej, prowizyjnej bądź zadaniowej. Aby obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego, należy:

  • ustalić zmienne składniki wynagrodzenia z miesiąca korzystania z urlopu okolicznościowego i je zsumować,
  • określić liczbę godzin przepracowanych w miesiącu korzystania z urlopu okolicznościowego,
  • obliczyć stawkę wynagrodzenia za 1 godzinę pracy ze zmiennych składników wynagrodzenia – zmienne składniki wynagrodzenia z miesiąca korzystania z urlopu okolicznościowego należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych w tym miesiącu,
  • ustalić wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego ze zmiennych składników wynagrodzenia; w tym celu należy stawkę godzinową ze zmiennych składników wynagrodzenia pomnożyć przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w dniu, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego.

Przy ustalaniu stawki godzinowej ze stałych i zmiennych składników wynagrodzenia stosuje się odmienne zasady, tj. stałe składniki wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w miesiącu korzystania z urlopu okolicznościowego, natomiast zmienne składniki należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych w danym miesiącu.

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym

PODSTAWA PRAWNA:

  1. § 4 ust. 2, § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289; ost. zm. DzU z 2003 r. nr 230, poz. 2292),
  2. art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. DzU z 2014 r. poz. 208),
  3. § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU z 1997 r. nr 2 poz. 14; ost. zm. DzU z 2009 r. nr 174, poz. 1353).
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...