Składki ZUS od umów zlecenie

Katarzyna Miazek
rozwiń więcej
Szymborska-Sutton Agata
rozwiń więcej
Składki ZUS od umów zlecenie.
Według nowego projektu ustawy, osoby pracujące na podstawie kilku umów zlecenie będą miały odprowadzane wszystkie składki ZUS od uzyskanej kwoty w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Obecnie nie każda umowa-zlecenie podlega „ozusowaniu”. W zależności od tego, jakie tytuły do ubezpieczeń posiada zleceniobiorca, inaczej z ZUS-em rozlicza się z tego tytułu etatowiec, przedsiębiorca, student oraz rencista.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Jak płacimy obecnie składki na ubezpieczenia społeczne przy umowie-zlecenie

Tylko jedna umowa-zlecenie

Osoba zatrudniona jedynie na umowę-zlecenie musi płacić obowiązkowo ubezpieczenie emerytalne i rentowe od dnia, w którym wykonuje zlecenie do dnia rozwiązania umowy. Jeśli wykonuje zlecenie w firmie zleceniodawcy, dodatkowo obowiązkowo podlega ubezpieczeniu wypadkowemu. Składka chorobowa jest dobrowolna.

Składka zdrowotna 2014

Więcej niż jedna umowa-zlecenie

W przypadku zleceniobiorców podejmujących się jednocześnie kilku zleceń, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe tylko z tytułu jednej, wybranej dowolnie umowy-zlecenia, natomiast przy pozostałych - dobrowolne.

Umowa-zlecenie i umowa o pracę

Osoba zatrudniona na etacie (z pensją w wysokości co najmniej płacy minimalnej), ale jednocześnie podejmująca się zlecenia w innej firmie, nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu zlecenia (podobnie jest ze składką chorobową).

Umowa-zlecenie z przedsiębiorcą

Jeśli przedsiębiorca zobowiązuje się dodatkowo umową do wykonania jakiegoś zlecenia, a przedmiot tej umowy nie pokrywa się z przedmiotem jego działalności gospodarczej, „ozusowanie” zależy od wartości umowy. Jeśli podstawa wymiaru składek z umowy-zlecenia jest niższa od minimalnej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą, przedsiębiorca opłaca obowiązkowo ubezpieczenie emerytalne i rentowe tylko z działalności gospodarczej (składki emerytalne i  rentowe z tytułu umowy-zlecenia są wówczas dobrowolnie). Jeżeli natomiast podstawa wymiaru składek z umowy-zlecenia jest równa lub wyższa od minimalnej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, przedsiębiorca podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu obowiązkowo z tego tytułu, który powstał wcześniej (z drugiego analogicznie może podlegać tym ubezpieczeniom dobrowolnie).

Wyższe składki ZUS w 2014 roku

Student na zleceniu

Uczniów i studentów do ukończenia 26. roku życia nie obejmują ubezpieczenia w ZUS z tytułu umowy-zlecenia. Daną osobę uznaje się za ucznia do 31 sierpnia każdego roku, a jeśli przedstawiła zaświadczenie o przyjęciu na studia wyższe - do 30 września. Studentem jest się do daty skreślenia z listy studentów lub do daty zakończenia studiów (tj. do daty złożenia egzaminu dyplomowego; w przypadku kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii - do daty złożenia wymaganego planem studiów ostatniego egzaminu, a w przypadku kierunku farmacja - do daty zaliczenia ostatniej przewidzianej w planie studiów praktyki). Co ważne, studentami nie są uczestnicy studiów doktoranckich i podyplomowych.

Renciści i emeryci

Rencista lub emeryt z tytułu umowy-zlecenia rozliczają się z ZUS na takiej samej zasadzie, jak osoby osiągające dochód wyłącznie z jednej umowy-zlecenia. Jeśli zaś wykonują dwa lub więcej zleceń – obowiązkowo opłacają składki tylko z jednej, wybranej przez siebie umowy-zlecenia.

W przypadku zleceniobiorców podejmujących się jednocześnie kilku zleceń, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe tylko z tytułu jednej, wybranej dowolnie umowy-zlecenia (bez względu na wysokość wynagrodzenia), natomiast przy pozostałych - dobrowolne. Zdaniem autorów uzasadnienia do projektu ustawy (o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych ustaw), prowadzi to do wielu nadużyć, ponieważ część płatników składek w przypadku kilku umów zlecenia ubezpiecza zleceniobiorców z tytułu najmniej płatnej umowy, często kilkudziesięciozłotowej, z pozostałych umów odprowadzając jedynie składkę na ubezpieczenia zdrowotne. W efekcie zleceniobiorcy nie mają szansy wypracowania chociażby minimalnego świadczenia emerytalnego czy remtowego, a gdy zachorują lub ulegną wypadkowi, świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego jest nieadekwatne do zarobków.

Składki ZUS przedsiębiorcy na etacie

W związku z tym w projekcie ustawy założono, że w przypadku kilku umów-zlecenia będzie obowiązywać zasada kumulacji tytułów ubezpieczenia, zgodnie z którą, jeśli miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest niższa od minimalnego wynagrodzenia (w 2014 r. to kwota 1680 zł), składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe również z innych tytułów. Wprowadzenie takiej samej zasady proponuje się także w przypadku równoległego wykonywania umowy-zlecenia i prowadzenia działalności gospodarczej z prawem do preferencyjnego ZUS.

Projekt zakłada także wprowadzenie obowiązkowych składek emerytalnych i rentowych dla wynagrodzeń uzyskiwanych przez członków rad nadzorczych.

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
rozwiń więcej
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...